כל מה שרציתם לדעת על אנגלית בתואר ראשון

ידיעת השפה האנגלית היא תנאי סף בכל המוסדות המעניקים תעודה המוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה. עם זאת, מי שמתקשה באנגלית יכול לעבור קורסים מסוימים ולצבור נקודות זכות עוד לפני תחילת הלימודים. קבלו את המדריך המלא

אנגלית היא שפה בינלאומית ואמצעי התקשורת המילולי הנפוץ בעולם. נכון להיום דוברים את השפה האנגלית ברמה כזו או אחרת מעל מיליארד בני אדם, כאשר עבור 400 מיליון מתוכם מדובר על שפת אם. המשמעות מבחינת האקדמיה ברורה: מי שלא עומד בתנאי סף מסוימים לא יכול לקבל תעודה המוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

הדרישה לאנגלית בתואר הראשון לא ייחודית כמובן רק לישראל. בכל העולם המערבי מייחסים לידיעת אנגלית חשיבות מסוימת, כמו גם אינדיקציה ליכולת של הסטודנט להתמודד עם מאמרים ומחקרים בשפת המקור. נכון להיום מחויב כל סטודנט להגיע לרמת אנגלית הנקראת "פטור" במידה והוא רוצה להיות זכאי לתואר ראשון, שני או דוקטורט.

איזה רמה של אנגלית דורשים מכם?

רמות האנגלית הנדרשות משתנות בהתאם לסוג התואר ואופי המוסד האקדמי. יש גם מוסדות שדורשים לעבור מבחן אנגלית כתנאי כניסה וקבלה ללימודי תואר שני, אפילו אם הסטודנט כבר עבר את כל מה שנדרש ממנו על מנת לקבל את הפטור בתואר הראשון.

מלבד רמת הפטור במוסדות האקדמיים בארץ, יש ישראלים שבוחרים ללמוד מחו"ל ונדרשים לבצע היערכות מתאימה בנוגע לידיעת האנגלית. כאן לא מדובר רק על לימודי אנגלית כדי לעבור את המבחן של המוסד האקדמי עצמו, אלא על אמצעי להשתלבות מהירה על ספסל הלימודים ובשיעורים. השאיפה היא להגיע לרמה של שפת אם לפני תחילת הלימודים וכך להתאקלם במהירות גם מעבר לים.

איך בודקים את רמת האנגלית שלכם?

בחינת הפסיכומטרי שנערכת על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה כוללת כידוע חלק שלם שמוקדש לידיעת השפה האנגלית. הציון בחלק הזה קובע את מידת הלימודים נדרשת מהסטודנט מהרגע שבו ייכנס לאוניברסיטה. ציון גבוה בחלק של האנגלית יעניק לסטודנט "פטור", בעוד ציון נמוך יחייב אותו בקורס הכנה. הציון אף מתחלק בין רמת ידע בסיסי ועד רמת ידע גבוהה שמעניקה פטור מלימודי אנגלית לכל אורך התואר.

מי שלא מגיע לרמת הפטור או לחילופין לא עובר בחינה פסיכומטרית, צריך לבחור בין מבחן אמ"יר ומבחן אמי"רם. ההבדל בין השניים הוא בפורמט: מבחן אמי"ר בוחן רק את רמת האנגלית של מי שמבקש להתקבל ללימודי תואר ראשון והצורה הממוחשבת שלו היא מבחן אמיר"ם.

לאורך התואר עצמו יש קורסים באנגלית עם נקודות זכות רגילות שנספרות כחלק מהתואר, כמו למשל בתחום של לימודי מדיניות ציבורית וכדומה. לרוב מדובר בקורס שכולו באנגלית ובכל מקרה מומלץ להגיע אליו עם רקע בסיסי כדי להבין את המטלות והדרישות.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.