יש קונה עולמו בשנה אחת, ויש מאבד את עולמו בשנה

קבלו את עשרת החרדים שחייהם קיבלו תפנית חדה במהלך השנה האחרונה. אנונימיים שהפכו בין-לילה לידוענים ששמותיהם התנוססו בכותרות. ואלו שעשו את הדרך ההפוכה ופתחו את השנה בקול תרועה רמה וסיימו בקול ענות חלושה. האנשים שהפכו מידוענים עם הילת 'כל יכול', הפכו, במהלך השנה, במקרה הטוב, לברווז צולע, ובמקרה החמור יותר, לעוד מוצג במוזיאון החרדי.

 

  1. אריאל אטיאס

הנסיך של משפחת יוסף. העוגן של דרעי. הקול המכריע בצמרת ש"ס. שר התקשורת. שר הבינוי והשיכון, ועוד שלל תארים שהוצמדו לו במהלך שנות פעילותו הציבורית הענפה הפכו ביום אחד לנחלת העבר. ב19 ביולי שלח אריאל אטיאס את מכתב התפטרותו מהפעילות הפוליטית ליו"ר התנועה דרעי ולמועצת חכמי התורה ובכך נסתם הגולל הפוליטי (לעת עתה…) של אדם מוכשר  ומבריק בעל כישורים רטוריים נדירים, שהפך ביום אחד לנטול כוח פוליטי ולאזרח מן השורה שעושה לביתו. אטיאס פעל למיגור חוק הגיוס במהלך השנה  החולפת,  הטאלנט השכיל להבין כי מספסלי האופוזיציה כמעט אי אפשר לפעול, ולפיכך הוא לקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים לטובת העשרת חשבון הבנק של משפחת אטיאס.

אטיא

 

  1. רפאל מאיר

איש הצללים ששמו אמור היה להישאר חסוי עד היום הוא ראש החץ במאבקי יתד נאמן נגד השבועונים, קווי הנייעס ועוד. איש אנרגטי ומלא אמביציה שהפך בעל-כורחו לדמות מוכרת בעקבות דליפת ההקלטות מבית הגראי"ל. שמו של רפאל מאיר נחשף בהקשר של דרכי המאבק בגזירת הגיוס וכינוס מאה ראשי הישיבות שהכריזו על נאמנותם לדרכי ההתמודדות שהתוו מועצת גדולי התורה של דגל התורה. אדם מקושר ומוכשר, ראש דסק 'אספקלריה' ביתד נאמן. מאיר האח של האחים לבית מאיר חדר לתודעת הציבור כאחד מהעסקנים הבולטים ומהמושכים בחוטים.

רפאל מאי

  1. מנחם זיידה

ראש האופוזיציה בביתר עלית, עוזרו של סגן ראש עיריית ירושלים לשעבר יצחק פינדרוס, שהחליט להתמודד לראשות העיר ביתר עם רשימה נפרדת ובניגוד לדעת רבו כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ. זיידה נחשב לאדם עממי, מוכשר ומומחה בהצבת מכשולות לראש העיר הנבחר רובינשטיין. זיידה הדהים את המערכת הפוליטית בביתר כאשר בתום מסע בחירות רווי השמצות הצליח להכניס שני נציגים לעירייה והפך לאופזיציונר לוחם ועיקש של עיריית ביתר.

 

  1. אליהו פרויליך

'האיש והועד'. מלבד תלמידי ישיבת "אור יהודה" כמעט לא היה אדם שהכיר את שמו של פרויליך. פרויליך, אדם מוכשר צנוע ונינוח, עד לא מכבר, מנהלה של ישיבת "אור יהודה", התגלה כלוחם מר ועיקש לשמירת כבודם של גדולי ישראל. הפריצה לתודעה הציבורית באה בעקבות מיזם אישי להקמת 'הוועד למען כבוד רבותינו' במטרה ליצור חייץ בין הישיבות המשוייכות וכפופות להנהגת מועצת גדולי התורה לבין הישיבות המשויכות לרבני הפלג הירושלמי. הקמת הועד עורר סערה רבה ברחוב הליטאי והייתה לאבן דרך משמעותית בתהליך הקבלה של הבחורים לישיבות הקטנות.

פרוילך

  1. צבי חקק

עד לא מכבר, היה חקק יד ימינו ומזכירו של מרן הגר"ע יוסף. במשך למעלה מעשרים שנה ישב בצומת קבלת ההחלטות של תנועת ש"ס. חקק נחשב לידידו האישי של יו"ר התנועה לשעבר אלי ישי ובין השאר היה אמון על תפקיד המבקר בביטאון הבית 'יום ליום'.  כוחו נגדע באחת עם פטירתו של הגר"ע יוסף כאשר סמכויותיו נושלו ממנו בזה אחר זה. חקק נשמע בפעם האחרונה בהספד שנשא על הגר"ע יוסף בתחנת הרדיו 'קול ברמה' ומאז נדם קולו (וכמעט) נעלמו עקבותיו.

