כך חדרו הסמים לעולם הישיבות

מעבדות לייצור סמים שנתפסו, מקרי מוות עלומים, ו"גלגולים" בישיבות החשובות ביותר. האם הסמים חדרו לציבור החרדי?

שתי ידיעות עוקבות בחודש האחרון, הרימו גבה או שתיים בציבור החרדי: שתיהן דיברו על – לא פחות ולא יותר – תפיסת שתי מעבדות לגידול עלים מהם מיוצרים חומרים מסוכנים (הלא הם "סמים", בעגה החרדית), בשתי ערים חרדיות: בני ברק ומודיעין עלית.

חרדים מגדלים צמחים ועלים לייצור סמים? היכן נשמע כדבר הזה? אלא שהידיעות הללו הצטרפו לעוד כמה וכמה ידיעות בשנים האחרונות, גם הן באותו נושא בדיוק: תפיסת מגדלי עלי מריחואנה או שאר מעבדות לייצור סמים, בתוככי הערים החרדיות. בפעם האחרונה, למשל, במודיעין עלית, עצרו בלשי המשטרה במבצע מיוחד כמה "סוחרי סמים" חרדיים, שלא רק שגידלו אלא ממש עסקו בהפצה של החומרים המסוכנים הללו.

אז מה קורה כאן? האם מדובר בתופעה חדשה? כשמסתכלים על המפה המלאה, אי אפשר אולי לכנות את זה כ"תופעה" (למרות שבכתבה זו היא תכונה כך, לרציפות הלשון), שכן – לפחות לפי התקווה – לא מדובר במספרים משמעותיים בציבור החרדי, אבל בהחלט זה קיים בשולי השוליים של הציבור החרדי.

כך למשל אפשר למנות כמה מקרים שאירעו בשנים האחרונות בארה"ב, של התאבדויות של כמה צעירים וצעירות חרדים, חלקם אפילו נשואים, בהמשך לנטילת חומרים מסוכנים, שהלכו והקצינו עוד ועוד, ובשילוב גורמים אישיים נוספים, הביאו את הסוף המר.

אבל לא רק שם. אם תשאלו את מנהלי "רטורנו", המרכז לגמילה מסמים ושאר התמכרויות, העוסק בעיקר בנגמלים מקרב הציבור הדתי-חרדי, יגידו לכם שאפילו בקרב הישיבות הנחשבות ביותר, ישנם בחדרי חדרים מקרים כאלה, למרבה הזעזוע.

הנה כי כן, תופעת הסחר בסמים בעולם הישיבות לא התחילה בבחורי הישיבה ממאה שערים שנכלאו ביפן. היא החלה הרבה עוד קודם, אם כי היא עדיין בשוליים שבשוליים, כאמור.

גורם במשטרה מודה בשיחה ל'אקטואליק' על שינוי דרמטי שחל בשנים האחרונות בחברה החרדית. "התופעה מתרחבת", אומר לנו אותו גורם. "ברור שבכל ישיבה יש לפחות כמה בחורים שמשתמשים בחומרים האלה", הוא נזהר, "אולם המשטרה פועלת רק לפי המידע הקיים, ולפי הסוכנים שהיא שותלת בשטח. יכול להיות שיש יותר. מאוד קשה לחדור לתוך פנימייה של ישיבת פוניבז' או חברון, אבל ברור גם שבישיבות הטובות זה כמעט ולא נמצא, אם בכלל", הוא אומר.

במהלך החודשים האחרונים, התגלו מספר חרדים שסחרו בסמים. בחודשים האחרונים תפסה המשטרה לפחות 3 חרדים שסחרו בסמים במודיעין עילית. בשכונת ברכפלד ובנאות הפסגה נתפסו מספר חשודים שגידלו בתוך ביתם מריחואנה.

סמים מתגלגלים מיד ליד – צילום פלאש 90

סמים במאה שערים

לפני כשנה, סוכן סמוי של המשטרה הביא למעצרם של 45 חשודים במעורבות בעסקאות סמים במאה שערים. אותו סוכן אמר אז כי "יש מאה שערים של יום ומאה שערים של לילה". הוא גילה להפתעתו כי מרדת החשיכה ישנה התנהלות ערה של סחר בסמים בפיצוציות וסמטאות השכונה.

אט אט השוטר הסמוי הצליח להתערות בחברה החרדית, הבחין בעסקאות סמים שהתבצעו והחל לרכוש מהסוחרים, באופן מבוקר, סמים מסוגים שונים החל ממריחואנה, דרך חשיש, הידרו, MDMA, ועד קוקאין.

