הישיבות יקרסו? בכיר באיגוד הישיבות חושף: "תקציבי הישיבות לא יקוצצו"

לאחר העברת תקציב המדינה בקריאה שלישית בתום מושב הקיץ של הכנסת יכנסו בחודש הקרוב לתוקפם הגזירות הקשות שהטיל משרד האוצר בראשותו של יאיר לפיד על הציבור החרדי.

בחודש הקרוב, כך לפי הליחשושים באוצר, יקוזז תקציב הישיבות ומצבם של הישיבות ילך ויחמיר: כוללים רבים מצויים בקשיים כלכלים עוד בתקופת טרום העברת התקציב, ועתה: לא נותר אלא להעתיר בתפילות ובתחנונים בכדי שהגזירות הקשות לא ימוטטו את עולם התורה.

מנהלי הישיבות וראשי הכוללים נערכים לקראת הקיצוצים ומנסים בכל דרך לתמרן על מנת שהקיצוצים לא יפגעו בישיבות.

במספר כוללים במודיעין עילית – לא קיבלו האברכים את המלגה החודשית מזה כחצי שנה. "האברכים עצמם חיים בדוחק רב ולמרות הקשיים הם ממשיכים להפגין אורך רוח ולשרוד על ספסל הלימודים". מספר לנו ראש כולל בעיר.

אולם, ישנם מוסדות שלא מחכים לנס וכבר הודיעו על העלאת שכר הלימוד. בישיבת כנסת יצחק בחדרה החליטו להעלות את שכר הלימוד בעוד 200 ₪, במכתב של הנהלת הישיבה לבחורים התבקשו ההורים להשלים את החסר.

לא יהיה קיצוץ 

האם בכלל יהיה קיצוץ בתקציב הישיבות? בשיחה שערכנו עם בכיר באיגוד הישיבות שמעורה בנבכי תקציב הישיבות הוא חושף באוזנינו כי  בנתיים לא יהיה קיצוץ בתקציב הישיבות, גפני הכניס לפני שנתיים את הישיבות לבסיס התקציב. אולם צריך לעקוב מידי שנה האם יקצצו בתקציב הבסיס עצמו . "בנט לא יתן לחכי"ם החרדים את התענוג לומר שקיצצו בישיבות" הוא מדגיש.

אולם, לצד השמחה, יש לזכור – כי הקיצוץ בקצבאות הילדים  הוא קשה יותר, "כל משפחה עם 4 נפשות הולכת לספוג מכה קשה ולהיפרד מכמה מאות שקלים". זה לדעתי הקיצוץ הכואב ביותר, בישיבות יקצצו אולי ב-100 שקלים לאברך ותלמיד", הוא חושב.

צילום: פלאש 90

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.