כך תמנעו מהטעויות הנפוצות בעיצוב תאורת הבית

​חנוכה הסתיים וזה בדיוק הזמן לבדוק את מצב התאורה בבית – האם מקורות התאורה תואמים את המיקום בהם הוצבו? האם התחשבתם במספר הוואט של כל מקור תאורה? האם ישנו גיוון של מקורות תאורה בחלל או שימוש במקור יחיד – קבלו את המדריך שיעזור לכם להימנע מהטעויות הנפוצות ביותר בעיצוב תאורת הבית

לא להסתמך על מקור תאורה אחד

הטעות הנפוצה ביותר שאנשים עושים בבית בהקשר של תאורה – היא שימוש במקור תאורה אחד בלבד בחלל ספציפי. מלבד אזורים ספציפיים, תמיד רצוי לשלב מספר מוקדי תאורה שונים בחדר או בחלל. הסיבה לכך היא שמספר מוקדי תאורה יוצרים בריכות אור משולבות המשדרות אווירה אינטימית ומזמינה יותר. בנוסף, רצוי לשלב תאורה בגבהים שונים, כגון תאורת תקרה, מנורות שולחן, ואף תאורת קיר. רצוי בנוסף נורות בגוונים שונים, זאת בכדי לייצר אווירה מגוונת ומזמינה.

לא להשתמש בתאורת תקרה בהירה מדי

אלא אם אתם שחקנים שאוהבים את הבמה ומחכים להזדמנות לפצוח במונולוג סוחט דמעות, אין כל סיבה להציב תאורת תקרה בהירה מדי במרבית אזורי הבית. תאורת תקרה מספקת את מירב האור בחלל, לכן מומלץ להשתמש בנורות צהובות יותר המשרות אווירה נעימה ומזמינה יותר.

לחשוב על הוואטים

מכיוון שהאווירה היא אחד הפרמטרים החשובים באפקט שמשדר עיצוב הבית, כדאי מאוד לשים לב למספר הוואטים בכל מקור תאורה בחלל. למשל בחדר האוכל מומלץ על 60 וואט, מכיוון שאף אחד לא אוהב לאכול באור בהיר מדי. בסלון לעומת זאת, מומלץ על נורות בין 75 ל-100 וואט, זאת מכיוון שבהירות נחוצה בעת אירוח או סתם קריאה של ספר על הספה. בנוסף, מומלץ ביותר להתקיןמגוון מקורות תאורה עם מספר וואטים שונה, כך שניתן לבחור בין תאורה בהירה יותר לבהירה פחות. כיום, כדאי פשוט לרכוש נורות LED, שמלבד היותן חסכוניות ועמידות, מציעות מבחר עשיר של דגמים שונים בגוונים בהירים יותר ופחות.

לא להגזים עם ספוטים

ספוט הוא מקור תאורה יעיל, אך עם זאת צריך לדעת היכן להציב אותו וכמה יחידות להציב. שימוש מוזגם בספוטים יוצר מראה המזכיר גבינה שוויצרית, לכן מומלץ לפזר אותם בחלל. חשוב לזכור כי ספוט הוא מקור תאורה בהיר ושטוח, לכן הוא מתאים בעיקר לאזורי שירות הדורשים תאורה רבה, כגון שירותים או חדר כביסה.

לא לשכוח להצטייד בעמעמים

אם קיימים בחלל מספר מקורות תאורה בעלי בהירות שונה, ניתן ליצר אווירה שונה על ידי שימוש במספר גופי תאורה. אולם, שימוש בעמעמים (Dimmers) מאפשר להתאים את האווירה ורמת הבהירות על פי הרצון המדויק בכל רגע נתון. שליטה מלאה ברמת בהירות האור בחלל, מאפשרת לשפר כל חוויה ולהוציא ממנה את המיטב.

להתחשב במצב הראות בארון

אחת הטעויות הנפוצות שלא מרבים לדבר עליה, היא מיקום מקור תאורה בחדר מבלי להתחשב במצב הראות בארון. מכיוון שבחירה או סידור של בגדים דורשת ראות טובה, מיקום לא נכון יגרום לכך שהארון יהיה חשוך ויקשה על מציאת הבגד הנכון. במקרה ולא ניתן לשנות את מיקום גוף התאורה, או שלא ניתן להוסיף מקור תאורה נוסף שיעזור להאיר את הארון, ישנה האפשרות להוסיף נורה בתוך הארון עצמו.

טיפים לתאורת בית וגן בהמלצת איקאה:

  • ברכישת גוף תאורה, חשוב להבין את ייעוד התאורה. על מנת ליצור אווירה נעימה כדאי להשתמש בתאורה רכה ומפוזרת.
  • בכדי ליצור תאורה לשולחן ישיבה, רצוי לבחור באור ממוקד. לרוב, נדרשת בכל חדר מנורת תקרה אחת לפחות באמצע החדר. מנורה כזו מספקת תאורה כללית בפיזור שווה לקבלת מראה נקי של החדר.
  • מנורות שולחן– הדרך הנוחה ביותר לאבזר ולעצב מחדש את הבית באמצעות תאורה היא להשתמש במנורות שולחן ובאהילים. רבים מבסיסי המנורות והאהילים באיקאה נמכרים בנפרד, וזאת על מנת שלקוחות יוכלו ליצור שילובים משלהם על פי טעמם האישי.
  • מנורות תקרה- חשוב לדעת שסוגים שונים של מנורות תקרה ייצרו סגנון תאורה שונה בחלל. מנורות צמודות תקרה- יפזרו תאורה כללית באופן שווה. מנורות תלויות- יפיצו תאורה כללית רכה ומפוזרת, אחרות יספקו תאורה ממוקדת המתאימה לתלייה מעל לשולחן האוכל.
    כמו כן, ניתן  ליצור מנורת תקרה בסגנון אישי על ידי שימוש באהילים שונים לפי טעמם האישי של הלקוחות.
  • שימוש בתאורה נכונה יכול לספק השראה מרובה וחשוב להתייחס לתאורה כחלק בלתי נפרד מריהוט החלל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.