כך מעבירה הממשלה הצעות בלי ידיעת הציבור

לשרי הממשלה יש אתר סודי בשם "המעטפה" שם הם מאשרים הצעות חוק אשר ראש הממשלה מעוניין להעביר הרחק מעין הציבור. בלשכת נתניהו טוענים כי לא מדובר באתר סודי. {ימים של שקיפות}

באתר ראש הממשלה יש אתר סודי בשם "המעטפה" אשר על פי הדיווח של תומר אביטל בבלוג "מאה ימים של שקיפות", באמצעותו מאשרים ראש הממשלה והשרים החלטות רבות לא רק מאחורי גבו של הציבור אלא אפילו מאחורי גבם של חברי הכנסת.

על פי הדיווח, האתר מאפשר לצפות מבעוד מועד בסדר היום של ועדות השרים השונות וכן בפרוטוקולים (חלקיים מאוד) של דיוני ממשלה. הוועדות הממשלתיות חשובות במיוחד – משום שהחלטות שמתקבלות בהן הן לרוב סופיות, בניגוד לאלו שמתקבלות בכנסת. אלא שהוא נגיש אך ורק לשרים ולעוזריהם הבכירים ביותר, וזאת על אף שאין בו דבר מסווג.

תומר אביטל מסביר כי ההחלטות מועלות ל״מעטפה״ ומקבלות תוקף אוטומטי תוך שבוע – אלא אם אחד השרים שנתקל בהן מחליט להגיש ערר. כלומר, בניגוד להצעות הנדונות סביב שולחן הממשלה, אלה אינן מגיעות אפילו לידיעתם של כל השרים – אלא אם הם בוחרים להיכנס ל"מעטפה" ולקרוא אותן.

אחת ההחלטות שהתקבלו כך לאחרונה, למשל, קובעת כי כל העובדים במעון הרשמי של ראש הממשלה ימונו במינוי אישי של נתניהו ולא באמצעות מכרז. עשרות החלטות אחרות התקבלו באותו האופן בחודשים האחרונים, ובהן, למשל, אישור לחברות מסוימות לייצר כלי יריה, אפשרות להכריז על תופעות טבע מסוימות כאסון טבע ולהקצות לטיפול בהן מיליוני שקלים, מינוי השר דרעי כחבר הוועדה לעניין מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום, אישור תכניות מועדפות לדיור, הפקעת סמכויות מהכנסת, פטור ממכרז פומבי למשרות יושבי ראש ועדות מחוזיות לתכנון ולבנייה, ועוד.

מזכיר הממשלה לשעבר, עובד יחזקאל, התרעם גם הוא ולא היסס להעביר ביקורת מבית. בראיון לתוכנית "חי בלילה" בחדשות 2 אמר: "אני חושב שזו טעות חמורה, בעידן הנוכחי שיתוף ושקיפות הם המנוע המרכזי שימנע שחיתות".

מלשכת ראש ההמשלה נמסר בתגובה: "בניגוד לטענתכם, אין מדובר בכלי סודי. כל ההחלטות המתקבלות, מפורסמות באתר משרד רה"מ, ומדובר בכלי חיוני וחשוב לייעל עבודת הממשלה. נציין כי תקנון הממשלה עצמו מפורסם באינטרנט וההליכים ידועים לכל ובליווי משפטי".

לטענות בדבר ההחלטה האחרונה, שהועברה דרך האתר הסודי על ידי ראש הממשלה, נמסר מלשכת נתניהו: "הימצאותם של העובדים במעון הרשמי של ראש הממשלה הכרחית בשל הצורך במתן מענה מקצועי, יעיל וזמין לראש הממשלה בפעילויות השונות. כפי שנקבע ביחס ליתר המשרות במעון ראש הממשלה, גם בעלי התפקידים במשרות עובדי משק הבית המעון הרשמי, צריכים ליהנות מאמון מוחלט של ראש הממשלה. שכן הם נדרשים להימצא במעון שבו ראש הממשלה ומשפחתו חיים במשך שעות ארוכות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.