"כל יום שחולף נגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור" הרופאים נגד השר ליצמן

סיגריית האייקוס הינה מוצר טבק, אין בסמכותו של אף אדם, או גוף, כולל הדרג הפוליטי, לפטור את המוצר מהחקיקה הקיימת"{בריאות}

הרופאים קוראים לפרקליטות המדינה שלא לסייע לשר הבריאות, יעקב ליצמן, לאפשר מכירה חופשית של הסיגריות החדשות של חברת הטבק, פיליפ מוריס, אייקוס. מדובר בסיגריה שפועלת בעיקרון של חימום ולא בשריפה, שהחברה מחדירה בימים אלה לשוק הישראלי.

בפניה דחופה לפרקליט המדינה מבקשים איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה למניעה וגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית והאגודה למלחמה בסרטן, להורות חד משמעית לשר הבריאות ליצמן כי יפעל להטיל את כל המגבלות החלות כיום על מוצרי טבק, גם על הסיגריה החדשה שמשווקת פיליפ מוריס בישראל.

בעת האחרונה נרשמה עתירה דחופה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת לבג"ץ, בדרישה כי יורה למשרד הבריאות לסווג את הסיגריה החדשה כ"מוצר טבק",ובכך למעשה להכניס אותה תחת כנפי החוק אשר מגביל את השיווק והפרסום של המוצר, בדיוק כפי שנוהגים במוצרי טבק אחרים בישראל .

עוד מבקשת העמותה להוציא צו ביניים, שיאסור כליל על שיווקו והפצתו של המוצר, עד לקבלת החלטה בעניין, "כך שיימנע הנזק הבריאותי לתושבי ישראל, שעלולים להשתמש במוצר, שהוא בעל השפעות ממכרות, אם הוא ימשיך להיות מופץ בלא כל אזהרה". השופט מני מזוז הורה למדינה להגיש את תגובתה לעתירה עד יום ראשון הקרוב, 2 לאפריל.

הרופאים דורשים מפרקליט המדינה שלא לייצג את עמדת השר ליצמן שמנוגדת לכל בעלי המקצוע אלא לעמוד לימין הציבור שיכול להיפגע חלילה מהמפגע הזה כפי שידוע שסיגריות גורמות למוות בטרם עת ולמחלות קשות ביותר : "מכיוון שעל פי החוק הישראלי, גם לדעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וגם לדעת היועצת המשפטית של משרד הבריאות, סיגריית האייקוס הינה מוצר טבק, אין בסמכותו של אף אדם, או גוף, כולל הדרג הפוליטי, לפטור את המוצר מהחקיקה הקיימת".

עוד הם מוסיפים : "אין לראות בהחלטת השר בעת הנוכחית כהחלטה זמנית עד לבחינת הרגולציה ב-FDA, שמועדה הסופי מי ישורנו. בינתיים, החברה עושה כל מאמץ להחדיר את המוצר לשימוש. בכל יום שחולף נגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור בישראל לאור התמכרות אפשרית של קהלים חדשים, כולל ילדים, למוצר טבק חדש, ולאור הפגיעה האנושה במאמצים ליצירת נורמות חברתיות של עולם ללא טבק – ללא סממני עישון ונראות במרחב הציבורי".

הרופאים מזהירים מפני הפיכת הסיגריה לפופולרית למרות הסכנות הנעוצות בעישונה : "אנו עדים לשיווק ומכירה פרועים ופרוצים ללא כל מגבלה, זאת למרות שבארה"ב המוצר אסור לשיווק עד להחלטה של ה-FDA בעניין", הם כותבים לניצן. לדבריהם, "ההקבלה למדיניות ה-FDA בעניין מוצר טבק, תוך התפרקות משיקול הדעת המקצועי של המשרד וכוונה להסתמך באופן מוחלט על גוף רגולטורי הפועל באופן שונה בעניין זה, איננה במקומה. בניגוד לארה"ב, בישראל קיימות שתי אפשרויות – או שמוצר הוא מוצר טבק או שאינו מוצר טבק. במקרה זה מדובר במוצר טבק מובהק, גם לפי הצהרות היצרן".

הרופאים מסכמים את דברם : "לעמדתנו, אין מדובר רק בעתירה נקודתית ביחס למוצר מסוים. בבסיס העתירה עומדת שאלה עקרונית של אינטרס בריאות הציבור בפעולת המדינה, ובצורך לחסום את חברות הטבק מלפתח מוצרי טבק 'חדשניים וטכנולוגיים' לכאורה, שיכללו את אותם חומרים קטלניים לבריאות".

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה: "פיליפ מוריס אינה משווקת את המוצר לקטינים, לבגירים שאינם מעשנים ולבגירים שהפסיקו לעשן. החברה משווקת את המוצר בארץ באופן אחראי למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה, בדומה לנוסח הקבוע בדירקטיבה האירופאית. מערכת ה-IQOS הינה תוצר של עשר שנות מחקר ופיתוח והשקעה של 3 מיליארד דולר, במטרה לייצר אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים. גם אירגון הבריאות העולמי מכיר בכך כי לחלופות לעישון סיגריות יכולות להיות השפעה משמעותית על הפחתת הסיכון לבריאות המעשנים והנזק לאוכלוסיה.

"אנו תומכים ברגולציה הלוקחת בחשבון את התכונות הייחודיות של מוצרים בעלי פוטנציאל להפחתת סיכון, אופן השימוש בהם והמחקרים המדעיים הקיימים בנושא. המחקר המדעי שלנו זמין באופן פומבי, ואנו מזמינים כל גורם רלוונטי לבחון אותו באופן יסודי. IQOS הושק כבר ב-20 מדינות ולמעלה מ-1.4 מיליון מעשנים הפסיקו לעשן ועברו להשתמש בו. המוצר אינו 'מוצר טבק' כהגדרתו בחוק הקיים, וגם האיחוד האירופי יצר קטגוריה חדשה ונפרדת של 'מוצרי טבק חדשים ללא עשן' לעומת 'מוצרי טבק לעישון'. בדומה למדינות רבות בעולם, גם הרשויות בישראל, לרבות משרד הבריאות ורשות המסים, הכירו בקטגוריה חדשה זו כנפרדת ממוצרי טבק לעישון. נתייחס לדברים בהרחבה הראויה בתגובתנו לבית המשפט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.