כך נסייע לבן הזוג לקבל דברינו • חיי הנישואין לאור הפרשה

מילים ללא מחשבה? לפעמים זה עלול להיות גובל באיסור אונאה. הרב ליאור סיבי במאמר חשוב בנושא אונאה מול הנאה

פ' בהר – אונאה מול הנאה

בפרשתנו מזכירה התורה את איסורי האונאה; במסחר ובדברים. אונאת דברים במסחר פירושה, עשיית עסק באופן שאינו הגון לאחד מן הצדדים. אונאת דברים פירושה, לצער את הזולת בדיבור. הצד השווה שביניהן הוא: בשתיהן הַמְּאַנֶּה מנצל את חולשת הזולת לרעתו; את חוסר בקיאותו בטיב הסחורה, או את רגישותו הנפשית.

במאמר זה נעסוק באונאה החמורה יותר; אונאת דברים [חמורה יותר מכיון שזה בגופו וזה בממונו, זה נתן להשבון וזה אינו נתן להשבון].

נאמר בפסוק:"ולא תונו איש את עמיתו". וברש"י כתב: "כאן הזהיר על אונאת דברים, שלא יקניט (=לא יצער) איש את חבירו". דהיינו, בפסוק זה מזהירה אותנו התורה שלא לצער זה את זה בדברים. וכיצד היא אונאת דברים?– כתב הרמב"ם (ה' מכירה פי"ד הי"ב): "היה בעל תשובה, לא יאמר לו 'זכור מעשיך הראשונים'. היה בן גרים, לא יאמר לו 'זכור מעשה אבותיך' וכו'. כלומר,חל איסור לעורר אצל הזולת רגש שלילי או עצב כלשהו עקב עברו המשפחתי או האישי.

גם בחיי הנישואין עשויים בני הזוג להגיע, חלילה, למצב זה של 'אונאת דברים' בעקבות תרחישים מסוימים. בקטע הבא נציג מספר סיטואציות העלולות להביא לכך, ומאידך נשרטט את "הנאת הדברים"; את הדרך הראויה בה היו צריכים בני הזוג לנהוג ואת המילים הנכונות בהן היו צריכים להשתמש:

1. אונאת דברים – אשה: "האם תוכל לתקן היום את ארון הבגדים שבחדר הילדים"? בעל: "ממש לא. היום אני מגיע מאוחר הביתה". אשה: "תמיד אתה מגיע מאוחר, לא אכפת לך בכלל לא מהבית ולא מהילדים…"

הנאת דברים – אשה: "האם תוכל לתקן היום את ארון הבגדים שבחדר הילדים"? בעל: "היום אני אמור להגיע מאוחר הביתה. אנסה להקדים ככל האפשר ומקווה שאספיק לתקנו…" אשה: "תודה רבה, בעלי היקר, מאד מעריכה את מאמציך למען הבית והילדים…"

2. אונאת דברים – בעל: "מדוע את עושה ענין מכל דבר קטן, את יותר מדי מתוחה היום". אשה: "אני לא מבינה מה אתה רוצה ממני, ממה עשיתי ענין? וחוץ מזה, אם היה עובר עליך יום כמו שעבר עלי – גם אתה היית מתנהג כך…" בעל: "כן כן, אני כבר מכיר את המשפטים הללו, תמיד ה"יום" שלך אשם ולא את…"

הנאת דברים –בעל: "מדוע את עושה ענין מכל דבר קטן, את יותר מדי מתוחה היום". אשה: "אתה צודק, אמנם עבר עלי יום קשה ועמוס, אבל זה לא מצדיק את המתיחות שלי…" בעל: "אני מאד מעריך את מאמצייך לשמור על רוגע בבית, גם לאחר יום לא קל שעבר עלייך, את ממש אשת חיל…"

3. אונאת דברים – אשה: "אנחנו צריכים שלשה כסאות חדשים לבית. מתי תקנה אותם"? בעל: "כבר אמרתי לך כמה פעמים, אין לנו כסף לזה…" אשה: "תמיד אתה אומר שאין כסף, מעניין שלצרכים שלך יש הרבה כסף…"

הנאת דברים – אשה: "אנחנו צריכים שלשה כסאות חדשים לבית. מתי תקנה אותם"? בעל: "כמו שאת יודעת, המצב הכספי שלנו קצת דחוק, אבל ברגע שנשתחרר אשמח לקנותם…" אשה: "תמיד ידעתי שאתה אדם נבון ומחושב, סומכת עליך בעיניים עצומות…"

4. אונאת דברים – בעל: "מדוע אני צריך להשאר רעב לפחות פעמיים בשבוע, מה הבעיה להעמיד ארוחת צהריים פשוטה"? אשה: "אם היית מתמודד עם מטלות הבית כמוני גם אתה היית מפספס מדי פעם ארוחה כלשהי…" בעל: "את התירוץ הזה שמעתי מאה פעם, ועדיין אני חושב שאשה צריכה לדאוג לאוכל מבושל בכל יום…"

הנאת דברים – בעל: "מדוע אני צריך להשאר רעב לפחות פעמיים בשבוע, מה הבעיה להעמיד ארוחת צהריים פשוטה"? אשה: "אני ממש מצטערת, לא מצאתי ידיים ורגליים בעומס המטלות שהיו עלי, אשתדל להבא לא לפספס…" בעל: "זה בסדר, לא קרה כלום, אקנה אוכל מוכן, תודה רבה בכל זאת על כל הארוחות שנתבשלו בעבר…"

רעיון הדברים פשוט וברור; נשתדל לומר את מה שברצוננו לומר ברגישות [שאינה סותרת את הנחישות…] ומתוך הבנת הזולת, כך נסייע לבן הזוג שלנו לקבל את דברינו – מבלי לפתח אצלו התנגדות – ולהשתדל ליישמם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.