כחלון: "או תקציב חרדי או חברתי" • 'יהדות התורה': "שלא ינסו אותנו"

משבר קואליציוני ראשון? האוצר משה כחלון שוקל לא להביא לממשלה את הדיונים על התקציב שמתוכננים להתקיים בשבוע הבא, וזאת בשל מחלוקת עם ראש הממשלה נתניהו • כחלון: "תקציב חרדי או תקציב חברתי" • ליצמן: "לא אתן לשנות כלום, שלא ינסו אותנו"

על פי הדיווח ב'ערוץ 2' סיכויים למשבר קואליציוני ראשון כבר במהלך הימים הקרובים: שר האוצר משה כחלון שוקל לא להביא לממשלה את הדיונים על התקציב שמתוכננים להתקיים בשבוע הבא, וזאת בשל מחלוקת עם ראש הממשלה נתניהו.

מקור המחלוקת בין כחלון לנתניהו הוא העובדה שראש הממשלה הבהיר כי לא ידרוש מהחרדים לוותר על ההסכמים הקואליציוניים שמהווים כ-3.5 מיליארד שקלים.

כחלון טוען שללא הוויתור של ראש הממשלה, לא ניתן יהיה לעמוד במסגרת התקציב. כעת צפוי כחלון להעמיד מול ראש הממשלה שתי אפשרויות – "תקציב חרדי" או "תקציב חברתי".

ביום רביעי בערב כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם ראשי סיעות הקואליציה בלשכתו, ועלו בה שתי אפשרויות – קיצוץ רוחבי בכל המשרדים, או הפחתה בהבטחות הקואליציוניות, אך הפגישה הסתיימה ללא הסכמה. למחרת הצהיר יעקב ליצמן כי "לא אתן לשנות כלום ממה שחתמו איתנו בהסכם הקואליציוני. אעמוד על קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות. שלא ינסו אותנו". גם יו"ר ש"ס אריה דרעי התבטא נגד אי העמידה בהסכם.

בין הסעיפים המשמעותיים שהובטחו במשא ומתן: 900 מיליון שקל לתמיכה באברכים ובמוסדות חינוך חרדיים, 420 מיליון שקל לכספים קואליציוניים, הקצאה של 800 מיליון שקל למשרד החינוך, 1.3 מיליארד שקל להגדלת שכר החיילים, וכ-1.2 מיליארד שקל לתוכנית מע"מ 0%.

סכום ההבטחות הקואליציוניות מגיע לכ־8 מיליארד שקלים, אולם האוצר חורג כבר בכ־15 מיליארד שקל מעבר לתקרת ההוצאה. חריגה זו מורכבת מההגדלה האוטומטית בתקציב ומהתחייבויות שהגיעו לאחר הקמת הממשלה, כמו תוכנית הסייעת השנייה – שאף גדלה בשבוע האחרון, פיתוח המגזר הדרוזי והצ'רקסי, המלצות ועדת לוקר – שאם יתקבלו, יגדילו את תקציב הביטחון ב־5–4 מיליארד שקל. התחייבויות אלה עשויות להיות מושפעות גם מסיכום הרפורמה הצפויה בחברת החשמל ומתוכניותיו של כחלון בתחום הדיור, כמו סיוע ליזמים בפרויקט מחיר למשתכן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.