"יש שני מוהלים שלקחנו להם את הרישיון" (הקלטה)

יושב ראש איגוד המוהלים בישראל, הרב חיים מילר, שוחח עם ניב רסקין בגלי והביע את תדהמתו: "זה נפל עלי בהפתעה גמורה.הרב אליהו אסולים יוזמן לשימוע ואם הכל נכון בתחקיר, זה יכול לעלות לו ברישיון". אמר. האזינו. { תחקיר 'כאן' }

יממה לאחר תחקיר המוהלים של  תאגיד השידור "כאן", יושב ראש איגוד המוהלים בישראל, הרב חיים מילר, שוחח עם ניב רסקין בגלי והביע את תדהמתו: "זה נפל עלי בהפתעה גמורה.הרב אליהו אסולים יוזמן לשימוע ואם הכל נכון בתחקיר, זה יכול לעלות לו ברישיון". אמר.

הרב מילר חשף כי "כרגע יש שני מוהלים שלקחנו להם את הרישיון בגלל דברים כאלה". לטענתו החרמת הרישיון נבעה מהזמנת מלמדים לברית מבלי יידוע הורי הפעוט.

 

מתחקיר "כאן בהקמה" שבוצע ע"י הכתב אוריה אלקיים עולה שמוהלים ותיקים נוהגים לשלוח את התלמידים הכי לא מנוסים שלהם, גם כאלה בלי יום אחד של הכשרה, דווקא לאוכלוסיות הכי חלשות.

במהלך התחקיר תועד במצלמה נסתרת אחד המוהלים הבכירים בארץ מציע לתחקירן "כאן" לעבור "מסלול מקוצר" בדרך להפיכתו למוהל. תמורת 11 אלף דולר, הציע המוהל לתחקירן להתלוות אליו לברית מילה ולמול תינוק מבלי שעבר כל הכשרה ללא ידיעת ההורים.

"תראה האתיופים לא מבינים כלום. הם חושבים ששנינו מוהלים. על הטיפוסים האלה אתה לומד הכי טוב. כי אין שם קהל, אין אנשים, רק אני ואתה. לא תיאוריה – בפועל", אמר אחד המוהלים הוותיקים בישראל.

לפי הרבנות הראשית כל תלמיד חייב לצפות מהצד בעשרות בריתות לפני שהוא יערוך ברית מילה בעצמו, תחת השגחתו של מוהל מומחה. עם זאת הרב שתועד על-ידינו הציע לתחקירן להפוך למוהל תוך זמן קצר ולקבל ממנו תעודה, עוד לפני סיום ההדרכה. השיטה: התנסות על משפחות קשות יום ממוצא אתיופי.

מהתחקיר של כתב "כאן" אוריה אלקיים עולה כי מתנהל בארץ שוק פרוץ ולא מפוקח בו לוקחים חלק מעכרים שמתווכים בין משפחות קשות יום לרבנים שמעוניינים לשלוח את תלמידיהם הלא מנוסים דווקא לאוכלוסיות חלשות, בהן גם עובדים זרים, מבלי לגלות להן כי המוהל שמצע את הברית הוא חסר הכשרה מינימלית.

במהלך התחקיר דחק הרב המוהל בתחקירן "כאן" לבצע ברית מילה בבית בדרום תל-אביב בו מתגוררת עובדת זרה שביקשה למול את בנה. זאת מבלי לגלות לאישה כי התחקירן חסר ניסיון. תחקירן "כאן" סירב להשתתף בטקס ומאוחר יותר ננזף על-ידי הרב והמעכר.

למערכת "כאן" הגיעו עדויות נוספות של מוהלים בכירים המאשרים כי מדובר בתופעה נפוצה בשוק הבריתות.

צפו בתחקיר

כאן ועכשיו: על מי מתאמנים המוהלים המתלמדים?

מוהלים מתלמדים נשלחים "להתאמן" על תינוקות מהאוכלוסיות החלשות בישראל. שפני הניסיונות הם תינוקות יוצאי אתיופיה או עובדים זרים. חשיפה בלעדית של כתבנו אוריה אלקיים Uriya Elkayam#כאן_ועכשיו

פורסם על ידי ‏כאן חדשות‏ ב- יום שני, 28 בנובמבר 2016

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.