כמה עולה "חברונר" – הצצה לעולם השידוכים

עולם השידוכים הולך ומייצר בשנים האחרונות "תעשייה" של רווקים ובעיקר רווקות שלא מצאו את זיווגן בשל הדרישות המפורזות של הבחורים. השדכנים חושפים את הסכומים האסטרונומיים, ומדברים על השפעת האינטרנט על התעשייה • הצצה מרתקת לעולם השידוכים

רבי יהודה בר סימון פתח: (תהלים סח) "אלהים מושיב יחידים ביתה."

מטרונה שאלה את ר´ יוסי בר חלפתא.

אמרה לו: לכמה ימים ברא הקדוש ברוך הוא את עולמו?

אמר לה: לששת ימים, כדכתיב (שמות כ): "כי ששת ימים עשה ה´את השמים ואת הארץ."

אמרה לו: מה הוא עושה מאותה שעה ועד עכשיו?

אמר לה: הקב"ה יושב ומזווג זיווגים, בתו של פלוני לפלוני, אשתו של פלוני לפלוני, ממונו של פלוני, לפלוני.

אמרה לו: ודא הוא אומנתיה?! אף אני יכולה לעשות כן! כמה עבדים, כמה שפחות יש לי, לשעה קלה אני יכולה לזווגן.

אמר לה: אם קלה היא בעיניך, קשה היא לפני הקדוש ברוך הוא, כקריעת ים סוף.  בראשית רבה (פרשה סח)

 

הציבור החרדי הולך וגדל ועימו עולם הישיבות, ומוסדות הסמינרים שמצויים בתנופת התפתחות חסרת תקדים – המספרים מצביעים על גידול משמעותי בעולם החרדי שהשפיע על הדרך גם על עולם השידוכים שהולך ומייצר בשנים האחרונות "תעשייה" של רווקים ובעיקר רווקות שלא מצאו את זיווגן בשל הדרישות המפורזות הנהוגות כיום בעולם התורה הליטאי – בעידודם של ראשי הישיבות.

ניתן להשתמש במטאפורה שתמחיש עבורכם את מצבם העגום של הרווקות במגזר החרדי, אם לתמצת את זה בקצרה; מדובר במכה שמאיימת להכניס כל בית חרדי למרה שחורה.

שדכנים ושדכניות עמם שוחחנו מצביעים על מספר נקודות שהביאו לעלייה במספר הרווקות שבעבר היו "נחטפות" על ידי הבחורים כלחמניות טריות שלאחר הפסח: הסוגיה הכלכלית, והפתיחות שחלה בחברה החרדית בעידן הטכנולוגיה. יודגש, כי רוב השדכנים שעמם שוחחנו סבורים שלרוב בחורי הישיבה "יש פלאפונים כשרים", וכי הם שקועים בעיקר בנעשה בתוך ד' אמות של תורה, אך זר כי יקלע לאחת הישיבות המרכזיות ברחוב החרדי יבין מהר מאוד כי חלק לא מבוטל מהתלמידים בקי בנבכי העולם החרדי – ובכך עשוי לשנות את נקודת מבטו בעת הגיעו לפרק האיש מקדש.

מטבע הדברים, המרואיינים (ששמם שמור במערכת) דרשו לשמור על אנונימיות ולא לדבר בשמם, העולם החרדי על אף כל הפתיחות שחל בו, עדיין נותר נאמן לשמרנות ולמעטה הסודיות שאופף אותו.

"קשה זיווגו של אדם" (צילום: קובי גדעון\פלאש 90)

"הבן שלי? הוא השפיץ של חברון, מתמיד, ירא שמיים, נאה, הוא בחור חברותי, אני מוצפת בטלפונים, הראש ישיבה אמר לו לדרוש…" לא, זה לא לקוח מתוך מערכון על עולם השידוכים. המונולוג בין השדכנית לאם הפולנייה נשמע מידי ערב בטרקליני בני ברק וירושלים – ומאיים לשבור את מטה לחמם של ההורים מעבר לקו שיצטרכו לעמוד בנטל הכלכלי בעבור כל הטוב הזה.

את השיחות עם השדכנים והשדכניות אנו עורכים בשעת לילה: 10 בערב, זה השעה הכי חמה בתעשיית השידוכים. השעה שבה נהוג ליצור קשר עם השדכנים שמתאמים בין הורי הכלה להורי החתן על מועד הפגישה בין הבחור לנערה המיועדת.

"מדובר על סכומים אסטרונומים", אומרת ל'אקטאוליק' חדווה ב. שדכנית מוכרת בבני ברק, חדווה כבר הצליחה לזווג בין מאות זוגות שבנו את בתיהן על אדני התורה "והשווער" שכרע תחת הנטל. "בעבר ערכן של הדירות נאמדו באזור ה-300 400 אלף שקל, כך שהורים היו נותנים לבת שהגיעה לפרקה בערך 250 -300 – ובכך היו סוגרים שידוך".

