כך הפכתי לעצמאית: מלכי אדלר מספרת • פרויקט חג

מלכי אדלר מספרת לנו איך יצאה מעבדות לחירות, את האהבה שלה לשוקולד היא יידעה לנתב גם בימים שהיתה שכירה כרואת חשבון בעסק לא שלה, כאשר לעסק בו עבדה היו החלטות של צמצומי עובדים, החליטה לקחת את המושכות ביידים ולקדם את עצמה לשוקולטרית עצמאית ומצליחה. אהבה ושוקולד

אחד מסמליו המובהקים של חג הפסח הוא המעבר מעבדות לחירות. אין עת טובה מזו לברר מה החירות שלנו בשוק העבודה. בעוד רבות מאיתנו קמות מדי בוקר כדי לסייע למעסיק להגדיל את רווחיו, תמורת שכר זה או אחר, יש לא מעט נשים שבחרו אחרת, בחרו לבצע את המעבר שלהם מעבדות לחירות באמצעות שינוי סטטוס העבודה שלהם: מעבר מעובדת שכירה לעובדת עצמאית.

עצמאיות מספריות על "יציאת מצרים" שלהן. מלכי אדלר רואת חשבון שפתחה עסק של קונדיטורית, חני פינץ עבדה כשכירה והחליטה לפתוח בית ספר ללימודי תקשורת, ויעל וילדימנסקי עבדה במשרד עורכי דין והחליטה לפתוח עסק של סושי. מה היה להן במעבר משכירה לעצמאית? ומה היו החששות לפני המהלך, ומי מסייע להן בו? // מעבדות לחירות

 

והפעם: עם השוקולטרית מלכי אדלר

 

מלכי אדלר, גרה בבני ברק ואמא לשלושה ילדים מקסימים, מזה תשע שנים פעילה בתחום הקונדיטוריה בכמה אפיקים:

כתיבה עיתונאית.

בניית מתכונים.

העברת סדנאות מקצועיות במיטב הטכניקות החדשניות.

קונדיטורית פטיסרי לארועים בהזמנה מראש!

איך זה התחיל? היתה לך קריירה מצליחה ב…?

התגלגלתי לתחום הפטיסרי בדרך מקרה. כבת לבית הונגרי, תמיד אהבתי את תחום האפייה אך אם לומר את האמת, לא חשבתי להפוך זאת למקצוע.

בצעירותי למדתי ראיית חשבון, ולאחר קבלת התואר עבדתי מעל 20 שנה בתפקידי חשבות וניהול כספים. המפנה חל כאשר הלכתי לסדנת שוקולד והתאהבתי בתחום. כדי להרחיב את ידיעותיי המשכתי לקורס קונדיטוריה מקצועי בבית הספר "אסטלה כיתת אומן". התחלתי לממש את הלימודים ולנסות הרכבה ובנייה של מתכונים לעוגות וקינוחים מיוחדים בדגש על איכות, טעם ומראה. כשהתחילו הניסיונות להצליח, התחלתי לכתוב מדור שבועי של קינוחים בעיתון "בקהילה", מדור שממשיך לרוץ בהצלחה עד היום. במקביל, אני מפיצה למאות מתעניינים את המתכונים בדיוור ישיר, והם מכינים אותם בהצלחה מרובה. ובימים האחרונים עלה לאוויר האתר החדש שלי שמרכז את כל המידע על הסדנאות ואת המתכונים משנים של פעילות.

מה היה הרגע שבו חשבת לקום ולעזוב מקום בטוח (כך חושבים) למקום שצריך לייצר ולהביא כסף?

ההסבה לא הייתה מתוכננת. למדתי קונדיטוריה כתחביב ומאד נהינתי. בינתיים, בית העסק בו עבדתי סבל מתנודות במשק וויתרו על תפקיד מנהל הכספים. פגשתי חברה שעובדת במט"י – מרכז טיפוח יזמות – והיא אמרה לי: "זו ההזדמנות שלך. תחפשי משרה חלקית ובמקביל תעבדי בקונדיטוריה" (תודה מיכל…) . וכך היה. לקחתי משרה חלקית בתחום החשבונאות, ובשאר הזמן הכנתי קינוחים, עוגות ופרלינים.

ההחלטה? והקשיים של ההתחלה?  

צריך אהבה גדולה לדבר, אני יכולה לשתף שכיום אני עובדת פיזית יותר קשה, אבל אני הרבה יותר נהנית. אני קמה בכל בוקר עם סיפוק גדול, ומתרגשת בכל פעם מחדש כשאני מקבלת תגובות ותמונות של תוצרים. בנוסף, אני ממליצה ללכת ללמוד ולהתמקצע. גם מי שמוכשרת ו'יש לה יד' מוכרחה ללמוד באופן מסודר את כל הטכניקות והטכנולוגיות הקיימות. ולסיכום, צריך להבין שלא כל אחת בנויה להיות עצמאית. מי שאוהבת, מוכנה להשקיע ומוכנה לעמוד בקשיים – אני ממליצה בחום

כמה את מרוצה מהמקום שאת נמצאת בו היום?

יותר מרוצה מהמקום בו הייתי לפני שנה אבל תמיד יש שאיפה להתקדם

איך מקדמים עסק עצמאי מאפס למה שאת היום? 

ברור שמלבד המקצוע החדש, צריך ל"עבוד" בקידום העסק. זה אומר לנהל את השיווק, ואת הספקים ולענות ללקוחות ועוד ועוד. יש הרבה דרכים לתפעל את העסק. לי היה מזל שרוב הלקוחות והעוקבים שלי הגיעו מפה לאוזן ומהמלצות, וזה חסך לי הרבה מאמץ. כנראה, שאם עושים באהבה, הלקוחות מרגישים…

מתכון לפסח שכל הגולשות שלנו יכלו לעשות בקלות?

 באתר שלי תמצאו מאות מתכונים ועשרות מתכונים המתאימים לפסח.

http://tinyurl.com/y9y9qmqq

מה את יכולה להגיד לנשים שמתלבטות במקום הבטוח של להיות שכירה?

תעשינה הכל באהבה, בשמחה ובצורה יסודית, ידע הוא כח. כשיודעים מה עושים, שום דבר לא קשה.  לפעמים בסוף סדנא נשים אומרות לי שהן חשבו 'לפי התמונה' שהמלאכה הרבה יותר מסובכת. כשיודעים מה עושים, שום דבר לא מסובך.

דעו לכן שאם קשה לכן לקום בבוקר ואתן לא נהנות בעבודה שום משכורת לא שווה את זה. תעשו מה שאתן אוהבות. ותבחנו את עצמכן כי לא כל אחד מתאים להיות עצמאי.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.