כיצד מתמודדים עם רווקות מאוחרת במגזר הדתי

ראשי הקהילות במגזר הדתי מודאגים בשנים האחרונות מתופעת הרווקות המאוחרת שהלכה והתפשטה ומותירה רווקים ורווקות רבים ללא שידוך וללא חתונה עד גיל מאוחר יחסית. הנוער הדתי מכוון מגיל צעיר למציאת שידוך הולם שיוביל לחתונה והקמת משפחה יהודית כדת וכדין ובעבר ניתן היה באמת לראות פער גדול בין גיל הנישואים בחברה הדתית והחילונית. גם היום, גיל החתונה הממוצע בחברה הדתית נמוך מאשר בזו החילונית, אך הפערים הלכו והצטמצמו עם השנים.
כאשר מחפשים את הסיבה שהובילה לתופעת הרווקות המאוחרת, ניתן לאתר מספר גורמים מרכזיים.

הכרויות לדתיים הפכו למשימה לא פשוטה

ממחקרים שנערכו עולה כי לא מעט צעירים דתיים מתלוננים כי אינם מקבלים את הכלים הרגשיים הדרושים למציאת שידוך בגיל צעיר. אמנם המערכות החינוכיות מכוונות אותם למטרה זו, אך בין עצן המודעות לבין ההצלחה הפועל ישנו פער וצעירים רבים חשים כי הם חסרים את הכלים הבסיסיים להצלחה בעולם של הכרויות לדתיים ובניית מערכת יחסים זוגית.

מלבד זאת, ניתן לראות כי שינויים כלליים שעוברים על החברה הדתית משפיעים גם על תחום ההכרויות. כניסתו האיטית והמבוקרת של האינטרנט לתוך העולם הדתי הסגור שינתה את עולם ההכרויות הדתי. היום שידוכים כבר אינם האופציה היחידה להכיר בני זוג בחברה הדתית וניתן לראות יותר ויותר אתרי הכרויות לדתיים ולחרדים ברחבי הרשת ואנשים רבים עושים בהם שימוש. שיטת ההכרות השונה, ההיצע הגדול שקיים במאגרי האתרים והצורך להכיר בצורה יותר אישית אחד את השני מצד אחד מוצאים חן בעיני צעירים רווקים רבים, אך מצד שני, יכולים לגרום לבלבול ואיבוד כיוון.

בררנות בחיפוש הכרויות

אחת התופעות החדשות שהתפתחו בעקבות שינוי זה היא שניתן לראות היום מידה לא מבוטלת של בררנות בקרב הקהל המדובר. אם בעבר, שידוכים היו נסגרים בין ההורים של שני הצעירים, חופש הפעולה שניתן להם בעולם ההכרויות של היום משפיע על מידת מעורבותם והופך אותם לבררנים יותר.

ברור כי כאשר רווק דתי מחפש בת זוג דרך אתר הכרויות לדתיים שמכיל מאגר גדול ומגוון של נשים הוא יתקשה יותר להחליט ויפסול יותר מועמדות, לאו דווקא מסיבות הגיוניות, מאשר כשמוצעת לו בחירה בין שתיים או שלוש נשים על ידי שדכנית מקצועית.

השינוי הוא לא בהכרח לטובה

חשוב לזכור שלמרות כל השינויים שהחברה הדתית עברה בעשורים האחרונים ופתיחותה היחסית לעולם המודרני, רווקות מאוחרת אינה תופעה מקובלת והיא מדאיגה את כל הנוגעים בדבר, החל מראשי הקהילות, דרך הורי הצעירים וכלה ברווקים עצמם, שמעידים על קושי במציאת בני זוג בעולם של היום.

כל רווק דתי צריך לאמץ את שיטת ההכרויות המתאימה לו ולזכור את המטרה הנעלה שבבסיסה- מציאת בת זוג טובה ומתאימה להקמת בית ומשפחה יהודית במהרה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.