כך מרחיקים חרדים: תקנון נוקשה ביישוב "כרמית" נועד למנוע מחרדים לבוא ולגור ביישוב

"כרמית" זהו יישוב חדש, שמתעתד להיות הפנינה היפה של צפון הנגב, ליד היישוב מיתר. ראשי היישוב רצו בכל מאודם לשמור על "אוכלוסייה מובחרת". מובחרת, מבחינתם, זה אומר בלי חרדים, או אפילו ערבים ואמהות ואבות חד-הוריים.

מה עושים כדי להרחיק חרדים וערבים מהיישוב? ובכן, תקנון נוקשה נקבע על ידי ראשי היישוב, שנועד למנוע מהחרדים, וכן ערבים ואמהות חד הוריות להתקבל ליישוב.

ראשי היישוב ביקשו להביא למקום בעיקר אקדמאים, רופאים, מהנדסים וטייסים – ולמנוע את בוא החרדים. בתקנון שנקבע שרירותית, נכתב כי  חרדים שלא שירתו בצה"ל, וכן ערבים ואמהות חד הוריות – לא יכולים להתגורר בישוב. בתקנון נכתב כי לכרמית יכול לעבור רק אדם שעבר ועדת קבלה, והוא "יהודי, אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל השומר על ערכי היהדות", ולצד זה, "סיים שירות לאומי או שירות חובה בצה"ל".

כלומר, חרדים – אאוט.

'ידיעות אחרונות' שחושף הבוקר את הפרשה, פנה לראשי היישוב, ואלה מיהרו להסיר את התקנון המפלה, מאתר היישוב החדש. החוק, אגב, אומר שאסור לקבוע תקנון מעין אלה, שימנעו מאזרחים שונים לבוא ולגור ביישוב.

מהמועצה המקומית נמסר בתגובה כי "כל שלבי השיווק היו פתוחים לכלל הציבור ופורסמו בתקשורת הארצית תוך רגישות והתחשבות בכלל הפונים. מתוך מאות פונים ונרשמים, לא נדחה איש בשל אי התאמה למוגדר בתקנון". המועצה הוסיפה כי "כדי למנוע חשש אפילו למראית עין, החליטה האגודה לאפשר את המשך השיווק ולהדגיש ביתר שאת כי היישוב פתוח לכל אזרח".

בתמונה: המגרש עליו יוקם הישוב כרמית. צילום: אתר הישוב

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מעניין שיש וועדות בתוך החרדים כולם שותקים…!
  פתאום שאותם אלו מרגישים את זה אז מפריע להם…

  יוני |
  הגב
 2. איזה חרדי בכלל מעוניין לגור במקום נידח ומגעיל שכזה??..

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • ח"ו לדבר כך על ארץ ישראל. תעשה תשובה מיד!

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב