"כבוד הרב. ראית? שער ברנדנבורג מואר בצבעי הדגל"

הרי זה ברור לכל בר דעת שהעניין כאן אינו דגל מדינת ישראל כלל וכלל, אלא אמירה ברורה של גרמניה לעם היהודי – "אנחנו איתכם גם ברגעים הקשים" ● בעקבות הפיגוע בארמון הנציב בירושלים בו נרצחו ארבעה מחיילי צה"ל, החליטו בדרג הגרמני הגבוהה להראות הזדהות וסולדיריות עם העם היהודי ● שליח הרבי מחב"ד בקרלסרוהה-גרמניה הרב מרדכי מנדלסון בטור מיוחד ל'שטורעם' על "הרגע שלא האמין שאכן קיים – עד שפתח את התקשורת וראה במו עיניו את הלא יאומן" ● לטור המלא {שליח חב"ד בגרמניה לא מאמין}

הרב מרדכי מנדלסון – שליח הרבי בקרלסרוהה

שלשום, יום ראשון, חשיכת הערב הקרירה יורדת על אדמת גרמניה. בבוקר, מוקדם יותר, במרחק כמה אלפי קילומטרים – מחבל ערבי מבצע פיגוע רצחני – דורס למוות ארבעה חיילי צה"ל צעירים הי"ד ופוצע עוד רבים.

מיד לאחר השמועה העצובה על הפיגוע בארמון הנציב בירושלים, שפרשה כנפיים במהירות בזק והגיעה לכל כלי התקשורת בעולם, החלו לרוץ ברשתות החברתיות הודעות בסגנון: "בואו ונבקש מברלין שיאירו את שער ברנדנבורג בצבעי דגל מדינת ישראל, כמו שהם נהגו בהתקפות הטרור האחרונות על צרפת, טורקיה וכו'.

האמת, כשקראתי את ההודעות הנ"ל חשבתי לעצמי – 'אין סיכוי'. איך שאני מכיר את סוג החשיבה הגרמנית, הם לא יכניסו את עצמם לעניין הזה, שהוא לכאורה פוליטי, אך גם נושא רגיש וטעון במיוחד.

כמו כן, עלה במוחי הזיכרון שסיפר לי ידידי – שליח הרבי ורב הקהילה היהודית בברלין הרב יהודה טייכטל, כמה קשה ולא פשוט היה לקבל את אישור להעמיד את החנוכיית הענק שמוצבת שם כיום בגאווה יהודית, וכמה היה העניין הנ"ל מורכב מבחינה פוליטית.

אבל… מסתבר שהתבדיתי לחלוטין. משעות הערב קיבלתי אין-ספור הודעות נרגשות לנייד שלי, מיהודים המתגוררים בעיר בה אני משמש כשליח הרבי וכן מאזרחים גרמנים אוהבי ישראל. (יש לציין כי אני אומנם מתגורר בעיר קרלסרוהה, בקרבה לגבולות גרמניה עם צרפת ושווייץ – 750 ק"מ מברלין, אבל ההדים של התאורה עם צבעי דגל ישראל על שער ברנדנבורג – הגיעו עד הנה).

"כבוד הרב. ראית? שער ברנדנבורג מואר בצבעי הדגל", זמזם הנייד שלי ורטט מההודעות הרבות. נכנסתי לאחד מאתרי התקשורת לראות האם כצעקתה. ואומנם כן. וכמי שמכיר קצת את הסגנון ואת מה שקורה ברשתות החברתיות ומשתמש בהם הרבה לשליחות כאן בעירנו קרלסרוהה – אני חייב לומר שהייתי המום. המום לראות את כמות השיתופים שנצברו מהסיפור שכבש. החל מיהודים גאים ועד לגרמנים שרצו רק להראות את הסולדיריות שלהם.

לא אשכח את אותו היום – לפני 13 שנים. חצי שנה לאחר שנחתנו בגרמניה. נכנסנו לרופא המשפחה המקומי (זקן, שכמעט לפני יציאה לפנסיה). לאחרי שסיים את הבדיקות הוא אמר לי ולזוגתי – "תשבו בבקשה רגע אחד". ואז החל לומר: "אני רוצה לבקש מכם סליחה". שאלתי אותו – "על מה?"… (כמובן שבליבי ידעתי על מה)… והוא ממשיך: "תראה. אני הייתי ילד קטן מאוד בזמן המלחמה. כל משפחתי היו נאצים, רק סבי היה נגד, וכמה שהוא ניסה לשכנע את משפחתי המורחבת , לא עלה זה בידו".

כשמנסים לחשוב – מה גרמניה עשתה לעם היהודי לפני אך ורק 70 שנה, מה עמד שם באותו מקום בשער ברנדנבורג ומה עכשיו מאיר שם – הרי זה ברור לכל בר דעת שהעניין כאן אינו דגל מדינת ישראל כלל וכלל, אלא אמירה ברורה של גרמניה לעם היהודי – "אנחנו איתכם גם ברגעים הקשים".

אתר חב"ד-שטורעם.נט

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.