כך חזרתי לקהילה החסידית: ליפא שמעלצר בראיון ראשון וחושפני

המגזין היוקרתי מארה"ב 'עמי', מקדיש את השער שלו לסיפור הקאמבק של כוכב הזמר החסידי ליפא שמעלצר, שחזר בתקופה האחרונה היישר ללב הקונצנזוס החרדי-חסידי. ההזמנות רודפות מאז, ואפילו פגישה עם הרבי מסקווירא מתוכננת באופק

המגזין היוקרתי מארה"ב 'עמי', מקדיש את השער שלו השבוע, מגזין חנוכה, לסיפור הקאמבק של כוכב הזמר החסידי ליפא שמעלצר שחזר בחודשים האחרונים היישר ללב הקונצנזוס החרדי-חסידי, זאת לאחר שנים בהן מודר מהבמות המרכזיות בארה"ב בעיקר אבל גם בארץ, לאחר התקופה בה שינה את חזותו, קצץ את פאותיו, צבע אותן ולבש לבוש שקשה להגדיר אותו חרדי בשום צורה.

כל זה לאחרונה השתנה, כשליפא חזר במפתיע אל הכיפה השחורה והמעיל השחור הארוך, וחזר גם להופיע בחתונות החסידיות ביותר. בראיון מספר ליפא לראשונה על כל מה שהוביל לזה.

אז מה באמת הוביל לזה? התהליך החל עם מחלתו האחרונה של אביו, שנפטר לפני כשנה, אבל הגיע למעשה לאחר פטירתו. ליפא נותן קרדיט לכמה אנשים על המהלך, הראשון שבהם הוא זאבי פריד, מפיק מוזיקלי וחבר מקהלת "שירה" בארה"ב. "זאבי ראה את הוידאו שהופץ כשאני בוכה על הקבר של אבי, ואמר לי: כולם מחכים שוב לליפא הזה, עם הרגש, ליפא החסידי". זה נגע לי בלב בנקודה רגישה".

באותה תקופה, פריד חיבר אותו ליידל ורדיגר, שיפיק מוזיקלית חלק מהשירים באלבום הקרוב ובא, שיישא אופי חסידי כמו באלבומיו הישנים. יידל סיפר לו כי אביו, מרדכי בן דוד, לא רואה בעין יפה את סרטוני ה"שני וחמישי" שנהג עד לפני כשנה לפרסם ליפא פעמיים בשבוע בפייסבוק ובאינטסגרם, כשהוא מעלה רעיונות תורניים פרי מוחו, שלא תמיד השתלבו עם הפרשנות המקובלת. כשהוא כבר מושפע מההליך ורוצה לחזור אל הקהילה החסידית, החליט ליפא לוותר לחלוטין על הסרטונים האלה. הסבירו לו גם שאם הוא רוצה לחזור למשבצת שלו כזמר חסידי, הוא צריך להתנתק מכל מה שאפיין אותו עד אז, כולל מבית הכנסת שפתח במונסי, המיועד לטיפוסים משולי המגזר החרדי בארה"ב. עד מהרה ליפא עשה גם את זה, עזב את בית הכנסת ואף עבר דירה לאזור שונה לחלוטין.

ליפא מספר בראיון הרחבה על אביו שנפטר לאחרונה ומדגיש את הקשר ההדוק שהיה לו עם אביו: "הייתי איתו בבית החולים עד לנשימתו האחרונה. הוא היה ערני ומודע לעצמו עד הסוף. הוא נכנס לבית החולים להליך קטן, אבל אז זה השתבש.

"ניסיתי להסביר לו שאני נרשם לקולומביה כדי להיות צייר וליצור אמנות. הוא אמר, 'עזוב הכל, תלמד גמרא"'. ליפא ממשיך ומספר: "זה הפריע לו שעזבתי את הקהילה החסידית. הוא היה אומר, 'אני יודע שאתה מצליח, אבל אני רוצה שתהיה כשר גם על ידי החסידים. אני מתפלל שזה יקרה בכל יום". הוא תמיד היה שואל אותי למה אין לי זקן ארוך יותר. פעם הוא אמר לי שיש חבל שמחבר את הבית שלי לבית של הרבי מסקווירא, ושאני לא יכול לנתק אותו, למרות כל מה שניסיתי".

ליפא מוסיף על האכזבה של אביו מדרך חייו הראוותנים: "הוא גם לא היה מאושר כשפתחתי את בית הכנסת שלי, אבל במקום לומר את זה בצורה פוגעת הוא אמר ש'מוטב להיות זנב לאריות מאשר ראש לשועלים'. כלומר, אני צריך להיות חסיד של אדמו"ר מאשר להיות מנהיג בעצמי".