על היקף התופעה הנלוזה ועד כמה היא חודרת לתוככי החברה החרדית, יצרנו קשר עם הרב איתן אקשטיין שעומד בראש "רטורנו". הוא עומד בראש ארגון שלא למטרות רווח שהוא הגוף הדתי היחידי בארץ לטיפול בהתמכרות בסמים.

התופעה חדרה לעולם הישיבות?

"אם לפני 15 שנים היית שואל אותי, זה היה אקטואלי. כיום זו לא כבר לא שאלה – התופעה הולכת ומתעצמת".

לאקשטיין חשוב להדגיש בפתח השיחה שלנו על תופעה חדשה בתחום ההתמכרות. בחורי ישיבה או אברכים שסובלים מכאבי גב ומגלים עולם חדש. "הרופא ממליץ על תרופה ללא מרשם רופא. ואחרי שהבחור לוקח את התרופה (אוקסיטן), הוא חש בתחושה עילאית שעושה לו טוב". לאחר שהחולה מתמכר לזה, כבר אי אפשר להפסיק וזה כבר הופך להיות מסוכן, ובכך הם עושים בזה שימוש לרעה. כנ"ל ישנם בחורים עם בעיה רגשית שצורכים ריטלין וכעבור זמן שהם מספיק מרוכזים ולא נזקקים לתרופה, הם ממשיכים בשל ההתמכרות להרגשה.

"סם המריאחונה נכנס חזק לאחרונה למגזר החרדי", הוא מגלה. "ישנם כל מיני חולים במחלות שמקבלים דברים כמו גראס רפואי. נכד או אח זה עושים בזה שימוש וכך זה והפך נגיש – וזה עובר הלאה".

יש בחורים שלוקחים גראס שגורמים להם לריכוז בלימוד, הוא אומר. "אקסטזי גורם להם לטריפים. בישיבות נהוג לומר בהלצה 'מעלין בקודש'".

באלו ישיבות קיימת התופעה?

"אני לא אנקוב בשמות של ישיבות", הוא מבהיר. "אבל היו אצלנו נציגים מכל הישיבות. גם בחורים שפיצים. חבר מביא חבר וככה הם מתמכרים. ישנם בחורים שעברו פגיעה פיזית או נפשית שהותירה להם צלקת ולהם הסמים זה כמו כפפה ליד".

כמה מטופלים עברו אצלכם?

"150 מטופלים בשנה האחרונה, מעל חמישים אחוז מהם מהמגזר החרדי – אך אני מאמין שרובם לא מגיעים לטיפול.

היו משפחות שהתפרקו בעקבות זה?

"בלי סוף", הוא אומר בכאב. "זוגות התגרשו. יש נשים שמלוות את הבעל במהלך כל הטיפול, אולם יש נשים שמתקשות להכיל את כל ההליך ובמיוחד אם הבעל ממשיך לשאוף – והם נפגשים על מדרגות הרבנות. יש סיפור על אברך מבני ברק שהתמכר להרואין. הייתה לו פריצת דיסק, הוא היה צריך את זה לשכך את הכאבים העזים. המוח שלו נדפק, והוא התגרש. זה היה קורע לב. כיום הוא בודד. אין סיכוי שהוא יחיה יותר משנתיים".

"משפחות התפרקו" (צילום: פלאש 90)

 

בכדי לחדד את עומק התופעה, עלה הרב איתן אקשטיין, למעונו של מרן ראש הישיבה הרב שטיינמן והביא עימו שני אברכים שהיו במהלך הגמילה. "חבר שלי, משב"ק של הרב שטיינמן, אמר לי בוא לרב שטיינמן. נכנסתי לגראי"ל, הבאתי שני אברכים שהיו בטיפול והצגתי למרן ראש הישיבה את האברכים בכדי שיבין את עומק הבעיה. אחד האברכים סיפר לגראי"ל שערב אחד אשתו אומרת לו: לך תקנה טיטולים, ומה הוא עשה? 'ירדתי לקנות סמים ברמלה'. הגראי"ל הסתכל ותמה: 'היא ביקשה טיטולים?'. זה נקרא להיות מכור.

הרב אקשטיין חושף כי ל"ע ישנם הרבה מקרי תמותה עלומים במגזר החרדי שהתקשורת החרדית לא מדווחת עליהם. "לא מעט סבורים כי אברכים הולכים סתם בגיל צעיר. לצערי, החברה החרדית מדחיקה את הבעיה וטומנת את ראשה בחול". לא תראה שיהיה כתוב 'טרגדיה בבני ברק או בביתר עילית בגלל התמכרות'. מידיעה אישית שלי הרבה נפטרו בגלל התמכרות לסמים. בארה"ב הלכו לעולמם לא מעט זוגות צעירים שהתמכרו לסמים. שם יש מודעות לתופעה המסוכנת. '70 חרדים שמתגוררים בריכוזים החרדים בארה"ב נהרגו ממנת יתר".

