כך מקדמת 'העדה החרדית' נישואים אזרחיים בישראל

בעוד הרבנות הראשית נאבקת ב'צהר', תחקיר 'ידיעות אחרונות' חושף את האמת העצובה על ההתנהלות של הבד"צ החרדי המוביל {בד"צ או בג"צ?}

נישואים אזרחיים בהשגחת הבד"צ: ברבנות הראשית מעדיפים להיאבק ברשמי הנישואין של 'צהר' בטענות שונות בדבר "התנהלות רפורמית" של רבני הארגון, התנהלות שמכניסה – לטענת הרבנות – את הנישואים האזרחיים לישראל בדרך האחורית. אולם תחקיר שמתפרסם הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות' מגלה כי ההתנהלות הבעייתית באמת מתקיימת דווקא ב…משרדי בד"צ 'העדה החרדית' בירושלים.

ע"פ התחקיר, הבד"צ מאפשר להירשם לנישואין דרכו – ללא כל אימות ממשי של הפרטים אותם מוסרים בני הזוג המבקשים להינשא.

אריאלה שטרנבוך, העיתונאית שחתומה על התחקיר, מספרת בתחילתו כי הפרצה מאפשרת לזוגות רבים שחוששים מהבירוקרטיה והבירורים ברבנות – לעבור ב"מסלול הירוק" של הבד"צ. כך לדוגמא סיפר א' שהתחתן לפני כחודשיים: "אני ממשפחה דתית אבל אשתי עולה חדשה מארצות־הברית…כשהגענו לרבנות להירשם אמרו לנו שנצטרך להוכיח את יהדותה. ביקשו תעודת נישואים, אישור של רב שהם מכירים מארצות־הברית ועוד שלל הוכחות. כשסיפרתי את זה לחבר, הוא אמר לי: 'אתה משוגע? לכו להירשם אצל החרדים, זו ממש שכונה מה שהולך שם. ואכן, הגענו לשם ותוך חמש דקות קיבלנו אישור נישואים, בלי חקירות ובלי הצקות".

כדי לאמת את הדברים נרשמה שטרנבוך באופן פקטיבי עם בחור ישיבה לנישואין (לצרכי התחקיר בלבד). הרשם, שגילה עירנות ותהה על חוסר האותנטיות של אישור הרווקות של הבחור, לא הבחין כלל בפקטיביות של אישור מדריכת הכלות של הכתבת. בנוסף כשנשאלו על שמו של הרב שיחתן אותם קיבל הרשם את הדברים למרות שהיה מדובר בשם אקראי ולא מאומת שנשלף מהמותן.

אחרי שהוסבר להם מה עוד הם נדרשים לעשות כדי להשלים את הרישום (להביא אחרי החתונה את שמות העדים וכיו"ב) התקיים הדו-שיח הבא: "החתן והכלה": אנחנו לא צריכים אישור לרב שמקדש אותנו שנרשמנו? אישור שהוא יכול לחתן אותנו?

הרשם: "לא צריכים כלום…הנה, יש לך קבלה ששילמת".

"החתן והכלה": "זה כבר אישור להתחתן?".

הרשם: "כן".

בוידאו: הצצה לאמצעים הבעייתים שמפעילה הרבנות במאבקה ב'צהר'

(באדיבות רשת)

מבד"ץ העדה החרדית נמסר בתגובה: "הרישום נעשה על ידנו בהתאם לרישיון מהמשרד לשירותי דת וכך גם התעודה שאנו מנפיקים. טרם מתן התעודה אנו עורכים את כל הבירורים הנדרשים בהתאם להנחיות המשרד לשירותי דת… איננו בודקים את הבאים בשערנו, ואנו מקפידים על מתן שירות ראוי ומקצועי לכל הבאים בשערנו. אשר לשאלתכם בעניין הזוג שנשלח על ידכם, נציין כי הכתובה שקיבל אותו זוג הינה טופס ריק. כתובה זו יש להעביר לרב מסדר הקידושין על מנת שהוא ימלא ויחתום. הטופס ללא חתימת רב מסדר הקידושין נעדר כל תוקף או משמעות. נציין גם אישור הנישואים היחיד הינו אישור נישואים של המשרד לשירותי דת שאותו מקבלים רק לאחר סיום תהליך הבדיקות הנדרשות".

מהמשרד לשירותי דת, האחראי גם על הרבנות, נמסר בתגובה: "אנחנו ממאנים להאמין שכך הדבר. נשמח אם הממצאים יועברו לרשותנו בהקדם, והעניין ייבדק מיד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.