כך ברחו האסירים היהודים מהנאצים

"תגלית מרגשת ביער פונאר שליד וילנה", נכתב באתר רשות העתיקות שלקחה חלק בחפירות באתר. "בדיקה בטכנולוגיית צילום חודרת קרקע גילתה – לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה – את מנהרת הבריחה". {"תגלית ביער" }

נחשפה המנהרה דרכה ברחו עשרות יהודים מהנאצים , אותה חפרו בידיהם במשך חודשים.

"תגלית מרגשת ביער פונאר שליד וילנה", נכתב באתר רשות העתיקות שלקחה חלק בחפירות באתר. "בדיקה בטכנולוגיית צילום חודרת קרקע גילתה – לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה – את מנהרת הבריחה".

על פי ההערכות, כ-100 אלף בני אדם, מתוכם כ-70 אלף יהודים, נרצחו והושלכו על ידי הנאצים לבורות המוות ביער פונאר סמוך לעיר וילנה.

ב-1943, שהצבא הגרמני  נסוג מערבה, טשטשו הנאצים את העקבות, ביער פונאר, הוטלה המלאכה על קבוצות עבודה של כ-80 אסירים ממחנה הריכוז שטוטהוף. האסירים הוחזקו בשעות הלילה בבור עמוק, ואולצו לפתוח את הקברים ההמוניים, להוציא את הגופות ולשרוף אותן.

מחשש שיוצאו להורג  חפרו מנהרה באורך 35 מטרים, שהוליכה מהבור בו שהו בלילות אל מעבר לגדרות המתחם.  כך במשך 3 חודשים חפרו את המנהרות, כשרוב הזמן הם עובדים בידיים חשופות. בליל ה-15 באפריל 1944 הם ניסו לברוח. בעזרת פצירה ניסרו 40 מהאסירים את השלשלאות על רגליהם ויצאו לדרך. רובם נתפסו תוך זמן קצר, ורק 15 הצליחו לברוח, מהם 11 הגיעו אל הפרטיזנים ושרדו את המלחמה. שאר הבורחים נתפסו או נורו למוות.

 

ארכיאולוגים וחוקרי שואה ניסו כבר מספר פעמים למצוא את המנהרה עליה שמעו סיפורים ממספר עדים. רק עכשיו, בשיתוף רשות העתיקות הישראלית, אוניברסיטת הרטפורד האמריקנית והמוזיאון הלאומי היהודי בוילנה נחשפה מנהרת הבריחה בעזרת סריקה תת קרקעית ממוחשבת.

"כישראלי שאבותיו הגיעו מליטא, התרגשתי עד דמעות ברגע הגילוי של המנהרה", אמר ד"ר ג'ון זליגמן מרשות העתיקות. "זוהי עדות נוגעת ללב, לניצחון התקווה על הייאוש. חפירתה וחשיפתה של המנהרה תאפשר לנו להציג לא רק את זוועת השואה, אלא גם את התקווה לחיים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.