כל מה שאתם צריכים לדעת על בנייה קלה מעץ

תרבות הבנייה במדינת ישראל סובבת סביב בטון ובלוקים אך זה לא המצב בכל העולם. במדינות רבות כדוגמת ארה"ב עץ הוא החומר המוביל בבניית בתים. בשנים האחרונות התפתחה מגמת הבנייה הפרטית בעץ גם בארץ. השיטה מעלה חששות רבים. על כן, כדי להרגיע את הפחדים ולעזור למתלבטים, הרי לפניכם יתרונות ומיתוסים מנותצים של בנייה קלה מעץ.

מהירות בנייה

בנייה קונבנציונאלית עלולה להימשך מספר שנים גם עם מדובר בבית פרטי. פרק זמן זה מתקצר משמעותית בבנייה קלה, משנים למספר חודשים, בעיקר אם מדובר בבנייה מודולארית בה חלקי הבניין מורכבים מראש על פי מידה במפעל. כך למשל בעת בנייה קלה למגורים מגיעים לאתר כל החלקים ומורכבים כמו פאזל ליצירת בית במהירות שיא.

דיוק

כיוון שחלקי הבניין מורכבים במפעל ולא בשטח, ניתן להגיע לרמת דיוק וגימור גבוהה בהרבה. זאת בניגוד לבנייה קונבנציונאלית, בה קירות עלולים לצאת מעוותים כתוצאה מרמת העובדים והתנאים בשטח.

חיסכון אנרגטי

בבנייה קלה נעשה שימוש בחומרים בעלי יכולת בידוד תרמית ואקוסטית גבוהה כגון עץ, צמר זכוכית ופוליסטירן. הדבר מתבטא בחיסכון גדול בהוצאות חשמל על חימום וקירור הבית.

איכות הסביבה

עץ הינו חומר בנייה מתכלה ומתחדש. בעיקר אם הוא מגיע מיערות ברי קיימא בהם נשתלים עצים חדשים לאחר כריתה. כמו כן, עיבוד העץ לחומר בניין הינו תהליך בעל השפעות ייצור נמוכות יחסית לחומרי בניין אחרים כמו בטון ופלדה, ונוצרת פחות פסולת ופחות זיהום אוויר.

מזיקים

טרמיטים אינם נפוצים בארץ! עץ המיועד לבנייה עובר תהליך "איפמרגנציה", במהלכו מוחדרים אל נקבוביותיו חומרים המגנים עליו מפני יובש, עובש וגם מזיקים. מרבית פגיעות הטרמיטים במבני עץ בישראל (שהן נדירות) נובעות ממקור חומר הגלם ולא מהסביבה. כלומר עץ מאיכות ירודה או שלא עבר טיפול כראוי.

עמידות

עץ הוא חומר חזק וגמיש ועל אף האמונה הרווחת גם עמיד ביותר. הבית לא ירקיב עם ירד גשם, העץ עלול להתנפח מעט אך יחזור לצורתו המקורית כשיתייבש. ריקבון עלול להתפשט במקרה של רטיבות קבועה כמו נזילה שלא מטופלת במשך זמן רב.

בטיחות אש

אין סכנת שריפה חריגה בבתים הבנויים מעץ. בזמן תהליך הבנייה נצבע העץ בחומר מעכב בעירה. בנוסף, פנים הבית מחופה בלוחות גבס אדום חסין אש. יש לזכור כי תקני בטיחות האש בבנייה בעץ מחמירים ביותר ועל כן מקפידים עליהם היטב.

עלות

בנייה קלה בעץ לרוב זולה יותר מבנייה קונבנציונאלית. חומרי הבנייה זולים יותר וכן החלקים מגיעים מוכנים לאתר, דבר המצריך פחות בעלי מקצוע, פועלים ומכונות כבדות. בנוסף, החלקים המוכנים מאפשרים תכנון תקציב מדויק יותר עם פחות הפתעות כתוצאה מטעויות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.