"יש כאן צוות": לבני והרצוג הציגו חזית משותפת

אם נתניהו יפסיד את הבחירות תזכרו את הלילה שזה התחיל: הרצוג ולבני התאחדו

למרות השמועות וההערכות שקדמו לה, מסיבת העיתונאים של הרצוג ולבני שנערכה הערב בתל אביב הייתה לא פחות מדרמטית. הילדה מהבית הרוויזיוניסטי מצאה את עצמה בשותפות עם הנצר למשפחה המפא"יניקית המיתולוגית ויחד הציגו איחוד כוחות במחנה המרכז – שמאל. בכך נראתה לראשונה אופציה ריאלית – על פי הסקרים – להחלפת נתניהו.

יו"ר העבודה הרצוג אמר כי "צריך ללכת ביחד כי רק ביחד ננצח. ציפי לבני ואני מציעים לכם אזרחי ישראל תקווה חדשה ועתיד טוב יותר, תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות". הוא גם ציין ש"החיבור שלנו, דור שני להורים ששירתו את המדינה, ייצר הנהגה שקולה ואחראית ברוח מנהיגותם של דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין. אנו מביאים דיאלוג במקום שנאה, ביטחון במקום פחד, שיתוף במקום שיתוק. את השיתוק נחליף ביוזמה, את הבידוד המדיני נחליף ביוזמה. את חוסר היציבות בביטחון ואת הקיבעון נחליף בחזון".

ציפי לבני נאמה אחריו ואמרה כי "יצחק הרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. אנחנו צריכים להתגייס ביחד כדי ליצור את אותו כוח משותף שיבטיח את זה. הרצוג הוא אדם ראוי, מוכשר וערכי ויהיה ראש ממשלה מצוין. אני מאמינה בכך בלב שלם והאמונה הזאת היא הבסיס לשותפות הזאת. הרצוג ואני גדלנו בשני בתים עם מורשת שונה אבל עם חזון משותף. ינקנו מרושת שונה אבל ערכים משותפים. ההורים שלנו תרמוּ כל אחד בדרכו. היריבות הייתה גדולה, אבל היה לה מכנה משותף אחד: גם אם לא דיברו על זה – המכנה משותף הלאומי הציוני הפטריוטי – מדינת ישראל – היה מה שליווה אותם גם בעת מחלוקת".

במסגרת האיחוד ביניהם תקבל לבני את המקום השני ברשימת העבודה ורוטציה בתפקיד ראש הממשלה. עמיר פרץ שוריין לסוף העשירייה הראשונה ומצנע כנראה ישוריין בעשירייה השניה.

סקרים המחמיאים לריצה המשותפת פורסמו עוד כשהאיחוד היה בגדר רעיון ושמועה בלבד, אך במערכת הפוליטית קיימת הערכה כי לאחר שהאיחוד התבצע בפועל המגמה תימשך. מעניין לציין, כי מאז החלו הדיבורים על ריצה משותפת נרשמה עלייה ניכרת בכוחו של הרצוג בסקרים בנוגע לשאלה בדבר מידת התאמתו לתפקיד ראש הממשלה. העמדתו בראש האיחוד תוסיף לו באופן אישי בדעת הקהל כמועמד היחיד שמאיים כרגע – ואולי אף מאפיל- על נתניהו, כך שהרווח מבחינתו הוא משמעותי, למרות המחיר היקר ששילם ללבני.

ומה מגיבה מי שהוזזה מהמקום השני במפלגת העבודה?  ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הערב: "מהערב ברור – תם עידן נתניהו. מדובר בחיבור חשוב וחכם המפיח רוח עזה של תקווה. לעיתים מתרחש נס, השלם נעשה גדול מחלקיו והתמונה הפוליטית משתנה כהרף עין. לנתניהו יש תחליף שפוי ונבון והוא יצחק הרצוג. זו נקודת זינוק מדהימה לתחילתו של קמפיין בחירות, שבסופו תורכב ממשלה טובה הדואגת לעמה".

יצוין, כי מו"מ מקביל על הצטרפות לרשימת העבודה מתנהל עם שאול מופז על צירופם של שרידי קדימה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.