הנשק של האופוזיציה: "נחרים את הכנסת"

בשעה זו דיון חירום של האופוזיציה בעקבות העלאת שלשת החוקים – יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג מאיים: "נפתיע את הקואליציה" גלאון: 'פני הדור כפני הכלב' כל הפרטים

בשעה זו מתקיימת מסיבת עיתונאים של ראשי האופוזיציה, בבית מפלגת העבודה לאור החלטת הקואליציה לעביר בשלש ימים שלושה חוקים .

בישיבה דנו ראשי האופוזיציה בשאלה כיצד להתמודד מול הרוב הקואליציוני הברור שיביא להעברת החוקים המשמעותיים שנחקקו מזה שנים במשכן הכנסת.

חבר הכנסת לייזר מוזס חשף ברדיו קול חי, כי הצעה עלתה להחרים את הדיונים בתגובה לצעד הדורסני של הקואליציה.   ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג איים בדיון כי "האופוזיציה תשקול נקיטת צעדים חסרי תקדים, שלא היו כמותם מאז כינונה של הכנסת".

אפילו במאפיה יש קודים ואמון בלי שיחתמו על הסכמות", טענה יור" מרצ זהבה גלאון. "הקואליציה הזו מזכירה לי את הביטוי 'פני הדור כפני הכלב', אך במקרה הנוכחי אפילו זה לא נכון. כפי שאמר לי פעם השופט חשין, 'אלי תעליבי את הכלב שלי'".

ח"כ יעקב ליצמן תקף בישיבת האופוזיציה ואמר : התנהלות הקואליציה הינה דיקטטורה במיטבה. כמו בחוק הגיוס, הקואליציה מתנהגת בכח ובכפייה. למרות חילוקי דעות עקרוניים שיש לנו עם חלקים מהאופוזיציה, אנו משתפים פעולה ומאחדים כוחות נגד הקואליציה הרעה הזאת.

למי שלא יודע על מה קמה הסערה: מדובר בשלש הצעות חוק נפיצות במיוחד, הצעות חוק שבכוחה של כל אחת מהן לחולל זעזוע פוליטי משמעותי.

הצעת החוק הראשונה היא "חוק השיוויון בנטל" שהתקבל בשבוע שעבר בוועדת שקד. קשה לחדש משהו בקשר לחוק הזה לאחר שהוא סוקר מכל היבטיו, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא כיצד יצביע 'האגף החרד"לי' של הבית היהודי מחד, וכיצד תצביע מפלגת העבודה מאידך.

הצעת החוק השניה היא 'חוק המשילות', החוק מעמיד את אחוז החסימה סביב ארבעה מנדטים, ומעניק לממשלה יכולת משילות גבוהה יותר, מגביל את תדירות הצעות האי אמון ועוד.

הצעת החוק השלישית היא 'חוק משאל העם', החוק מחייב את הממשלה להביא כל הסכם מדיני שיתקבל על ידה להכרעת העם.

כזכור, באופוזיציה הביעו תרעומת על המחטף (כלשונם) של הממשלה, "לא יכול להיות שיעבירו חוקים משמעותים כאלו בתוך שלשה ימים מבלי שנערך בהם דיון רציני"" אומרים שם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.