כך משחדים רופאים ומקבלים שירות VIP (וידאו)

תחקיר חדשות 2: הוועדים שתורמים לבית החולים ובתמורה מקבלים שירות לפני כולם. מי שאחראי על זה הוא מוטי וגנר – בכיר לשעבר בחברת החשמל שמנסה עכשיו להפיץ את המודל שלו לחברות נוספות. כך זה עובד {תחקיר חדשות 2}

תחקיר חדשות 2 חושף שוחד בבתי החולים: הוועדים שתורמים לבית החולים ובתמורה מקבלים שירות לפני כולם. מי שאחראי על זה הוא מוטי וגנר – בכיר לשעבר בחברת החשמל שמנסה עכשיו להפיץ את המודל שלו לחברות נוספות.

כל עובד בחברת החשמל ורפא"ל תורם מתלוש המשכורת שלו כמה עשרות שקלים בחודש עבור תרומות לבתי חולים. בסך הכל מדובר בעשרות אלפי שקלים מדי שנה שנתרמים לבתי החולים. אבל יש כאן שימוש שאינו טהור, הוועד החזק דואג בתמורה לקדם את הטיפול הרפואי באלפי עובדיו – גם כשמדובר בבית חולים ציבורי.

צפו בתחקיר המלא (באדיבות רשת)

"אם מוטי וגנר ידבר זה יהיה יותר מהר" ו"בלעדיו התורים הם רק לאוקטובר", כך נחשף בתחקיר ע"י מצלמות נסתרות, שנאמר להם בבתי החולים. כששלחו אשה במסווה של בקשה לקביעת תור לבעלה, רק היא הוסיפה שיש להם קשר לוגנר.

פרופ' גבי בן בנון מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון מסביר על השיטה הפסולה, "כאשר אתה מקצר תור למי שמשלם לך בעבור קיצור התור את המאריך את התור לי שלא משלם, נוצר מצב שכל ארגון שקנה את התור באמצעות תרומה גרם לזה שהאזרח הפשוט שלא היה מאורגן בארגון עובדים או מפלגה פוליטית בעצם נדחק לסוף התור".

בשנה שעברה מוטי וגנר פרש לגמלאות אבל לא נטש את בתי החולים. וגנר הקים חברה בע"מ בשם "בריאות בקלות" והפיץ את המודל שייסד בחברת החשמל.

בין הראשונים ליישם היו 8,000 עובדי רפא"ל ששמחו לשמוע על שירות בריאות מועדף. לאחר רפאל פנו אל וגנר בחודשים האחרונים עוד כמה ועדים חזקים של חברות ממשלתיות שלא מתכוונים לעמוד בתור. בעקבות התחקיר, הודיע משרד הבריאות כי בכוונתו לבדוק את הנהלים בנושא.

מוטי וגנר מסר בתגובה: "אני גאה במודל המיוחד שיזמתי בחברת החשמל, בברכת ההנהלה ומרצונם החופשי של העובדים. בסיוע התרומות שהעברנו רכשו בתי החולים ציוד רפואי מתקדם ומציל חיים שלא יכלו לרכוש בדרך אחרת – ציוד המשמש את כלל האוכלוסיה. הנהלות בית החולים, מנהלי מחלקות ורופאים רבים פנו אליי וביקשו לסייע ולגייס ארגוני עובדים ותורמים נוספים למען בית החולים. התרומות לא לוו מעולם בהתניה לקבלת עדיפות או כל סיוע אחר. כמנהל הרווחה בחברה הגעתי לבתי החולים לעיתים קרובות כדי לסייע לעובדים מאושפזים".

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה: "תרומות למרכזים רפואיים הם עניין מבורך וחסר תחליף במדינה שבה מערכת הבריאות מתפקדת בתת תקציב ותלויה בתרומות לבניית מבנים חדשים ולרכישת ציוד רפואי המשרת את כלל המטופלים. עם זאת, צריכה להיות הפרדה מוחלטת בין שירות רפואי לבין תרומות. הסיוע הנדיב לא גורם לאף מטופל ברמב"ם להפסיד תור או שניתוח שלו יידחה לטובת אדם אחר. בבית החולים מתקבלות פניות מכל הסקטורים ואנו מנסים לעזור לכולם. הנהלת רמב"ם לא ידעה שמר וגנר, משמש כיום לכאורה כיועץ פרטי".

ד"ר בצלאל פסקין מסר בתגובה: "מתאמי התורים מקבלים עשרות בקשות לקיצור תורים או להקדמת ניתוחים, ומשתדלים להיענות כמיטב יכולתם, ללא קשר למגזר שממנו מגיעים החולים".

מהנהלת בית החולים כרמל נמסר בתגובה: "כמו גורמים נוספים, גם ועד עובדי חברת החשמל תורם לנו ביוזמתו המלאה, באופן גלוי ומסודר, לרכישת ציוד רפואי. אף תרומה לא הותנתה ולא תותנה בקיצור תורים לעובדים שתרמו. השיקול היחיד לשינוי מועד תור הוא השיקול רפואי. פעילותו העסקית של מר וגנר אינה קשורה לבית החולים".

יעקב דבידה, יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל בצפון, מסר בתגובה: "ארגון העובדים מקבל עשרות בקשות לתרומות מבתי חולים, לסיוע ברכישת ציוד מציל חיים. העובדים תורמים יותר מ-20 שנה ממשכורתם לבתי חולים, לעמותות ולגופים נוספים, ואנו יותר מגאים על כך. מעולם לא התננו את מתן התרומות בשירות מיוחד. צר לנו אם מן דהוא עשה שימוש פסול בקשרים שרכש במסגרת עבודתו בחברת חשמל לטובת עסקיו הפרטיים. אנו מוקיעים כל שימוש שכזה באם נעשה".

מוועד עובדי רכבת ישראל נמסר בתגובה: "מר מוטי וגנר אינו יועץ לענייני רווחה של ועד הרכבת. במהלך פגישה עמו עלה נושא תרומות לבתי חולים. הוועד גילה עניין בנושא, אך מעבר לפגישה והתעניינות ראשונית לא נעשה דבר. עובדי הרכבת לא מקבלים יחס מועדף בבתי חולים ואינם מצפים לקבל יחס כזה".יו"ר ועד עובדי רפאל יאיר שלמה בחר לא להגיב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.