ליפא מספר על החסידים שלחצו אותו לשוב לעולם המוזיקה החסידית: "מאז סוכות בשנה שעברה, הזמר זאבי פריד אמר לי שוב ושוב  שאני צריך לחזור ולהניח לכל שאר הדברים. הוא כל הזמן אמר דברים כמו, "ראיתי את הווידאו שלך בוכה על הקבר של אבא שלך. אנשים מתגעגעים אליך". ליפא ממשיך ומתאר: "בפסח הייתי בפלורידה, וזאבי הזמין אותי לשיר בביתו של ליפא פרידמן, בנו של הגבאי של הרבי מסאטמר. זו היתה הפעם הראשונה מזה זמן רב ששרתי מול אנשים עם זקנים ופיאות, ואני שרתי ושפכתי את לבי עד שלוש לפנות בוקר. ואז הוא אמר לי "אתה מבין? כולם אוהבים אותך. אתה חייב לחזור!

"בחודשים האחרונים" מספר ליפא, "התקרבתי לרבי חיים צבי, שקישר אותי עם מישהו בשם עזרא בירנבוים. עזרא אמר לי שהוא מוכן להשקיע כסף כדי לקדם אותי, והציע לנו לשבת ולנהל משא ומתן על חוזה. בינתיים הוא עשה סיום והזמין אותי לבוא. "אבל אתה לובש כיפה של פורים, הוא הזהיר וביקש: "בוא תחליף לשחור".

ליפא לא חש בנוח עם הכיפה השחורה והיסס. ליפא מספר על ההפתעה שהגיעה לאחר מכן: "ואז הוא לקח אותי אל יידל ורדיגר, הבן של מרדכי בן דוד, ולאהרן וולפסון, והם אמרו לי שמרדכי בן דוד אמר שהוא מודאג מאוד ממני כי אני מפיץ רעיונות במדיה חברתית בלי להתייעץ עם דעת תורה. אמרתי להם שאני מוכן בהחלט להתייעץ עם דעת תורה, אבל מי יהיה מוכן להיות הרב שלי? ידעתי שיש לי הרבה מטען.

ליפא מספר בראיון כי אחרי שלבש בחזרה את הכיפה השחורה וחזר לבגדים החסידיים הגיעה הישועה גם מבחינת ההזמנות והפרנסה. "חתמתי חוזה עם מפיק שאם אלביש שוב בקיטשע זהב – אצטרך לתת לו 25 אלף דולר". הוא מספר שלקח מפיק צעיר, בן 22, שלא מודע לכל ההיסטוריה שלו עם רבני ארה"ב והחרמות שסבל, ויחד אתו פתח דף חדש. "חודש אחרי שחזרתי לבגדים הישנים שלי, הוא התקשר ושאל מתי ניפגש לסגור את החוזה. אמרתי לו: אני עסוק. הוא שאל: לפני חודש היה לך כל הזמן שבעולם?! אמרתי לו: מאז הכל השתנה, אני מופיע ערב ערב".

כאמור, לדבריו, זו גם הסיבה שהוא ויתר על בית הכנסת, אלה שליוו אותו חזרה לקהילה אמרו לו שהוא חייב להפסיק להיות כביכול דמות רוחנית.

אנשים שואלים האם הלבוש וההתנהגות החסידית כיום, זו תחנה אחרונה שלך? 

ליפא: "אין לי כפתור שאנשים יכולים ללחוץ ולראות את המח שלי, כיצד אני חושב היום. אבל אם רק ידעו כמה אני שמח היום, הם יקבלו את זה שחזרתי באופן כנה. בדקתי את כל הדברים האחרים, והם לא היו כלום בשבילי. היתה לי הרבה טינה שנבנתה במשך השנים, אבל אני שיררתי אותה. סיימתי עם המלחמה. אני רוצה להראות לאנשים את הצד השני שלי.

"קשה לי להודות בזה", הוא ממשיך, "אבל היתה לי אפשרות לחזור כבר לפני כמה שנים. זה לא עבד כי זה לא היה הזמן הנכון. עכשיו אני מרגיש שהזמן בשל. ואם יתברר בעוד שנתיים שאני לא מצליח מבחינה מקצועית, אני עדיין אהיה מרוצה מעצמי ומהתהליך שעברתי. קבלתי בחזרה, חשובה יותר מכל דבר אחר. היו זמנים שבהם הלכתי לשיר בשמחות, כשהרגשתי שאני נשפט על הדרך שבה התלבשתי, וגרוני פשוט התייבש. לא יכולתי לשיר. הקבלה שלי בחזרה היא דבר יפה. פשוט לא האמנתי שזה יקרה".

בראיון מספר ליפא כי בחודשים האחרונים, מאז חזר לקהילה החסידית, אף הוצע לו על ידי אחד ממקורבי האדמו"ר מסקווירא, החסידות אותה עזב לפני למעלה מעשור, להיכנס אליו לברכה, לאחר שהרבי שמע על התהליך שליפא עובר. הוא מספר שזה עוד מוקדם מידיי בשביל הפגישה הטעונה הזו, אבל בהחלט הוא מתכנן כזו בקרוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.