כחלון: "אני רוצה לחזור לפוליטיקה"

האיש שיכול לפרק את יש עתיד ולפתוח מפלגה שתגרוף מנדטים רבים הוא משה כחלון. כחלון כמעט ולא מדבר, אולם הוא ממתין בסבלנות לשעת הכושר שבו הוא יקים את המפלגה שצעירים רבים יצביעו עבורו. כחלון פותח לראשונה את הפה כנגד הממשלה ומבקר את מדיניות הדיור. "הבעיות בשווקים השונים, גם הדירות, גם הבנקאות, הן אותן בעיות ואותם כשלים כמו שהיה בסלולר. לפעמים נוצרות בריתות לא מכוונות בין הממשלה לטייקונים נגד הצרכן, ואתה מגלה שרגולציה שלא מאפשרת תחרות משרתת אדם אחד – את הטייקונים" – את הדברים נאמרו בשיחה "אחד על אחד" עם עורך TheMarker סמי פרץ בוועידת הפיננסים של TheMarker.

"במינהל, במשרד הפנים, בוועדות, יש ברית בין אנשים שיש להם נכסים שלא רוצים שהמחירים יירדו. נוצרה פה ברית, שאף אחד לא מרגיש אותה, שפוגעת במעמד הביניים".

על ה פירוק הברית בין גופי הממשלה  אומר כחלון, "בסלולר היתה ברית, 15 שנה לא נכנס מתחרה, אני לא אומר שלא היה שוק רווחי. הברית היתה בין הממשלה והחברות. אמרנו – תדרים בחינם, הסרנו חסמים. ברגע שפתחתי את החבל הזה, הכל כבר הסתדר לבד. ברגע שתהיה תחרות בין הבנקים, זה יסתדר לבד. עד שהמדינה לא תחליט שיקום בנק שייצור תחרות אמיתית, לא תהיה תחרות בענף הבנקאות".

"הכח של שר הוא אדיר. הגעתי לוועדת שרים, חוקקתי שאין יותר קנסות יציאה. תגדיר שהרגולטור אחראי מעכשיו גם על היציבות וגם על התחרות. עוד לא ראיתי פקיד אחד שמצבי בממשלה או בכנסת".

"לבזק יש ועד עובדים והם נפגשו אתי הרבה פעמים. הסברתי להם שעם כל הרגישות לא יכול להיות ש–8 מיליון איש יסבלו. הכל תירוצים. אפשר לתת מענה, ואפשר לתת מענה הרבה לפני שנוגעים בעובדים. יש מושג שנקרא התייעלות. אני מקווה שאין אנשים שלא רוצים להיות במקום שבו הם נדרשים".

 

על הקמת מפלגה חדשה הוא התייחס ואמר: "עוד לא אמרתי שאני מקים מפלגה. אני רוצה לחזור לפוליטיקה לעשות דברים אבל לא החלטתי באיזה מסגרת. להיות שם ולהתבלבל בין האמצעים והמטרה זה הדבר הכי מסוכן. כששר חושב שהמטרה הושגה עם הגעתו לתפקיד זה מסוכן. הוא רק האמצעי. הציבור נתן לו ארגז כלים. אם אגיע להיות שר זה רק כדי לעשות.

על הפתרונות הוא אומר. "מי שאחראי למשבר הדיור זה המדינה לדורותיה. אי אפשר לבוא לאזרחים ולגבות מהם את המחיר. מי שאחראי זה הרגולציה, המינהל. ב–2007, דירה עלתה 600–700 אלף שקל ואנשים לא קנו דירות כי היתה ריבית גבוהה. המדינה צריכה לשאת שכם בביטול הרגולציה, גם בקרקעות, גם במיסוי. זה לא יכול להיות שהמדינה לוקחת 60% משווי דירה לכיס. לכן צריך קודם כל להבין איפה הבעיה.

"למינהל מקרקעי ישראל יש בבאר יעקב 1,000 יחידות דיור, הוא הוציא רק 100. למה? כי הוא רוצה כסף. עוברת שנה, מוציאים את ה–100 הבאים. מדינת ישראל העלתה את מחיר הקרקע ב–60% בחצי שנה. אחר כך אנחנו רואים בעיתונים שבתל אביב עלו מחיר הקרקע ב–400% ובאוצר מופתעים. מה אתם מופתעים? אתם מעלים את זה".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.