כינוס רבני הגולה במונסי: הגערות והמסקנות

אמש נערכה במונסי אסיפה גדולה של רבני הגולה שדנו בענייני גיוס בני הישיבות בארה"ק. למרות חילוקי הדעות בין הצדדים, חברי הועדה יבואו לישראל לעקוב מקרוב אחרי גזירת הגיוס

כשבועיים לאחר עצרת הרבבות של חסידות סטאמר, אמש נערכה במונסי אסיפה גדולה של רבני הגולה שדנו בענייני גיוס בני הישיבות בארה"ק.

במרכז האסיפה  התריע מרן האדמו"ר מסאטמאר מפני גזירת הגיוס אך הדגיש כי כל העניין חייב להיות מנוהל ע"י גדולי ישראל ורבנים ולא ע"י עסקנים בלבד. האדמו"ר מסטאמר תקף את 'הפלג הירושלמי': "יש כאלו שהפכו את השאלה האם להתייצב בלשכת הגיוס או שלא להתייצב כשאלת הבסיס והיסוד לכל המאבק. זה פוגע במאבק בגזירת הגיוס", זעק הרבי.

באסיפה השתתפו חברי מועצת גדולי התורה בארה"ב ובראשם האדמו"ר מנובומינסק, הגאון ר' מלכיאל קוטלר, הגאון ר' דוד שוסטאל, הגאון ר' אלי' בער וואכטפוגל, האדמו"ר מסאטמאר האדמו"ר מפאפא האדמו"ר באבוב-45 ועוד

במהלך הישיבה התעוררו חילוקי דעות בין העסקנים, אחרי שהציגו לפני הרבנים את הסכנות האורבות לבחורי ארץ ישראל,  חלקם רצו לערוך עצרת מחאה וחלקם הביעו התנגדות בטענה שעצרת בארה"ב לא תביא לתועלת.

הגאון ר' דוד שוסטאל הסביר שעצם הגזירה תלויה רק בגדולי ישראל בארה"ק, דברים ברוח דומה אמר  גם האדמו"ר מפאפא, שהסביר שבני חו"ל יכולים רק לעזור לצידם של בני ארה"ק ולא לעמוד בראש המערכה.

מנגד, הגאון ר' אהרן שכטר קרא לצאת למאבק כנגד גזירת הגיוס ונימק: "כל בחור שמתגייס זה חורבן לו ולכל הדורות הבאים אחריו".

לאחר מכן דיבר הגאון ר' אליהו בער וואכטפוגל ששב וקרא שאנחנו צריכים לעורר רחמים על בני ארה"ק

מרן האדמו"ר מסאטמאר הביע הסכמה לצאת למאבק כנגד הגיוס, אך תקף בדבריו את הקנאים: "חייבים לנתק את הבעיה של הצבא מהמחלוקות בארץ ואסור לשקר בכהוא זה בכל מה שקורה ולא קורה", הוא טען כי  השקרים שמפיצים גורמים לתוצאות הרסניות בעניין המאבק בגיוס

לאחר דיונים ארוכים, הוחלט שהגאון ר' מלכיאל קוטלר יקים וועדה מיוחדת שתדון בעניין הגיוס,חברי הועדה יגיעו לישראל, ויבדקו את הנתונים האמיתיים על המתרחש בשטח.

במידה ואכן יוברר כי "יש מספר רב של פיתויים" – יוציאו הרבנים מכתב בו יקראו "שאסור להתגייס, וגיוס הוא יהרג ואל יעבור", או לחלופין יערכו עצרת גדולה בארה"ב בכדי להסביר ולחדד לציבור את "הבעיות האמיתיות".

 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. תיזהרו: אצל סדום היה זעקה של רק של ריבה אחת, ומה היה הסוף שמה? וכהיום יש מאות בני ישיבה זועקים, מה יהי הסוף של השקרנים ומניגיהם המשכילים? לכאורה בדיוק כמו אצל סדום. ואח"כ בקרוב יתגדל ויתגדל שמיה רבה, ושמו של משיח, ויבנה בית המקדש בב"א

  האם נכון, שאין בכלל צבא, ואין בכלל גיוס חרדים – בני ישיבה, וגם אין ציידים, ואין מכסות, ואין בכלל יעדים, וגם אין בחורי ישיבות, ואין בתי כלא, ואין עצורים, ואין כינוסים, ואין ממשלה, ואין תקציב שמד, ואין מדינה??? אבל בהחלט יש כאן רשעים, נכדים של גדולי ישראל, ועסקנים, וחכי"ם, ורבנים, וראשי ישיבה, ואדמורי"ם, שמשתפים פעולה עם השמד הגדול של הגיוס והזימה, ובגללם צה"ל אומרים שמשנה לשנה יש יותר ויותר חרדים מתגייסים ה"י. וזו זועקת עד לשמים.

  תיזהרו: אצל סדום היה זעקה של רק של ריבה אחת, ומה היה הסוף שמה? וכהיום יש מאות בני ישיבה זועקים, מה יהי הסוף של השקרנים ומניגיהם המשכילים? לכאורה בדיוק כמו אצל סדום. ואח"כ בקרוב יתגדל ויתגדל שמיה רבה, ושמו של משיח, ויבנה בית המקדש בב"א.

