כחלון לראשי המפלגות החרדיות: "לא רוצה להפר את ההסכמים – אלא לפרוש אותם"

משבר התקציב: שר האוצר מנסה לפייס את את ראשי המפלגות החרדיות ומבהיר להם כי ההסכמים הקואליציונים יכובדו – רק בפרישה רחבה יותר. במפלגות החרדיות לא משתכנעים: "מי אמר שהקואליציה תשרוד את כל התקופה הזאת"

משבר התקציב: אחרי ההתבטאויות החריפות והבלתי-מתפשרות שהשמיעו חברי הכנסת החרדים בענין התנגדותם לכל קיצוץ בתקציבים שהובטחו להם במסגרת ההסכם הקואליציוני, מנסה שר האוצר, משה כחלון, להרגיע את הרוחות וליישר את ההדורים מול ראשי המפלגות החרדיות.

"אינני מתכוון להפר את ההכמים הקואליציונים. התקציבים שהובטחו יועברו. אני רק מעוניין שזה יקרה בפרישה רחבה יותר", אמר שר האוצר לעמיתיו החרדיים בשיחות סגורות והוסיף: "אני מדבר על פרישה בסדר גודל של שנתיים".

במפלגות החרדיות לא השתכנעו מההצעה של כחלון והבהירו לו כי הם מתנגדים גם למתווה הזה. "הוא מדבר על פרישה של שנתיים, מי ערב לנו שהממשלה בכלל תשרוד את כל התקופה הזאת".

גם יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, אמר דברים ברוח דומה הבוקר. בראיון ל'קול חי' הוא הבהיר: "הדרישות לשינויים בתקציב הן לא של פקידי האוצר…לא מדברים על פתיחת ההסכמים מחדש אלא לפרוש את הסכומים הגבוהים שהובטחו".

כזכור, אמש פרסמנו כי במפלגות החרדיות, הן ליצמן והן דרעי היו קשוחים והבהירו חזור והדגש לראש הממשלה ואנשי האוצר כי "אין על מה לדבר". במיוחד בקצבאות הילדים, באוצר מבינים כי החרדים לא יוותרו על העלאת הקצבאות הילדים,( בהיקף של 2.6 מיליארד שקל), מה שכן, באוצר מנסים לשכנע את החרדים לפרוס את מענק הרטרו שסוכם לאחר כינון הממשלה, גם כאן נתקלו אנשי האוצר במבטים זעופים.

ליצמן עומד בראש המתנגדים לדחיית העלאת הקצבאות, לאור כך באוצר הבהירו  לחרדים כי יאלצו לקצץ בהגדלת קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים מ-500 ל-900 מיליון שקל.  באוצר דורשים שהח"כים ירדו מההסכם שמעניק לכל ח"כ בסך 20 מיליון שקל, שהובטחו לסיעות החרדיות ולבית היהודי.

צילום:  אלי קובין
צילום: אלי קובין

נציגי האוצר הציעו לליצמן הצעת פשרה לפיה יפרסו הקצבאות בשנתיים, אך ביהדות התורה דחו את ההצעה מכל וכל.

באוצר בטוחים כי ליצמן ימצמץ ראשון, "ליצמן בעצמו לא רוצה בחירות", אמרו גורמים באוצר לגלובס, "נראה אותו מקבל שקל אחרי הבחירות", טענו.

ביהדות התורה הודו שהם לא רוצים בחירות אך אמרו כי גם קיצוץ לא בא בחשבון , "לא נקבל שום שינוי בהסכם. אין סיבה שנצא פראיירים. לא נסכים להיות מבוזים על ידי הציבור שלנו", אמרו לגלובס.

מוקדם יותר, בישיבת הממשלה רמז נתניהו שהמפלגות החרדיות יאלצו להתפשר "יש לנו בעיה קשה עם התקציב, אני מצפה מהמפלגות שיתגייסו לעזור"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.