חק

  1. יצחק פינדרוס

פינדרוס החל את השנה כסגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק החינוך החרדי, מסיים את שנתו כחבר מועצה מן המניין וללא תארים נלווים. פינדרוס נחשב לאחד ההבטחות הגדולות של העסקונה הליטאית עד להפסדו מול רובינשטיין בקרב על ראשות עיריית ביתר וההבנה שריצתו של פינדרוס לראשות העיר ירושלים תנחל כישלון. הדחתו של פינדרוס מתפקידיו מסמלת את קרב הירושה המתפתח בצמרת דגל התורה. מי שמונה בסופו של יום לסגר"ע ירושלים היה ישראל קלרמן שנחשב לנאמנם של חה"כ מקלב ואשר בעוד שחה"כ גפני היה מעוניין דווקא בהכנסתו של ראוכברגר. בסופו של יום הוחלט לרבע את המעגל. קלרמן ופינדרוס  על פניו יכהנו בתפקיד 'הסגן' ברוטציה, אולם גם סעיף זה נותר פתוח, וכמו שהדברים נראים בספרא הסיכוי שהחרדים יצאו מהקואליציה של ברקת גדולים יותר מאשר  קלרמן יממש את הרוטציה ויחזיר את ראש עיריית  ביתר לשעבר לג'וב הנכסף.

פינדרוס

  1. שמעון גרוס

אלמלא אירוע טראגי במיוחד וסיפור הצלה יוצא דופן, נראה שלא היינו מגלים את האיש בעל האמונה היוקדת ותעצומות הנפש העונה לשם שמעון גרוס. גרוס, החל את השנה כאברך מן המניין בישיבת מיר בירושלים בו שקד על תלמודו מבוקר עד ערב בחבורת האברכים בביהמ"ד 'בית שלום'. ב22 ביולי אירע הטרגדיה הקשה בו הורעלו בני משפחתו ע"י חומר הדברה רעיל במיוחד שרוסס בביתם שבגבעת מרדכי וגרם לאובדן ההכרה של כל בני המשפחה. בהמשך, הוביל האסון למותן של שתי בנות משפחת גרוס, יעל ואביגיל, בעוד ששני אחיהן יצחק ומיכאל נאבקו על חייהן במשך ימים ארוכים עד להחלמתם הניסית. סיפורה של משפחת גרוס שנעה בין אבל לתקווה עוררה הדים רבים ואיחדה מגזרים ובמיוחד לאור דברי ההספד שנשא האב על בנותיו בו הצדיק את הדין והודה להקב"ה על הפיקדון שהופקד אצלו.

גרוסססס

  1. חיים אפשטיין

אפשטיין החל את השנה כ'לשעברניק' ממוצע. כיהן בשנת 1990 כראש לשכתו של חבר הכנסת המנוח אברהם רביץ, בהמשך הודח ונושל מתפקידיו בדגל התורה לאור פרשיות שצצו וששמו נקשר אליהם. אפשטיין נשכח ופעילותו העסקנית הסתיימה. השנה המציא את עצמו אפשטיין מחדש ואחרי למעלה מעשרים שב אפשטיין לזירה הפוליטית ועמד בראש רשימת 'עץ' בבחירות לעיריית ירושלים. ההתמודדות הייתה גם על ראשות העירייה וגם בראש רשימת 'בני תורה' למועצת העירייה שזכתה לגושפנקא מרבני הפלג הירושלמי.  לבסוף הובילה מועמדותו  של אפשטיין לבחירתו של ניר ברקת ולסיכום מוקדם שיכהן סגן ראש העיר, ג'וקר..

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
  1. הרב פינטו

'רב הטייקונים', וראש מוסדות 'שובה ישראל' הרב יאשיהו פינטו פתח את שנתו עם זרם בלתי פוסק של אילי הון וטייקונים מהארץ ומהעולם שנהרו לחצרו וייחלו לברכתו. 'אליל הסלבס' הישראלי, הרב פינטו, מסיים את שנתו בחתימת הסכם עם משטרת ישראל בה ישמש הרב כעד מדינה נגד ראש מחלקת החקירות המשטרתית להב 433 ניצב מנשה ארביב. הרב פינטו התחייב להודות ששיחד את בכירי המשטרה בסכומים של מאות אלפי דולרים בתמורה למידע אודות חקירות המתנהלות נגד מקורביו. עונשו צפוי להיות שנת מאסר.

באדיבות המצלם
באדיבות המצלם

 10. יואלי קליין  

חסיד סאטמאר וזמר חתונות מצליח שהפך לאגדה בעולם המוזיקה עם הופעתו של הסינגל הפופולארי 'ואפילו בהסתרה'. יואלי שהחל את דרכו כזמר מן המניין והיה מופיע מידי ערב בחתונות אנ"ש ברחבי הארץ, הפך לכוכב הפורץ של המוזיקה החסידית עם הופעתו של שיר 'ההסתרה'. הסינגל כבש את הרחוב החרדי כולו ובתוך מספר שבועות הפך לשגור בלשונם של ההמון בשלל וויראציות וגירסאות. בהקשר של יואלי, ניתן לומר, ששנתו הייתה מהסתרה לאור גדול…

יואלי קליין
יואלי קליין

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.