כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה

ניתן למצוא מאמרים רבים העוסקים באקנה ובדרכי הטיפול בו. מרוב עודף מידע אנשים מתבלבלים ואינם יודעים כיצד לטפל בעצמם או בילדיהם ובכך הופכים יותר מתוסכלים. במאמר זה נעשה לכם סדר בבלגן ונספק מידע מדויק ככל האפשר על טיפול באקנה.

מהי מחלת האקנה?

אקנה היא מחלת עור שכיחה שמרבית מהאוכלוסייה סובלת ממנה בדרגות כאלו ואחרות במהלך חייהם. המחלה נקראת כך על שם החיידק שמהווה חלק מהגורמים להיווצרות המחלה. לרוב היא עוברת לבד עם השנים, אך היא מלווה חלק קטן מהאנשים גם בשנות ה30 וה-40 של חייהם. המחלה אינה רק שעשויה להסב נזקים לעור אם זו לא תטופל בהקדם, אלא גם פוגעת בביטחון העצמי ואי נוחות פיזית בחיי היום יום.

הגורמים למחלת האקנה

ישנם גורמים שונים ורבים שהועלו לאורך השנים כאלה הגורמים לאקנה. גורם כזה לדוגמה הוא ייצור מוגבר של שומן בבלוטות החלב. אולם גם אם פרט זה נכון, הוא אינו הגורם היחיד או אפילו העיקרי להיווצרות המחלה. כעת נסביר על גורמים שונים העשויים לתרום להתפתחות המחלה או דרגת החומרה שלה:

  • תכשירי קוסמטיקה – שימוש בקרמים קוסמטיים ואיפור שונים עשוי לגרום להיווצרות האקנה או להחמרתו. בתכשירים אלו ישנם חומרים המגבירים את יובש הפנים, הגירוי והאודם. הם אינם מסייעים לעור להתרפא, להילחם בחיידקים או בהפחתת הפצעים ובטח שלא מורידים את ייצור השומן.
  • גלולות למניעת הריון – בגלולות אלו ניתן למצוא חומרים המפרישים את רמת האנדרוגנים (הורמון גברי האחראי לייצור עודף של שומן בעור). לשימוש בגלולות יש תופעות לוואי שונות ולכן יש להיוועץ על כך עם רופא לפני השימוש. אולם מי שגם ככה משתמש בהן, יוכלו להיעזר בהן לטיפול באקנה בנוסף לשימוש בתכשיר נוסף, למשל קרם למריחה על העור.
  • נטילת תרופות מסוימות עשויות לתרום בהתפרצות האקנה או להחמירו – לדוגמה תרופות נגד דיכאון, סטרואידים והורמונים שונים.

דרכי טיפול באקנה

ישנם מספר דרכים אפשריות עבור טיפול באקנה ואלה טובים לדרגות שונות. רבים ממליצים על פילינג שטחי או בינוני העשוי לתרום לטיפול במחלה. בעזרת ניקוי חיצוני של העור, הסרת תאי עור מתים, חיטוי וקליטת החיידק הגורם למחלה ועוד. לביצוע פילינג רפואי יש לקבוע תור אצל קוסמטיקאית רפואית.

אפשרות נוספת לטיפול באקנה היא באמצעות כדורים. כדור הראקוטן יתרום להפחתת מספר החיידקים בבלוטות החלב ומשנה את צורת הדפנות של בלוטות החלב. על אף יתרונותיה הרבים של התרופה היא כוללת גם תופעות לוואי שונות ולכן יש להיוועץ עם רופא גם לגבי השימוש בה.

יש גיל לאקנה?

שאלה המטרידה רבים הסובלים ממחלת האקנה, היא האם יש גיל למחלה? האם הפצעונים המטרידים הם לכל החיים? האם היא פוגעת רק בצעירים, מתבגרים? או שיש לחשוש ממנה גם כמבוגרים? תחילה, ננשום עמוק ונהיה סבלניים, ואז נחייך לבשורה כי אין גיל לאקנה, והיא לבטח לא תציק לכל החיים. באמצעות התרופות שיש כיום בשוק, אפשר לטפל במטרד ביעילות.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בושה לשים תמונה של אשה פרוצה באתר חרדי! מילא להעתיק כתבה מאיפשהו, אבל תמחקו את תמונות התועבה.

    יוסי |
    הגב