"ישנם הרבה מקרי תמותה עלומים במגזר החרדי" ( הרב אקשטיין-  צילום: יוטיוב)

בכדי לתת לנו תמונה יותר מקיפה על היקף התופעה, שוחחנו עם מק"ק (משגיח קטן) באחת הישיבות בירושלים. הוא מסביר לנו כי בגלל שבמדינות רבות התירו את הסמים הקלים, בתודעה של האנשים זה יותר קל. "פעם זה היה קו אדום", הוא סבור. "ואילו כיום זה לא נורא, ואז זה מתחיל להתפשט גם במקומות חרדים". אותו משגיח קטן מדבר על התפשטות התופעה בעולם הישיבות החרדי, בעיקר באיזור מאה שערים. "הקרבה בין היוצאים בשאלה לבין חבריהם החרדים מעצימה את התופעה. העירבוביה עושה טוב ליוצאים, ששומרים קשר על המסורת ואף חוזרים בחזרה להיכל הישיבה. מצד שני הם משפיעים לרעה. יש קיוסק במאה שערים שאפשר לקנות שם 'טריפ', וגם באיזור מודיעין עילית ניתן למצוא".

יש ישיבות שלא תראה בהן את התופעה הזו?

"בחדרה או בתפרח לא תמצא את זה. אבל בישיבות היותר פתוחות – יש גם יש (שמות הישיבות שמורים במערכת). ברגע שמביאים את עולם המערבי לפנימייה, הספורט והמוזיקה, כך גם סמים הופך ללגיטימי".

איך זה קורה בפועל?

"בתחילה בחור מעשן במקומות סתר, ואחר כך מתברר לו שהוא באותו סירה עם עוד חברים. לפעמים יש בחורי ישיבה שיכולים לעשן את זה בחדר האוכל, ואף אחד לא מבין. בטוחים שהוא מעשן סיגריה. פעם היו אומרים לגלגל, היום מלא מעשנים סיגריות מגולגלות והגבול בין הסמים לסיגריות היטשטש".

איזה סם הכי 'הולך' בציבור שלנו?

"מריחואנה זה סם קל, והוא טרנד שמתפשט בעולם הישיבות, והוא ממכר פחות מסיגריות. זה לא הירואין שיכול להביא לתמותה. יש בחורים שלוקחים סימוכין מהתלמוד על צמחים".

עיקר הסמים מיוצרים במעבדות לגידול סמים בגונג'לים של קולמביה ומקסיקו. לא לחינם הנשיא טראמפ מבקש להקים חומה שתחצוץ בין מקסיקו לארה"ב, וזאת בכדי לעצור את תופעת הברחת הסמים שכבר התפשטה לארה"ב ומשם גם לריכוזים החרדים.

אבל אולי גם העלאת התופעה בעצם פרסום הכתבה הזו, ייתן יד לעצירתה. ואם אכן כך, והיה זה שכרנו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא מכחיש שהתופעה קיימת אבל נסחפת....

  האמת היא שכהיום באמת לא כזה מסובך להשיג קנאביס במגזר אבל כל הסיפור שלך במאה שערים מוגזמת ממש… כיליד ותושב השכונה הייתי מצפה ממך כחרדי שיודע קצת להבחין בין ההבדלים לנוער שולי ולחרדים… לא להכליל כך את שכונת מאה שערים….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. לפסיכי שהגיב שאלכוהול מזיק פי אלף.

  תראה כמה אנשים עברו מאלכהול לסמים קשים?
  ובכלל. כמה אנשים מתמכרים לאלכוהול.
  לא שאני מזלזל חלילה בהתמכרות לאלכוהול שהיא מסוכנת. אהל באופן יחסי. אחוזי ההתמכרות לקנביס (בפרט בגילאים צעירים) ומשם לדברים יותר ממכרים (כי כבר זה לא עושה את זה..)
  הרבה יותר גבוהים מאחוזי ההתמכרות לאלכוהול.
  (שהתמכרות זו מופיעה בדרך כלל בגילאים יותר מבוגרים) אז לעודד צעירים לצרוך קנביס במקום אלכוהול.
  יותר פסיכי מ לוגי …

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב