כך נערכים בשערי צדק לליל הסדר

איך אפשר לעשות את הלילה החגיגי ביותר בשנה בבית חולים? כיצד הוא יראה? והאם המסובין באמת יזכו לחוות את טעמו של החג מתוך הידור מצווה כהרגלם בקודש? במרכז הרפואי 'שערי צדק' בירושלים, מבינים לתחושות החולים ובני משפחותיהם ודואגים להם לליל סדר מהודר כהלכתו, על כל המשתמע מכך.

איש אינו בוחר לשהות בבית החולים במהלך החג, ובוודאי שלא בפסח, אבל אם כבר נאלץ מישהו לעשות את ליל הסדר בין כתלי בית חולים, 'שערי צדק' זו התשובה.

המרכז הרפואי 'שערי צדק' הינו בית חולים המספק רפואה מודרנית על ברכי ההלכה לכלל האוכלוסייה המגוונת הבאה בשעריו. אחד מהמאמצים הוא תחום הכשרות, שהינה מהודרת ביותר ומעניקה מענה למגוון החולים, במיוחד לאלה המקפידים על קלה כחמורה.

כיצד נערכים להכשיר ולספק תצרוכת לאלפי אנשים?
אם בבית הפרטי שלנו אנחנו מרגישים עומס בהיערכות הלוגיסטית, הערכות בית החולים לפסח הינה קשה פי כמה. שלא כמו מקומות ציבוריים אחרים כגון בתי מלון ונופש המכשירים רק את המטבח, בית החולים חייב להכשיר את כל המחלקות, בד בבד עם החובה לספק אוכל חמץ לחולים עד ערב פסח ממש. ישנם כמובן בתי מלון הנסגרים לתקופת פסח, בשל הקושי להכשיר, פריבילגיה זו בית חולים אינו יכול להרשות לעצמו.

לדברי הרב משה פלג, רב המרכז הרפואי 'שערי צדק', המבצע אכן לא פשוט אך צוות בית החולים כבר מתורגל בו כנדרש והכל מתבצע בצורה מאורגנת מסודרת ומהודרת להפליא, תוך חשיבה על הפרטים הקטנים.

אז איך זה מתבצע?
בשנים עברו הפעיל בית החולים מטבח ייעודי שמכנים אותו "מטבח של פסח", למרות שהוא חמץ. במטבח הזה השתמשו להכנת הארוחות בפרק הזמן בו הוכשר המטבח הגדול . השנה חנך בית החולים "מטבח פסח" מיוחד, בו יוכנו כל הארוחות במשך ימי החג וחול המועד. כל הציוד במטבח זה חדש ועבר הכשרה מיוחדת. כל החולים והצוות נהנים ממזון משובח וכשר לפסח, אך כמובן שיא הפעילות הוא בערב החג, עם ארוחה חגיגית וקריאת ההגדה: "כאשר מגיע הלילה הגדול, מתברר שתמיד נשארים הרבה חולים אשר אינם יכולים להשתחרר לבתיהם מפאת מצבם הבריאותי. המרכז הרפואי דואג לעריכת ליל הסדר במקום לטובת החולים ובני משפחותיהם. אך אם חשבתם שהסדר נעשה באופן מרוכז בחדר האוכל טעות בידיכם!

צוות שערי צדק' עורך בכל קומה וקומה כשני סדרים מתוך דאגה לרווחת החולים ומניעת מאמצים מיותרים. כך כל חולה ממקומו במחלקה יכול להגיע במהירות ובנוחות לשולחן ליל הסדר ללא צורך במאמץ מיותר. הרב פלג מפתיע ומספר כי בשנה שעברה נעשו כ – 20 סדרים בשערי צדק!

נציין, כי לא זו בלבד שהשולחן ערוך כנדרש עם מצות שמורות, הגדות וכוסות וכל מה שנדרש על מנת להרגיש חגיגיות, אלא שלכל שולחן ישנו 'עורך הסדר'. צוות בית החולים דואג לגברים או בחורים, חלקם בהתנדבות, שיערכו וינהלו את שולחן ליל הסדר כראוי. זוהי אחריות גדולה והצוות מקפיד מאוד שהיא תעשה כיאות.

משך הסדר מותאם למצבם הבריאותי של החולים, הוא מאפשר להם למלא את כל המצוות מבלי להכביד עליהם ומתפרש על פני כשעה וחצי, פרט למחלקת יולדות אשר שם הסדר נמשך זמן ארוך יותר.

לשנה הבאה בירושלים
לאחר ליל הסדר תמיד מגיעים משובים חיוביים ותודות לבית החולים . המאושפזים לרוב אינם מצפים שהמרכז הרפואי יערוך ליל הסדר מושקע, מהודר ויפה והם מביעים זאת במילות הערכה ותודה המחממות את הלב ומחזקות את כל העוסקים במלאכה. משפחת שערי צדק מאחלת מקרב לב לכל מטופליה כי בשנה הבאה כולנו נסב לסדר בחוג המשפחה בירושלים הבנויה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.