כך תבחרו גוזם עצים מקצועי

גיזום עצים הוא מענפי הגינון המבוקשים בישראל. למרות שישראל אינה מדינה שופעת במים, היא מאוד שופעת בצמחייה ירוקה. אין ספק שעצים וצמחים תורמים לנוף ולאיכות החיים אך כדי ליהנות מהם, צריך לטפל ולתחזק אותם באופן שוטף וגיזום עצים הוא אחד השירותים המובהקים להשגת המטרה.

למרות שהשירות נפוץ כל כך, גיזום עצים צריך להתבצע על פי סטנדרטים של מקצועיות ובטיחות שמצד אחד יבטיחו גיזום שיעבור בשלום וללא נזקים לסביבה ולסובבים ומצד שני שהעץ ייגזם באופן הנכון – כזה שישאיר אותו יפה לסביבה ושיאפשר לו לצמוח בהמשך באופן בריא ויפה יותר.

כדי להיות מסוגלים ליהנות מהיתרונות הללו, צריך לתת את הדעת לבחירת גוזם עצים מיומן ובעל ניסיון שיספק לכם את השירות הטוב ביותר. השאלה שמתבקשת היא כיצד עושים את זה ועל מה צריך לתת את הדעת.

גוזם עצים מוסמך

לא כל אחד יכול להיות גוזם עצים. אם במקצועיות אחרים פשוט צריך לרכוש את כלי העבודה המתאימים ולהתחיל ולספק את השירות המבוקש, בישראל ישנן הנחיות ברורות מה צריך לעשות על מנת להיות גוזם עצים.

מדובר בשתי דרישות בסיסיות – הראשונה היא היכולת לבצע עבודות בגובה באופן בטיחותי. כדי לעמוד ביעד הזה, צריך מי שמעוניין להיות גוזם עצים לעבור קורס הכשרה של משרד העבודה שאורך מספר ימים שבמהלכו לומדים החניכים על הסכנות שבעבודות בגובה וכיצד לעשות אותן באופן נכון ובטוח.

הדרישה השנייה שכל גוזם עצים מקצועי צריך לעמוד בה היא קורס הכשרה מקצועי שבו נרכש הידע שקשור לגיזום העצים. במסגרת הקורס נלמדות הדרכים המקצועיות לגיזום נכון של עצים – כאלה שיאפשרו להשיג את המטרות שלשמן הזמנו את הגוזם. לדוגמה, כיצד לגזום באופן נכון שיעודד צמיחה נכונה ויפה, כיצד לדלל עצים, איך להבטיח שהעץ לא יפגע ועוד.

שני הקורסים הללו הם בגדר חובה ומי שלא עבר אותם בהצלחה לא יכול לספק שירותי גיזום מקצועיים. בעניין זה, לפני שאתם שוכרים גוזם עצים וודאו שיש לו את ההסמכות הדרושות טרם שכרתם את שירותיו.

גוזם עצים עם ביטוח עבודה

כאמור גיזום עצים היא משימה בעלת סיכון. מדובר על עבודה בגובה, ענפים שנוחתים על הקרקע וכמובן – עבודה עם מנוף וכלים מכניים מסוכנים. זכון שאם מקפידים על נהלי עבודה, אין סיבה שיתרחשו תקלות אבל לצערנו תאונות הן חלק משגרת חיינו. אנו לא מדברים חלילה על פגיעה בנפש אבל חלון שנשבר או רכב שניזוק כתוצאה מנפילת ענף, יכולים בהחלט להתרחש.

כל אלה מביאים אותנו למסקנה שגוזם עצים מקצועי חייב להחזיק בביטוח עבודה מתאים שיכסה עבור כל נזק שעושי להיגרם לסביבה או חלילה לסובבים ולגוזם העצים עצמו.

ניסיון והמלצות שעושים את ההבדל

כמו עם כל בעלי המקצוע, תמיד טוב לדעת שמדובר במישהו בעל מוניטין חיובי בדמות המלצות וניסיון.

ניסיון בהקשר שלנו מאוד חשוב וכשמדובר בגיזום עצים מורכב או אומנותי, זה מה שיכול לייעל את העבודה ולהביא לעתים תוצאות טובות יותר. בכל אופן בחירה בבעל מקצוע אמין היא משהו שאין להתפשר עליו ואף מומלץ לערוך הסכם ברור שכולל את המחירים ואת העבודה שהגוזם התחייב לבצע.

שירותים משלימים

כדאי מאוד שגוזם העצים שבחרתם יוכל לספק לכם שירותים משלימים במידה שמתעורר הצורך. אחד השירותים הנפוצים הוא פינוי הגזם אל אתרים מוסדרים לכך בתום העבודה. מעבר לכך יתכן שתהיו מעוניינים בגיזום אומנותי של עץ מסויים או בכריתה של עץ אחר ואולי אפילו להעתיק אותו ממקום למקום. כל אלה שירותים שגוזם עצים מקצועי צריך לדעת כיצד לספק לכם אך בכל אופן מומלץ לבדוק אם אכן כך הדבר.

ולסיום, גיזום עצים הוא מקצוע בפני עצמו שדורש ידע וניסיון. לעתים קרובות יש נטייה להמעיט בחשיבות התהליך, דבר שמוביל לבעיות בריאותיות לעץ ובמקרים קיצוניים גם למפגעים בטיחותיים. הדרך הטובה ביותר לטעמנו היא לבצע סקר שק בקרב גוזמי עצים שעומדים בקריטריונים שנסקרו ורק לאחר מכן ולאחר השוואת ההצעות ומפרטי העבודה ניתן יהיה לבחור באפשרות המשתלמת מכולן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.