כללים וטיפים לפתיחת תיק השקעות

אם אתם מעוניינים בפתיחת תיק השקעות, כבר מגיע לכם מזל טוב, כי כנראה יש לכם סכום כסף של כמה אלפי שקלים שזמין לכם להשקעה במצב הכלכלי הנוכחי של ישראל, זה לא דבר מובן מאליו. עוד פחות מובן מאליו הוא התהליך שאתם צריכים לעבור כדי לפתוח תיק כזה, וכדי לבחור בחברת ההשקעות הנכונה שתשקיע את הכסף שלכם, בייחוד אם זו הפעם הראשונה שלכם בתחום תיקי ההשקעות.

לפני שאתם בכלל מתחילים בתהליך, חשוב להבין מה המשמעות של פתיחת תיק השקעות בחברת השקעות, לעומת ניהול ההשקעות שלכם באופן עצמאי, או בעזרת יועץ ההשקעות בסניף הבנק שלכם. היתרון הבולט של חברת השקעות הוא בכך שהיא מאפשרת לכם להפקיד בידיה את הכסף, ולא להיות מעורבים בתהליך ההשקעה עצמו, אם אתם רוצים להפחית מעצמכם דאגות. יועץ השקעות בבנק, לעומת זאת, יכול לייעץ לכם לגבי השקעות אפשריות או כיצד כדאי לנהל את ההשקעה שלכם, אך על פי חוק אינו רשאי לבצע שום פעולה בלי אישור מפורש שלכם. לכן, ההבדל בין ניהול עצמי של תיק ההשקעות לבין ניהול שלו בבנק הוא קטן למדי, ובשני המקרים תצטרכו להיות מעורבים כמעט ברמה יומיומית בניהול ההשקעות, בין אם על בסיס שיקול הדעת שלכם, ובין אם בהתבסס על המלצות של יועץ ההשקעות.

אם תבחרו לנהל את ההשקעות שלכם באמצעות מנהל תיקים בחברת השקעות, תוכלו להעניק לו ייפוי כוח, כך שיוכל לבצע, בהתאם לשיקול דעתו, ניסיונו והשכלתו, עסקאות והשקעות בכספים שתפקידו לתיק ההשקעות שלכם, והמעורבות שלכם בניהול התיק תישאר מינימלית ותתמקד במעקב אחר הנעשה בתיק ולא בפעולות ההשקעה עצמן. אלא אם כן יש לכם רקע בתחום הכלכלה – השכלה רלוונטית, ניסיון תעסוקתי או סתם חיבה יתרה למדורי שוק ההון בעיתונים היומיים, סביר שתעדיפו את הדרך הזו, כדי לתת לאנשי המקצוע לעשות את שלהם.

כעת, עליכם לבחור מבין חברות ההשקעות השונות הפועלות כיום בארץ את חברת ההשקעות המתאימה לכם ביותר לפתיחת תיק השקעות. השלב הראשון יהיה בדרך כלל לקבוע פגישת ייעוץ ראשונה בחברת ההשקעות, כדי שמנהל ההשקעות הפוטנציאלי שלכם יוכל להכיר אתכם באופן אישי ולהבין איזה סוג השקעות מעניין אתכם. כדי שתוכלו לקבל מידע על האופן שבו ינוהל תיק ההשקעות שלכם יהיה עליכם להקדים ולברר למה דווקא בבית השקעות זה ולא אחר, מה הם תחומי הפעילות וההתמחות של בית ההשקעות הזה וכהנה וכהנה (ראו שאלות שכדאי לברר בדף זה). אם זו הפעם הראשונה שאתם פותחים תיק השקעות, חשוב שתבררו בפגישה הזאת כמה שאלות בסיסיות:
• מה סכום המינימום הנדרש לפתיחת תיק השקעות? מרבית בתי ההשקעות ידרשו מכם השקעה מינימלית של כמה עשרות אלפי שקלים, אבל יכול להיות שהסכום העומד לרשותכם אינו עומד בתנאי המינימום של חלק מבתי ההשקעות.
• מה דמי הניהול החודשיים שתצטרכו לשלם? האם יש סכום חודשי קבוע או שדמי הניהול נקבעים בהתאם לפעילויות בתיק ו/או לרווחים בתיק?
• באיזה עמלות נוספות תחויבו עבור הפעילות בתיק? מה דמי המינימום לכל עמלה שכזו?
• האם יש הטבות, הנחות או מבצעים עבור השקעה מעבר לסכום מסוים, או מעבר לתקופה מסוימת?

את התשובות שתקבלו מבתי ההשקעות השונים מומלץ לרכז בטבלה השוואתית, ולבחור בבית ההשקעות המתאים לכם ביותר על סמך שקלול כל הגורמים הנ"ל, אך מבלי להמעיט בערכה של תחושת הבטן שלכם לגבי מנהל ההשקעות עצמו. אם יש לכם תחושה טובה לגביו, ונוצרה ביניכם תקשורת טובה במהלך הפגישה, גם לכך יש ערך כמעט כמו לדמי הניהול שתשלמו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.