כחול זה השחור החדש / דוד בן נעים

על פניו מאבקם של יוצאי אתיופיה שונה מהותית ממאבקי המגזר החרדי. אצלנו מקובל שיוצאים להפגין אך ורק בסוגיות דת ולא בנושאים כלכליים או בגין אלימות משטרתית ואילו כעסם של יוצאי אתיופיה נבע דווקא בגלל הנושאים הללו.

האמת שמאבקם של האתיופים אמור להיות שותף לכולנו, ואולי בעיקר לחרדים. אנחנו הרגילים לספוג אלימות כדבר שבשגרה ומכות אנחנו פוגשים על בסיס שבועי בלי לפצות פה. רק לשם השוואה נזכיר את סיפור "השוטר הבועט" שתועד במהלך מהומה בישיבת פונוביז', כשהוא מפליא מכות בתלמיד ישיבה אך למרות זאת הוא לא נזרק מהמשטרה כפי שקרה במקרה החייל האתיופי. לאן נעלמו אז דברי המפכ"ל, על כך שאין מקומם של שוטרים אלימים במשטרת ישראל?

אל לנו לטעות בכך שמאבקם אמור להיות מאבקנו בגלל "אחוות דפוקים", מאבקם אמור להיות מאבקה של החברה כולה שהרי כולנו עוקבים בדאגה אחרי מאורעות הימים האחרונים, כדרכם של חלק מההפגנות שהופכות לאלימות, בפרט שהם על משהו ששנוי במחלוקת כבר שנים. אבל לפני שנבוא ונתקוף את אחינו האתיופים על אלימות וברבריות, חשוב שנבחן אם מאבק האתיופים הוא מאבקם בלבד, או מאבקו של כלל הציבור בישראל? לציבור בישראל נמאס מבריונות אנשי משטרת ישראל, המבוצעת כביכול בשם החוק ולטובת סדר ציבורי. יותר ויותר מקרים נחשפים לאלימות משטרתית, לרמיסת החוק על ידי שוטרים, לתפירת תיקים. חלק מהתיעודים והסיפורים מזכירים משטרים אפלים.

בעצם, מי שאשם בהתנהגות המשטרה זה אנחנו, בכל הזדמנות אנו נותנים למשטרה רוח גבית להשתמש באלימות, שיש הפגנה של חרדים, מיד עולים קולות מהצד השני להיכנס בהם בכל הכוח. שיש הפגנה של ערבים, כולם נזעקים שהגיע הזמן לתת להם מכה אחת ולתמיד. שיש הפגנה של השמאל, הימין זועק בגרון ניחר לרסק אותם ולזרוק אותם מהמדינה. המכנה המשותף של הקריאות הללו הוא, תנו למשטרה לפרוק לחצים. כלומר אנחנו מבינים שהמשטרה לא יכולה לשבת יותר מידי זמן בלי להרביץ למישהו, אז אנו פשוט מתעלים את זה למי שאנחנו רוצים. שורה תחתונה המשטרה תמשיך להכות את מי שהיא רוצה, ואף אחד לא יפצה פה.

אחד היתרונות בכך שהאתיופים לקחו על עצמם את תפקיד שומרי הדמוקרטיה, הוא בכך שלעת עתה אין מי שמעז לתקוף אותם על אלימות וברבריות, בגלל החשש שהוא ייתפס כמתנשא וגזען, ואף אחד לא מעוניין בכינוי מפוקפק שכזה.

אך בשלב מסוים גם זה יתפוצץ, תופעת הגזענות והאפליה בארץ כלפי יוצאי אתיופיה לא תיעלם, להיפך במהלך הזמן היא רק מתגברת וחוצה כל גבול, מה שאנו רואים עכשיו זה סיר לחץ שהגיע לנקודת רתיחה, שהתפוצץ ברגע ששוטר חמום מוח השתמש בשפה שרק הוא מבין והרים ידיים על אדם בגלל צבע עורו, כמובן שלהגנתו השוטר טען אחרת, אבל התמונות מדברות בעד עצמם.

בצעד נואש ומדוברר היטב משטרת ישראל הכריזה על כך שהיא משעה את השוטר הסורר באופן מידי, צעד זה היה אמור להרגיע את הרוחות אך ללא הועיל. ופה נשאלת השאלה, מה עם שאר השוטרים האלימים? מה עם עוד עשרות שוטרים שנתפסו מכים אנשים סתם? למה הם עדיין משרתים בתפקיד על אף הסרטונים המתעדים את התנהגותם החייתית?

כולי ציפייה ליום בו נראה שוטר ברחוב ולא נמהר לעבור כביש.

**********

דוד בן נעים- כותב הטור, הינו מנהל ניו מדיה ב'עבודות לחרדים' וסטודנט לפוליטיקה ותקשורת

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.