  האם נכון, שאין בכלל צבא, ואין בכלל גיוס חרדים??????????????????? |
  הגב
 2. אין שום כוונה אחרת בגזירותיהם, רק להכניס את הדור הצעיר לרשתם, להיות כמותם לעקרם מלימוד התורה, ולא רק מלימוד התורה אלא לעקרם מאידישקייט, לנתקם מלימוד התורה ומשמירת התוה"ק. עלינו להבין היטב שזה המכוון שבדבר וכך לגשת אל העניין. לא שהם צריכים את הבחור בצבא, אלא שהם צריכים להוציאו מביהמ"ד, זהו המכוון שבדבר, והדבר צריך להיות ברור לכל בחור ולכל אב במה הדברים אמורים.

  מחובתנו להבין: הממשלה גזרה שבחורי הישיבות ואברכי הכוללים – ושאר כל בני התורה צריכים ללכת לצבא. צריכים להבין היטב את כוונתם בזה, זוהי גזירת אורייתא! אין זה "סתם" כי חסר להם חיילים, בענין זה הם יכולים להסתדר, עד היום היה להם מספיק חיילים, וגם לעתיד לא חסר להם חיילים, זה לא הנקודה בכל מה שקורה כאן. זהו גזירת אורייתא! הם רוצים לעקור את התורה מישראל! זוממים הם על שארית פליטתינו שבמקום שישבו במבצרי התורה, רוצים הם להוציאם מהישיבות והכוללים ולקחת אותם לצבא ולהשמידם ! הרי"ז גזירת שמד – גזירת אורייתא! וצריכים להבין היטב את המכוון שבדבר. מרנא הגר"ח מבריסק זצוק"ל כבר אמר בשעתו כשהתחילה דרך הציונות להתפשט: "אין הם מתכוונים לארץ ישראל, למדינה, הם רוצים לעקור אידישקייט מישראל וכל מעשיהם הם רק עצה ותחבולה האיך להביא לכך", וככל שמתרחק הזמן רואים עד כמה גדולים דברי חכמים.

  "אין שום כוונה אחרת בגזירותיהם, רק להכניס את הדור הצעיר לרשתם, להיות כמותם לעקרם מלימוד התורה, ולא רק מלימוד התורה אלא לעקרם מאידישקייט, לנתקם מלימוד התורה ומשמירת התוה"ק. עלינו להבין היטב שזה המכוון שבדבר וכך לגשת אל העניין. לא שהם צריכים את הבחור בצבא, אלא שהם צריכים להוציאו מביהמ"ד, זהו המכוון שבדבר, והדבר צריך להיות ברור לכל בחור ולכל אב במה הדברים אמורים.

  "גם בדורות הקודמים היה כן שהגויים לקחו אנשים לצבא וכשרי ישראל התחמקו מידם עד כמה שהיה הדבר אפשרי, כן היה בכל מדינות אירופה שהיה עבודת צבא ואכן התחמקו מידם, אבל שם לא היה הכוונה לנתק את עם ישראל מאידישקייט ומהתוה"ק, אלא שהגויים היו זקוקים לאנשי צבא. כאן הכוונה היא אחרת לגמרי, וצריכים לדעת את זה ברור, זוהי גזירה להעביר על הדת ועל כגון דא נשנו הדינים של מסירות נפש, ונפסקו להלכה בשו"ע בדיני מסירות נפש, שאם יש גזירה של להעביר על הדת צריכים למסור את הנפש!

  זוהי גזירה להעביר על הדת |
  הגב
 3. במחילת כבוד האדמו״ר שליט״א ר' אהרון הוא אינו מכיר הפרטים בדיוק. כי יש מספיק בחורים חרדים שהתייצבו כפי החוק, אבל לא הצליחו לקבל דיחוי רק נתפסו ונכשלו בלשכת השמד או ע"י ועד הישיבות שעשו יד אחת עם גיוס השמד לגייס בני ישיבה ע"י כל מיני שקרים וכו' או דרך אחר לא משנה איך נכשלו

  פשוט תלוש מהמציאות! לא יאומן! אין לו שם מושג מינימלי על המתרחש כאן. כמעט כל מי שהיה שם למעט אחד או שניים חושבים אחרת ממנו בעניין ההתייצבות ובעניין ההתערבות בנעשה בארץ ע"ע ר' מלכיאל ר' אלה בער וכטפויגל ר' אהרון שכטר האדמור ר' יחזקאל ראטה וכו.

  ידוע שקיימים פיתויים ושכנוע של בני ישיבות בלשכות הגיוס, ובמחילת כבוד האדמו״ר שליט״א ר' אהרון הוא אינו מכיר הפרטים בדיוק. כי יש מספיק בחורים חרדים שהתייצבו כפי החוק, אבל לא הצליחו לקבל דיחוי רק נתפסו ונכשלו בלשכת השמד או ע"י ועד הישיבות שעשו יד אחת עם גיוס השמד לגייס בני ישיבה ע"י כל מיני שקרים וכו' או דרך אחר לא משנה איך נכשלו הבחורים בלשכה. כל בחור שמתגייס ח"ו זה חורבן לו ולכל הדורות הבאים אחריו. וממתי סאטמאר בוגדת בעדה החרדית? הלא תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. ובגלל זה שבגדו מהשמים האסיפה הסתיימה ללא סיכומים, כשהאדמו"ר מפאפא שליט"א קם לצאת.

  ידוע שקיימים פיתויים ושכנוע של בני ישיבות בלשכות הגיוס |
  הגב