יש לפיד לחרדים: תקציב רשת החינוך החרדי יגדל ב50%

 תקציב שיעביר משרד החינוך לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס גדל ב-2013 ב-48%, מ-356 מיליון ב-2012 ל-527 מיליון שקל השנה, לעומת גידול של 12% בתקציב משרד החינוך כולו – כך עולה מנתוני משרד האוצר בספר התקציב של משרד החינוך.

 על פי הנתונים, תקציב רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל גדל השנה ב-18%, מ-1.06 מיליארד שקל ב-2012 ל-1.26 מיליארד שקל.

 על פי התוכניות של לפיד, משרד האוצר תכנן לקצץ 25 אחוזים מתקציב הרשת החרדית בחוק ההסדרים ולהשוות את התקציב  כנהוג בחינוך הממלכתי. אלא שהקיצוץ נדחה בשל הטענה כי יש להקים רשת חינוך ממלכתית חרדית ולהציע לבתי הספר החרדיים אפשרות להצטרף אליה.

 בדו"ח של משרד החינוך,  נחשפו העלמות של שני מיליון שקל, ברשת החינוך של ש"ס, הפעלה ותקצוב בתי ספר ללא רישיון משרד החינוך,  תשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שאינם קיימים; העסקת 1,600 בני זוג, הפעלת כיתות עם פחות מ- 10 תלמידים; ועוד.

 רשת מעין החינוך התורני יצרה  גרעון של 140 מיליון שקל ב-2011,  אולם, הממשלה כיסתה את כל הגרעון.

 מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב, אמר בתגובה כי "הגדלת התקציב למעין החינוך התורני כל כך אבסורדית עד שצריך לשפשף את העיניים כדי להאמין למספרים שמופיעים בספר התקציב. אם הבדיחה לא הייתה על חשבון משלמי המיסים, וביחוד על חשבון מצביעי יש עתיד, היה אפשר להתפוצץ מצחוק".

רגב הוסיף, "על רקע החשדות החמורים לשחיתות שנחשפו בבדיקת משרד האוצר במעין החינוך התורני, יש מקום לקיצוץ משמעותי בתקציב ובוודאי לא להגדילו אפילו בשקל אחד עד להשלמת ההליכים התקציביים, הפליליים והמנהליים".

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר בתקציב שהוכן כבר במהלך שנת 2012. הדו"ח המדובר הובא לידיעתנו לאחר שתקציב 2013 כבר גובש. כמו כן, הדו"ח מתייחס יותר לביצוע ולבקרה ופחות לתקצוב. המשרד יפיק את הלקחים הנדרשים מהדו"ח ואשר מתייחס לתהליכי העבודה. באם יידרש לבצע עדכון בתקציב, הרי שהוא יבוצע במהלך שנת התקציב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.