עשייה? כך סיבך יעקב אשר את הספקים

בעקבות לחצים של הרשויות המקומיות הוסר החוק המחייב את מוסדות המדינה והרשויות להעביר תשלום חובות לספקים בתוך 30 ימים לאחר שבתום החודש בו הוגשה החשבונית. חבר כנסת חרדי הוא זה שטירפד את החוק

בעקבות לחצים של הרשויות המקומיות הוסר החוק המחייב את מוסדות המדינה והרשויות להעביר תשלום חובות לספקים בתוך 30 ימים.

בשבוע שעבר הוגשה הצעת החוק בוועדת הכלכלה ואמורה היתה להעלות להצבעה בקריאה הראשונה בימים האחרונים בטרם התפזרות הכנסת לפגרת הבחירות.

אלא מי שטירפד את החוק, הוא, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) שבשל בקשתו נמנעת הגשתה של הצעת החוק להצבעה. בכנסת הוסכם שעד לבחירות לא יקודמו הצעות חוק השנויות במחלוקת. המשמעות היא שהצעת החוק תימחק, ובקדנציה הבאה היא תוגש הצעת החוק מחדש, כך חושף דה מרקר.

ח"כ אשר שימש כראש עיריית בני ברק, והוא  הזהיר כי ההצעה יכולה להביא לקריסתן של הרשויות החלשות.

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) שהגיש את הצעת החוק הביע זעם על כך שהצעת החוק לא תחוקק בקדנציה  אילטוב אמר כי במהלך דיוני החוק היה מוכן להגיע להסכמות עם הרשויות המקומיות, אבל לנוכח התנהגותן, הוא ידאג לחוקק את הצעת החוק בקדנציה הבאה, בלא להגיע להסכמים עם הרשויות המקומיות.

אהוד רצאבי, נשיא להב קרא לקדם את הצעת החוק ואמר כי "אני מצפה מממשלת ישראל ומהכנסת להעביר עוד היום את אחד החוקים המהותיים ליציבותם של העסקים הקטנים והעצמאיים. דווקא בעת הזו לא ייתכן ששיקולים פוליטים יגרמו לאי אישור לתשלום לעסקים קטנים ועצמאים. זו החלטה שאינה מוסרית ואינה חוקית. אני מצפה להתערבותו של ראש הממשלה שחוק זה יאושר היום.

 

"ציבור העסקים הקטנים והעצמאים שמונה מעל מליון איש יידע לשפוט את ממשלת ישראל בהתאם להחלטה היום. בהצעה שאושרה נקבע כי המדינה ומוסדותיה ישלמו לספקים לא יאוחר מ-30 יום לאחר תום החודש שבו הוגשה החשבונית (שוטף+30). עוד נקבע כי גוף שיעבור על החוק ישלם לספק גם ריבית והצמדה, בנוסף למחיר השירות, וגם ריבית פיצוי מיוחדת של 5% בשנה, בהתאם לזמן הפיגור. עוד נקבע כי הצעת החוק תחול על התקשרויות חדשות בלבד, ומועד כניסתה לתוקף ידון במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית בוועדה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) שהגישה הצעת חוק בעניין אמרה "במדינה מתוקנת לא היינו צריכים את החוק הזה, אבל בישראל אנחנו רואים שנורמה של שוטף+30 הופכת לשוטף+100 ואפילו לשוטף פלוס לך תחפש ת'חברים שלך".

עם זאת נקבע כי שר האוצר יוכל, באישור ועדת הכלכלה, לפטור גופים נוספים מהוראות החוק בעתיד.

ח"כ אשר אמר בתגובה  לדה מרקר כי "אני בעד החוק אבל היה צריך להחריג מהחוק רשויות חלשות וכאלה שנמצאות בהסכמי הבראה על פי רשימה מוסכמת עם השלטון המקומי".  אשר הוסיף כי החובה תחול על ספקים שהרשויות חייבות להם 150-200 אלף שקלים בשנה. "אנו צריכים לדאוג לספקים הקטנים והבינוניים שנותנים שירות לעירייה ולאוו דווקא לקבלנים הגדולים שבונים לרשויות"

אשר הוסיף כי "ביקשתי שתביעותי יוכנסו לחוק אבל אמרו לי שהם ישתדלו ולפיכך גם אני אשתדל. אנו מחוקקים חוק שהרשויות חייבות לשלם בזמן אבל כשהמדינה חייבת להעביר בזמן את חובותיה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.