כך שלפו סוכני המוסד את הקלסרים מאיראן

פרטים חדשים נחשפים הערב אודות המבצע הנועז של המוסד מהם עולה כי אירן הצליחה להשיג מידע קריטי לצורך ייצור פצצת אטום

הערב מפרסם ה"וושינגטון פוסט" פרטים חדשים אודות המבצע הסודי של המוסד להשגת מסמכי הגרעין של אירן, שמאששים את המידע הישראלי על כוונת איראן לתכנית גרעין.

כתבים זרים קיבלו גישה למסמכים שנגנבו מהם עולה כי אירן הצליחה להשיג מידע מפורט וקריטי לצורך ייצור פצצה גרעינית. איראן, כך נודע הייתה כפסע מהשגת הנשק..

על פי הדיווח, חלק מהמסמכים שהוצגו לכתבים נחתמו על ידי מומחי גרעין אירניים, בכתב ידם. בשנת 2003, עלה מהמסמכים, תכננו המומחים את המשך הפרויקט, באופן חשאי. עם זאת, המסמכים לא מציעים כל ראיה לכך שתכנית הגרעין נמשכה אחרי 2003, או ראיה לכך שאירן הפרה את הסכם הגרעין שחתמה עם המעצמות ב-2015.

"המסמכים הללו מראים מדוע יש לנו ספקות", צוטט בכיר ישראלי. "זה מסביר למה הסכם הגרעין גרוע יותר מלא כלום, כי הוא משאיר חלקים נרחבים מתכנית הגרעין האירנית ללא טיפול, הוא לא חוסם את דרכה של אירן לפצצה, אלא סולל אותה".

בכתבה נחשף גם על דרכו של המוסד להשגת המסמכים. כך למשל, סוכני מוסד למדו את מאפייני הביטחון של הבניין בו הוחזקו המסמכים ועקבו אחר תנועות העובדים שלו. בשלב מסויים, נקבעו שש שעות ו-29 דקות, בו האמינו שהם יכולים להגיע למקום, לפתוח את הכספות ולהוציא את המסמכים החשובים ביותר. המבצע היה בלתי רגיל שלקוח מתוך סצנות מתח.

כזכור, לפני כחודשיים רה"מ חשף מאות קלסרים דיסקים וצילומים אותם חשפו סוכני המוסד במבצע חשאי.  "איראן שיקרה. ובגדול", אמר רה"מ, אך לא הצליח להשיג ראיית זהב שאיראן עובדת כעת על פיתוח הגרעין האירני.

נתניהו פתח את נאומו בחשיפה דרמטית של חומר מודיעני  יקר מפז שהשיגו סוכני המוסד הישראלי.  "לפני מס' שבועות ישראל השיגה חצי טון מידע ששהה בארכיון הגרעיני בטהרן ונמצא עכשיו במקום בטוח ביותר. חשפנו את המידע הזה וחלקנו אותו עם ארה"ב – בהמשך נחלוק אותו גם עם מדינות נוספות"

נתניהו חשף בנאומו מבנה שנמצא במיקום סודי באיראן: "מעט אירנים ידעו איפה זה, מעט מאוד. וגם מעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה נראה כמו מבנה תמים. מבפנים זה מכיל את הארכיון האטומי הסודי נעול בתיקים ענקיים. לפני כמה שבועות – בהישג מודיעני גדול – ישראל השיגה חצי טון מהחומר בתוך הקירות האלה. הנה מה שהשגנו".

ראש הממשלה טען עוד כי המידע נצור ב"55 אלף עמודים, עוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים". בשלב הזה כמו שחקן תיאטרון הוריד נתניהו את הלוט מעל ספרייה גדולה עם תקליטורים ומסמכים ואמר: "כל מה שאתם רואים הוא העתק מדויק של החומר האירני המקורי. אתם אולי תרצו לדעת איפה המקוריים, אני יכול לומר שכעת הם במקום בטוח; מסמכים מפלילים, מצגות, טבלאות, תכניות בניה, תמונות, ווידאוים ועוד".

נתניהו הסביר כי ישראל חלקה את אותם חומרים עם ארה"ב, "שיכולה לערוב לאותנטיות שלו, חלקנו אותו גם עם מדינות אחרות וסוכנות האטומית הבינ"ל". "אנחנו יודעים במשך שנים שלאירן יש תכנית נשק גרעין סודית. אנחנו כעת יכולים להוכיח שהפרויקט הזה היה תכנית לבנות ולבדוק נשק גרעיני. יכולים להוכיח גם שאירן אוגרת את החומר הזה כדי להשתמש מדי שתרצה לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה  הציג שקופיות שונות מתוך מצגת וטען כי טהרן רצתה "לתכנן, לבנות ולבדוק 5 ראשי קרב – כל אחד עם 10 קילוטון טיאנדטי. לא צריך לקרוא פרסית כדי לראות 10 קילוטון. זה המטרה המוגדרת של הפרויקט. זה כמו 5 פצצות הורישימה ששמים על טילים בליסטיים. זה נייר מקורי אירני מהארכיון של הפרויקט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.