כלי התקשורת החרדים הפכו למטילי אימה

לאחרונה חשבו הח"כים החרדים שהעבודות הללו יעברו מתחת לרדאר של התקשורת החרדית. בשנים האחרונות הפכו כלי התקשורת החרדיים למטילי אימה על נבחרי הציבור מהמגזר. עם היוודע העובדה כי נתיבי איילון ייחסמו בשל עבודות תשתית בשבת, קמה זעקת פייסבוק וטוויטר גדולה. הלחץ שאחז בחברי הכנסת חולל את המשבר האחרון. מתי טוכפלד בטור שחושף איך נוצר המשבר האחרון

השר ישראל כץ רחוק מלהיות תמים. מהומה פוליטית כמו זו שפרצה בשבוע שעבר מול הסיעות החרדיות על עבודות הרכבת בשבת היא לא משהו שעבר לידו, אלא הוא זה שיצר אותה.

כדי להבין מה קרה פה יש להתחיל מההתחלה: עבודות בשבת מתבצעות כבר עשרות שנים, בכל שבת, ובכל תחומי העבודות. לא רק הרכבת נסללת בשבת, גם מתקיימות עבודות בחברת החשמל, במקורות, במע"צ ועוד. כל עוד העובדה הזו נעלמת יחסית מעין הציבור, הסיעות החרדיות יודעות לחיות עם זה. אבל לפעמים יש עבודות חריגות בהיקפן. השבת היא אמנם אותה שבת וחילולה הוא אותו חילול, אולם סדר הגודל של העבודה ושל הציבור הגדול שייחשף אליה, הוא שמקפיץ את החרדים. כך היה במשבר העברת המשחן בממשלת ברק. יהדות התורה פרשה בעקבותיו מהממשלה. כך גם עבודות הרכבת כעת, בתל אביב, עם מנופי ענק וחסימה הרמטית של עורקי התנועה הראשיים.

צ. פלאש 90
צ. פלאש 90

לאחרונה חשבו הח"כים החרדים שהעבודות הללו יעברו מתחת לרדאר של התקשורת החרדית. בשנים האחרונות הפכו כלי התקשורת החרדיים למטילי אימה על נבחרי הציבור מהמגזר. עם היוודע העובדה כי נתיבי איילון ייחסמו בשל עבודות תשתית בשבת, קמה זעקת פייסבוק וטוויטר גדולה. הלחץ שאחז בחברי הכנסת חולל את המשבר האחרון.

ישראל כץ הוא אחד הח"כים שדווקא קרובים למסורת מתוך הליכוד. גם מי שינסה בכוח להפוך אותו ליאיר לפיד, לוחם בדת או בחרדים, יתקשה לעשות זאת. הפליאה, אם כן, בהודעתו במוצאי שבת על כך שלא נכנע לחרדים וסירב לעצור את העבודות בשבת, היתה גדולה. יש לא מעט גורמים במערכת הפוליטית שעשו נפשות לעצמם עם אמירות מסוג זה. לא רק יאיר לפיד. גם ציפי לבני. גם חברי הכנסת של מרצ ואחרים. אך כץ מתמודד בליכוד. שם אין ביקוש לאמירות כאלה. לפחות לכאורה.

אלא שמתברר שיש גם יש. חברי ליכוד אמנם נתפסים מסורתיים יותר, אך לרבים מהם יש ביקורת גדולה על התפיסה החרדית, זו המנסה לדבריהם להשתלט בכוח המנדטים על הציבוריות הישראלית. כץ, שהותקף ע"י החרדים, ראה שהוא מאבד את שומרי המסורת ומוקירי השבת, והעדיף להרוויח לפחות את האחרים. הקלות שבה מאושרים חילולי שבת בחסות ממלכתית היא עובדה עגומה שהיה צריך לעצור כשהחלה. המדינה אמנם מעולם לא קיבלה על עצמה לשמור תרי"ג מצוות, אך כן קיבעה בסטטוס קוו או בחקיקה סמלים יהודיים. השבת היא אחת מהם.

מטורו של מתי טוכפלד על נושא השבת בישראל היום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.