"כחלון תציל את סבתא"

מאות מפגינים המחופשים לכיפה אדומה הפגינו אמש כנגד הכוונה של משרד האוצר להמיר את הטיפול הסיעודי הניתן כיום לקשישים באמצעות שעות סיעוד לגימלה בכסף

כ – 300 קשישים, מטפלים ועובדים סוציאליים הפגינו היום מול קריית הממשלה בתל אביב, בתחפושות של כיפה אדומה תחת הכותרת "כחלון תציל את סבתא", נגד כוונת משרד האוצר להמיר את הטיפול הסיעודי הניתן כיום לקשישים באמצעות שעות הסיעוד לגמלה בכסף.

את ההפגנה ייזמו אנשי מקצוע ועמותות מתחום הסיעוד הנאבקים על מנת להבטיח את הזכות הבסיסית של כל אזרח במדינת ישראל וזה הזכות להזדקן בכבוד בקהילתו ובביתו.

ההפגנה באה בעקבות כוונת המדינה להעביר במסגרת חוק הסדרים שינוי בחוק הביטוח הלאומי על פיו במקום שעות סיעוד תינתן גמלה בכסף, דבר שיותיר למעלה מ – 45,000 קשישים ללא טיפול והשגחה .

על פי הצעת החוק מדינת ישראל תסיר את אחריותה מהטיפול בקשישים במדינת ישראל, ותאלץ את אותם קשישים ובני המשפחות שלהם לדאוג לכל השירותים אשר ניתנים כיום על ידי המדינה .

אליהו פיארנטה, קשיש מפתח תקווה:" קשה לי להיות לבד, הרפורמה החדשה הם רוצים לתת לנו כסף אבל אני לא זקוק לכסף, למרות שאני חיי מפנסיה של 5000 ₪, 2000 ₪ ביטוח לאומי , אני משלם שכר דירה 4000 ₪ בחודש אז מה נשאר לי , איפה אוכל ? ארנונה? חשמל? תרופות? אבל אני לא מעוניין שיתנו לי כסף אני רוצה שיתחזקו אותי אני זקוק לחברה, אני הולך מדי יום למועדון בו יש חברה, אני זקוק לחברה באם אין מועדון אני לבד אין לי לאן ללכת".

שרה אשר, 23 שנה עובדת סוציאלית בתחום הזיקנה:" מחובתנו לשמור על זכויותיהם של הקשישים ולהמשיך לטפל בהם כדאי להבטיח שתהיה מישהיא שתבוא אליהם מוכשרת ומקצועיתותוכל לדאוג לקשישים מדי יום ולעזור להם בצרכים שלהם. בגימלה בכסף זה לא יקרה ואנחנו נמצא קשישים מתים או נרקבים לצערי במשך שבועות ללא עזרה".

ליאור שטרסברג מנכ"ל עמותת מטב המטפלת בקשישים:" אנו סבורים שכוונת משרד האוצר להעביר את גמלת הסיעוד לקשישים לגמלה בכסף תפגע מאד בלמעלה מ – 200,000 אזרחים ותיקים ועוד 800,000 בני משפחותיהם. הבעיה העיקרית בקרב הקשישים בישראל היא הבדידות ועל כן צריך להגביר את הביקורים להגביר את הביקורים במרכזי היום ולתת להם את הזכות להזדקן בכבוד והמהלך הזה הוא בדיוק הפוך והוא יפגע בקשישים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.