כיבוד אב ואם מאריך חיים – טורו של הרב יעקב גלויברמן

הציווי שנצטוו בני ישראל על מצוות כיבוד הורים, "כבד את אביך ואת אימך, למען יאריכון ימיך על האדמה". למעשה, מצוות כיבוד הורים פשטה בכל אומה בעולם, ואפילו בקרב אנשים הכופרים בתורה, םרשת השבוע עם הרב גלויברמן

בפרשת השבוע 'ואתחנן', מובאים עשרת הדיברות שניתנו למשה בהר סיני, ובניהם הציווי שנצטוו בני ישראל על מצוות כיבוד הורים, שהיא אחת מן המצוות השכליות שבתורה. "כבד את אביך ואת אימך, למען יאריכון ימיך על האדמה". למעשה, מצוות כיבוד הורים פשטה בכל אומה בעולם, ואפילו בקרב אנשים הכופרים בתורה, נזהרים בכך מצד השכל והטבע האנושי. אך אנחנו כעם ישראל, הוזהרנו מכל המצוות השכליות, ולא בגלל השכל הטבוע בנו, אלא מחמת הציווי של הקדוש ברוך הוא בתורה.

מסופר בתלמוד על רבי טרפון שיצא עם אמו המבוגרת לטיול רגלי, כשלפתע פתאום נקרעה רצועת הסנדל שלרגלה. הבן רבי טרפון שהיה גדול בתורה, לא היסס לרגע והניח את כפות ידיו, תחת רגליה של אמו המבוגרת וכך לקח אותה לביתה צעד אחר צעד. כאשר הגיע הסיפור המדהים אל כותלי בית המדרש, אמרו החכמים לרבי טרפון, כי עדיין לא קיים חצי ממצוות הכיבוד שאותו דורשת התורה. באופן המעשי, במצוות כיבוד הורים ישנן שתי מטלות: האחת: כיבוד הורים כפשוטו. והשניה: היראה מפניהם. מצד אחד, עלינו להעניק להם את מלוא הסיוע באהבה ובחיבה. להאכילם ולהשקותם ולכבד אותם מאד.

ומאידך, להתייחס אליהם ביראת כבוד. משמע: לא לקרא להם בשמותיהם הפרטיים, לא לשבת בכיסא המיוחד להם, ולא לריב איתם כלל וכלל. על הזהירות בכל זה, נותנת לנו התורה הבטחה לאריכות ימים ושנים טובות.
חד וחלק: אם לא תכבד את הוריך – אף בניך לא יכבדוך.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.