כיצד המדינה ערוכה לקבורה במקרה של אסון לאומי

שלא נצטרך; כיצד מדינת ישראל ערוכה לטפל בקבורה במצב חרום, האם יש לה את הכלים הידע והיכולת לתת מענה במקרה של אסון לאומי. במשרד לשירותי דת מאיצים בימים אלה, את התוכנית לקבורה המונית במקרה של מצב חירום, וזאת בהתאם להחלטות הממשלה וכחלק מהפקת הלקחים שנכתבו בדו"ח מבקר המדינה.

במשרד לשירותי דת מקיים שיתוף פעולה בנושא קבורה המונית במצב חירום עם פיקוד העורף, משטרת ישראל, פורום החברות קדישא. זק"א תל-אביב.

כזכור ממשלה ישראל החליטה להעביר את האחריות לטיפול בקבורה ההמונית ממשרד הפנים למשרד לשירותי דת, עם כניסתו של השר דוד אזולאי ומנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס לתפקידם, התברר כי תחום הקבורה במצב חירום, נותר תלוי בין המשרדים ואין משרד שאכן מפקד על האירוע.

עו"ד עודד פלוס מנכ"ל המשרד לשירותי דת אמר: "נושא הקבורה בחירום יצא ממשרד הפנים, על פי החלטת הממשלה , אבל נתקע בדרך והוא לא עבר לאחריות משרד לשירותי דת".

במהלך החודש האחרון הוצגה בפני השר לשירותי דת דוד אזולאי תמונות מצב עדכנית על ההתקדמות בנושא והמענה שיינתן במקרה של אסון לאומי ח"ו. השר דוד אזולאי אמר :הייתה קיימת בעיתיות בנושא קבורה המונית במצב חירום עד שהמשרד לא נטל את הנושא לידיים התוכנית נפלה בין הכיסאות. אבל אם נצטרך חלילה נהיה מוכנים".

מר יצחק ישי מנהל אגף בכיר קבורה ציין את ההתקדמות הרבה: "בחודש הקודם ערכנו כנס מיוחד שעסק בנושא הקבורה בחירום. אנו שוקדים על הקמת מערך מתנדבים והכשרתם לקבורה בחירום".

הגב' אורית מסמי סנכ"לית פורם הח"ק אמרה "שת"פ בין המשרד לשירותי דת לבין החברות קדישא הוביל להתקדמות משמעותית בכל הקשור לנושא הקבורה בחירום. חברי הפורום המאגד בתוכו את ח"ק הגדולות בישראל ומוביל את מערך הקבורה בישראל, לוקחים חלק פעיל בתוכנית ובגיבוש המדיניות בשעת חירום. זהו צעד ראשון וחשוב בכל הקשור להערכות לתרחישי אסון לאומיים ומתן כלים לכל הגופים הרלוונטיים למצב שבו יידרשו, חס וחלילה, לקבור מאות ואף אלפי חללים בבת אחת.

כחלק מהיערכות הוקמו מחוזות נערכו שת"פ ותיאומים מול משטרת ישראל פיקוד העורף ופורום הח"ק כמו כן המשרד לשירותי דת פועל בשיתוף פעולה עם זק"א- תל אביב, לצד גיוס מתנדבים נוספים. במשרד לשירותי דת מתפללים שלא נזדקק לתוכנית זו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.