כל המתווים שהוצגו להוצאת בחורי הישיבה מהישיבות הישר לצה"ל • והמתווה הנוסף אותו איש לא הביא בחשבון 'מתווה הרבנים'

בשבועות האחרונים, בעצם כבר בשנה האחרונה מאז ביטול חוק טל, צץ לו מידי כמה שבועות מתווה נוסף הקרוי על שם הוגה הרעיון, ובו רעיונות ופתרונות לשילוב בחור הישיבה בגיוס לצה"ל, חלק מהתווים כוללים סנקציות אישיות נגד ראשי הישיבות, חלק מהמתוים כוללים קנסות כספים, וחלק מהמתווים לא מקובלים על איש, אז יש לנו את 'מתווה יעלון' 'מתווה נתניהו' 'מתווה לפיד'  וה'מתווה האקדמאי'.

מתווה יעלון

המתווה שמציע השר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון (הליכוד-ביתנו), מסתמן כמתווה שמבקש לשמר במידת מה את המצב הקיים עד היום, ולא לשנותו באופן מהותי. המתווה של הרמטכ"ל לשעבר מבקש להכשיר את מרבית הפטורים שמקבלים החרדים באופן חוקי. בניגוד ליתר ההצעות שיוצגו בהמשך, מתווה יעלון אינו קצוב בלוחות זמנים ואינו נוקב במספרים ברורים. על פי המתווה, גיל הפטור למגזר החרדי ירד בהדרגה. בשלב הראשון, ירד גיל הפטור ל-26 ובהמשך תיעשה הערכת מצב מחודשת, המתווה מציע גם תמריצים לישיבות ולאנשים פרטיים שיבחרו לשרת.

מתווה לפיד

המתווה של סיעת "יש עתיד" שונה בתכלית מזה של השר יעלון. יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, מציע מתווה ברור הנוקב ביעדים ובמספרים ברורים. מתווה זה יאלץ את החרדים לשאת בנטל באופן הדרגתי אך שווה ובעל לוחות זמנים קבועים מראש,  המתווה, פרוש על פני תשע נקודות עיקריות, מציע שהמדינה היא שתקבע אם המועמד ישרת בשירות הצבאי או האזרחי. זאת בשונה ממתווה יעלון שהוצג למעלה,  המתווה מציע כי גיל הגיוס לחרדים יהיה 18, ככלל האוכלוסיה, ויותר להם לדחות את הגיוס בשנה. בתום שנה זו, הפטור יצומצם למוגדרים "עילויים" בלבד. וכמות הפטורים שתינתן במודל הסופי לא תעלה על 400 לשנה.

מתווה בנט

הבית היהודי, בראשות נפתלי בנט, הלו עם התחלת המשא ומתן להקמת הממשלה בגיבוש מתווה מטעמם שיהיה מקובל על הסיעות החרדיות, בימים אלו שוקד אייל גבאי, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, על נוסח מתאים שיהווה את הקו הרשמי של הסיעה, ככל הנראה המתוו יהיה קרוב יותר במהותו למתווה לפיד.

מתווה האקדמיה

מתווה נוסף לגיוס חרדים הוצע על ידי הפרופסורים מרדכי קרמניצר, אבי בן בסט ומומי דהן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ונחשב אף יותר "קשוח" ממתווה לפיד. על פי הצעתם של האקדמאים, גיל גיוס החרדים יהיה 18 ולא תתאפשר כל דחיה. ההצעה מבקשת שכל החרדים יגויסו לשורות הצבא ולא במסגרות "השירות המוכר" או שירות אזרחי. בנוסף להפסיק כליל את התמיכה הכספית של המדינה בלימודים ב"כולל". "מימון מטעם המדינה, עם זאת, נקבע כי יש לאפשר לחרדים המשרתים בצבא המשך קיום אורח חיים דתי, ובכלל זה לימודי תורה, אך תוך הקפדה יתרה על אי הדרה של נשים או פגיעה בכבודן במסגרת הצבא.

 

והמתווה שאיש לא מוכן להכיר בו, אך הוא המתווה הקובע בסופו של דבר

מתווה הרבנים

מתווה הרבנים אינו מסכים לשום פשרה בנושא, בחורי הישיבות הלומדים ושוקדים על תורתם לא יגויסו לצה"ל את לומדי התורה לא ניתן לקבוע מכסות להשארת בחורים או 'עילויים' כהגדרת המתווים  ללימודים בישיבות, עולם התורה אינו נתון לדיון, אמנם יש אי הסכמה בין הרבנים בנוגע לפשרות מסיומות, אך הקו המנחה את כל גדולי הדור הוא 'אין פשרות על עולם התורה' גם אם בגלל זה ישארו המפלגות החרדיות מחוץ לקואליציה, והתקציבים ישללו מעולם התורה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.