כיצד צה"ל נערך למלחמה עם סוריה?

מצבא שכלל אלפי טנקים ותותחים במלחמת יום הכיפורים, היום האויב שמעבר לגבול רמת הגולן מתעתע בהרבה, וכולל ארגוני טרור וגרילה. המענה הישראלי לאיום הסורי: האוגדה המרחבית "הבשן" שהוקמה בינואר שעבר.

"האיום היומיומי מבחינתנו הוא ירי רקטות והפעלת מטעני נפץ", קובע סגן מפקד אוגדת "הבשן", אל"ם ניר בן דוד, בראיון שהתקיים לאחרונה. "עד ספטמבר האחרון חווינו כאן עלייה משמעותית של אירועי מטען שמקורם בחיזבאללה, בלבנון ובאיראן". רק אתמול (ראשון) דבריו של אל"ם בן דוד קיבלו משנה תוקף, כשארבעה מחבלים סוכלו בעודם מניחים מטען על גדר גבול סוריה-ישראל.

 

יפתח כרמלי באתר צהל סוקר את ההכנות הצה"ליות לקראת חזית עם סוריה, אירוע מסוג זה אינו מפתיע עבור מפקדי האוגדה, שהפכה רק בתחילת השנה שעברה לאוגדה מרחבית שמופנית לאיום בגבול הסורי. אף על פי שרוב הלחימה במדינת האויב ממוקדת בין הצבא לבין כוחות המורדים, עיני צה"ל נשואות אל עבר הגבול. "הכפרים בסוריה חרבים – אין מים, אין חשמל, אין בתי ספר ואין בנקים", מתאר סגן מפקד האוגדה את המציאות שניבטת מבעד למשקפת שלו. "האזרח הסורי, במקום להיות מורה או לעסוק בחקלאות, עבר לעסוק בהישרדות, בשאלה איך יקום מחר בבוקר ויוכל לאכול פת לחם. את אותה פת הלחם הם משיגים דרך השתתפות בלחימה בתוך ארגוני המורדים".

 

ליחסי הכוחות הפנימיים בתוך סוריה השפעה משמעותית על הגבול עם ישראל. לדברי אל"ם בן דוד, ירי הרקטות פחת בחודשים האחרונים מפני שעיקר הלחימה בין צבא אסד והמורדים עבר לעומק סוריה, והזליגה של ירי רקטות לעבר שטח ישראל הפכה לפחות סבירה. "האויבים שלנו בכל הגזרות, גם בצפון וגם בעזה, מעדיפים את ירי הרקטות כיוון שהוא לא מצריך חיכוך מקרוב, שבו ידנו על העליונה", הוא מספר.

"ההבדל העיקרי בין הגזרות הוא כמות התחמושת הגדולה שיש לארגונים בסוריה, והטווחים אליהם הם יכולים להגיע", מסביר אל"ם בן דוד. "המענה שאנחנו נותנים טמון במודיעין – לדעת בדיוק מהיכן הטיל נורה, ולפגוע בכל אתר כזה בצורה חדה ומהירה. ברגע שאנחנו משפיעים על מקורות האש, אנחנו מוציאים את העוקץ מאותם איומים של ירי תלול מסלול".

מבין הארגונים שנלחמים בסוריה, אחד השמות הבולטים הוא "ג'בהת א-נוסרה". ארגון הג'יהאד הסוני, שנולד מתוך הקרבות בסוריה לפני כשלוש שנים, שואף להפיל את שלטון אסד ולהקים מדינה איסלאמית. "אנחנו רואים את היכולת של ג'בהת א-נוסרה לכבוש מוצבים סוריים ולהכריע חטיבות של הצבא הסורי שנתפסו בעיני צה"ל עד עתה כמשמעותיות", מוסר אל"ם בן דוד.

 

נלחמים באויב הא-סימטרי

בתקופה שהוקמה בה אוגדה 210 בגרסתה המקורית והמשוריינת, לפני מלחמת יום הכיפורים, לחם צה"ל בצבאות סדורים, בטנקים, בגדודי חי"ר ואף מול חילות אוויר. כיום נותרו אולי אנשי מילואים בודדים שזוכרים קרבות טנקים או קרבות אוויר; האויב העכשווי הוא כזה ששייך לארגוני גרילה, שמנסה לפגוע מרחוק ומכוון יותר אל העורף מאשר אל צה"ל. סוג לוחמה זה מכונה לוחמה א-סימטרית.

 

"אנחנו מתאימים את עצמנו לאויב שאנו צופים שיגיע", מספר סגן מפקד האוגדה. "בעבר היו פה דיוויזיות משוריינות שמטרתן לכבוש את רמת הגולן. עכשיו הדיוויזיות האלו מפורקות בלחימה הסורית. אנחנו רואים ארגוני טרור, ואל מול הדבר הזה אנחנו מתכוננים".

 

 

אוגדת "הבשן" החדשה היא האוגדה הראשונה שהוקמה בצה"ל ב-20 השנה האחרונות, וככזו היא למעשה האוגדה הראשונה שמוכוונת אל האויב החדש, הא-סימטרי, ומאז הקמתה ביצעה מספר תרגילים. "אוגדה שנלחמת בטרור וגרילה היא חזקה מאוד באיסוף מודיעין, ביכולות אש מדויקות וביכולות תמרון. הגמישות היא כלי שעוזר לנו מאוד לאבחן את האויב רגע לפני שהוא מגיע, ולפעול בצורה אפקטיבית כשהוא אכן יגיע".

 

לצד ההתעצמות הצבאית בגזרה, במהלך השנה האחרונה פעלו באוגדה לשיפור מערך ההגנה האזרחי ביישובי רמת הגולן. מדובר במערכות התרעה ומיגון, מערכות צופרים נוספות ואימון כיתות הכוננות והרבש"צים הישוביים. כחלק מלקחי מבצע "צוק איתן", הוחלט להרחיק את שטחי הכינוס של האוגדה מעבר לקו הפצמ"רים כדי למנוע מקרים של נפילות באזורים המאוכלסים בצפיפות.

 

"האוגדה מביאה בשורה רצינית למרחב, כי היא עוסקת כולה בהגנת הגבולות ובחיבור בין הביטחון הצבאי לביטחון האזרחי", מסכם אל"ם בן דוד. הוא מציין כי כמות המטיילים באזור רמת הגולן הוכפלה פי חמש בעשור האחרון, זאת בנוסף ללמעלה מ-40 אלף תושבים המתגוררים באזור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.