"כולם תחמנים – ירושלים צריכה ראש עיר גוי" • הטור של דב הלברטל

מה ניתן לצפות ממועמד חרדי? אם הוא ליטאי, הוא יבנה כוללים, וימנה את משפחתו לאורך ולרוחב. אם הוא חסידי, הוא יבנה ארמונות לאדמו"ר, ויספסר בקרקעות למגזר וגם ימנה את משפחתו. אם הוא ספרדי, אז מוסדות ש"ס יפרחו פה, ובתי ספר ספרדים יצוצו בכל פינה. יהיו גם המון כינוסים ועצרות למען ש"ס. וגם ימנה את משפחתו. אז מה ניתן לצפות ממועמד חרדי? שהוא יהיה הוגן ושוויוני? הוא מסוגל בכלל לכך?

י
אין מועמד אחד ראוי לראש ירושלים, וכמעט שלא יכול להיות. ירושלים היא עיר מפוצלת, מלאת סתירות וניגודים. יש בה חרדים, דתיים, חילונים, מסורתיים, ערבים, נוצרים, משחיים מה לא. יש בה ימניים, שמאלנים, מתנחלים ואנרכיסטים. יש בה כוללים, ישיבות, אוניברסיטאות, אצטדיונים ובתי קולנוע.

עיר כזו, הייתה צריכה ראש עיר חף מכל נגיעה מגזרית. אדם שלא שופט את האחר לפי לבושו, דעותיו או מגזרו. אדם שכל מעייניו נתונות לשרת את בני עירו באופן ההגון ביותר. כל אדם הוא אדם. גם אם הוא לא כמוני. הוא גר בעיר הזו, משלם מכספו וזכאי באופן שוויוני ומוחלט לשרות הוגן.

אין בין הישראלים שמסוגלים לכך. כי כך אנחנו. לא יודעים לתת שרות שהוא עוור צבעים ונטול כולסטרול פוליטי ומגזרי. פשוט אין. רק לחשוב שבמשה ליאון תומכים ליברמן ודרעי, שני הקומבינטורים הגדולים ביותר של הפוליטיקה הישראלית. שהם על גבול הפלילי, ומעבר לו. הם תומכים במועמד לרשות העיר. מה כבר ניתן לצפות ממנו?

ומה ניתן לצפות ממועמד חרדי? אם הוא ליטאי, הוא יבנה כוללים, וימנה את משפחתו לאורך ולרוחב. אם הוא חסידי, הוא יבנה ארמונות לאדמו"ר, ויספסר בקרקעות למגזר וגם ימנה את משפחתו. אם הוא ספרדי, אז מוסדות ש"ס יפרחו פה, ובתי ספר ספרדים יצוצו בכל פינה. יהיו גם המון כינוסים ועצרות למען ש"ס. וגם ימנה את משפחתו. אז מה ניתן לצפות ממועמד חרדי? שהוא יהיה הוגן ושוויוני? הוא מסוגל בכלל לכך?

והרי לכל מועמד חרדי כזה יש נגיעות כרימון. אחד חייב לדרעי. השני חייב לראש כולל שלו. השלישי חייב למנהל הסמינר שמינה את הבת שלו כמזכירה. הרביעי חייב לבלן במקווה שעושה לו פרוטקציה. החמישי חייב לכל אלה שהיו שותפים בקומבינות שלו עד עכשיו. אין. פשוט אין מי שאפשר לסמוך עליו. וכל מה שאני כותב כאן, הוא בלשון המעטה. כי אין שם תרבות וחינוך של ניהול הוגן, ישר ונקי. אין.

ומה עם מועמד מטעם הליכוד? האם זה דבר נורמלי? שראש עיר יתמנה לא על פי הגינותו או כישוריו, אלא בדחיפה של מפלגה מסוימת? האם הוא לא חייב להם כל הקדנציה? האם הוא לא יכרע בפניהם ברך? והאם אתם רואים שר לשעבר עולה על משאית זבל כדי לבדוק את ניקיון העיר? האם הוא בכלל ירד לפרטים, או שרק ינהל מדיניות שתעזור לו בפריימריז הבאים ותקרב אותו למעמד יותר גבוה?

כך שאין ולא יכול להיות מועמד ראוי, בתרבות השרות הישראלי. היה צריך להיות אדם, מוכשר, נקי כפיים, שכל מעייניו רק בעיר שלו. ואין לו חברים מהמקווה או מהברנז'ה או מהפוליטיקה או מהישיבה. אדם נורמלי. שאפשר לסמוך שהוא יחלק את כספי העיר אך ורק, אבל אך ורק, על פי קריטריונים, ללא הבדל גע דת ומין.
במלייה הישראלי, נראה שאין אדם כזה. צריך לייבא ראש עירייה לשעבר מחוץ לארץ. הוא לפחות לא יחלק את נכסי העיר לפי צורת הכיפה וצבע הגרביים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

    דב הלבר-'טרול' חצרוני בלבוש חרדי

    פושט'ער איד |
    הגב