היא ממשיכה ומסבירה: היום, בעקבות קפיצת מחירי הדירות יש בחורים שדורשים "מיליון שקל, לא פחות". רוב הבחורים בחברון או בעטרת דורשים בין- "600 ל-800" אלף שקל –מה שהביא את ההורים ל"הבטיח" דירות שלא על מנת לקיים. אחרי החתונה אף אחד לא ישנה את הסטטוס …

השדכנית לא חוסכת את שבט לשונה מאותם בחורים בני עדות אשכנז שדורשים סכומים מפורזים. "אלו סכומים עצומים", היא חושבת. "מאיפה יש לאבא אברך כולל לתת לכל בת 800 אלף שקל?, היא תוהה, "יש בחורים שההורים שלהם שומעים על "400" הם מנתקים את הטלפון בפרצוף,  "רק 400?" – לא בסטנדרט שלהם. כתוצאה מכך, אלפי נערות חרדיות תקועות בשוק השידוכים ולא מצליחות לצאת מהסבך.

השדכנית מצביעה על נקודה נוספת שמעיבה על מצב רוחה. היא נאנחת וממשיכה: "הבחורים לא מסתפקים בדירות או בחצאי דירות, הם גם רוצים בחורה "שתראה" על פי הפרמטרים שהם סימנו לעצמם וזאת לאחר שכבר קיבלו הבטחה על סכום עתק שיקבלו בעתיד. בנוסף, הם מציבים ברף הדרישות שלהם בחורה שהוכשרה ללימודי תכנות מחשבים. "בחורים בוולפסון, חברון, ומיר ברכפלד רוצים מתכנות מחשבים", היא טוענת ומוסיפה: "הם לא רוצים לשמוע על כאלו שלמדו גננות או הוכשרו כמורות – בשום פנים ואופן".

דוגמה קיצונית לכך היא מביאה מבחור שהוריד שידוך בגלל שהבחורה המוצעת למדה מקצוע שנחשב בחברה החרדית לפחות פופולרי: גננות. "הבחורה בכלל עובדת בסוכנות ביטוח, הבחור הוריד אותה כי היא למדה בסמינר גננות, וזה לא לרמה שלו".

לא הכל על שטיח אדום _צילום:מנדי הכטמן\פלאש 90)

זה לא מביא לירידה במספר השידוכים?

"בסיטואציה הנוכחית כמעט בלתי אפשרי לעשות שידוכים כיום במגזר החרדי, כתוצאה מכך יש יותר ויותר רווקים שנשארים בישיבה או הולכים לעבוד אחרי שסיימו את הקיבוץ", היא מעריכה ומציינת: "דווקא משפחות מודרניות החלו בשנים האחרונות להתחלק באופן שווה בעלות של רכישת הדירה".

ומה אומרים ראשי הישיבות?

היה לי שידוך שהראש ישיבה אמר להוריד כי זה רק "600", והגיעה הצעה אחרת של "800" אז הוא אמר לתלמיד "ללכת" על זה ולא על ההצעה הפחותה – וזאת מבלי לבדוק על טיב הבחורה.

סיפור מיוחד על שידוך שעשית?

עשיתי שידוך בין בני זוג בבני ברק. הייתי מאושרת עבורם. שבועיים לפני החתונה, התקשרו אלי ההורים של הבחור כשהם חנוקים מדמעות. "מישו עקץ אותנו". החתונה שהיתה אמורה להיערך ברוב פאר והדר בכתר הרימון  –  היתה בסכנת ביטול. "עליתי  לרבנית קולדצקי,(יש קשר משפחתי מ ק.) היא אמרה לי שבשום פנים ואופן לא לבטל את השידוך. כשיצאתי היא בירכה אותי שאצליח להחזיק את "השידך". יצאתי מביתה מחוזקת ומעודדת. כעבור שבוע התרמתי להם באמצעות הווטסאפ כ- 150 אלף שקל. סוף טוב והזוג הזה חי באושר.

מה את ממליצה עבור המעוכבים?

תקראו פרק יג' בתהילים.

"תקראו פרק תהילים" (צילום מרים אלסטר\פלאש90)

נקודה נוספת שעליה ניתן להצביע בבירור הוא הפתיחות שחלה בציבור החרדי בעידן האינטרנט. יותר ויותר בחורים חרדים שבעבר היו  ספונים בתוך ד' אמותיהם חשופים אל הרחוב, גם כאלו שלא מחזיקים ברשותם אייפונים. בשנים האחרונות ההתפתחות הטכנולוגית חשפה את הבחורים המודרניים לעולם הדגיטלי. הטרמינלוגיה של הישיבעוחר המצוי השתנתה לבלתי היכר.

ראובן (שם בדוי) שדכן מוכר במודיעין עילית, מודה בשיחה גלויית לב ל'אקטואליק' כי האינטרנט שינה את עולם השידוכים: "בוודאי ובוודאי ששינה", הוא אומר ומפרט: א. לא רק אצל הבחורים אלא גם אצל הבחורות, ב. יש ביקוש יותר לתמונות המועמדים בגלל הקלות שבשליחה דרך המכשירים הכשרים והלא כשרים. ג. האינטרנט מאפשר בירור יותר עמוק על המועמדים/ות אם נושאים את המכשירים האלו והאם מעניין אותם המדיה התקשורתית וכו. הוא מסביר: מי שרוא/ה את הבחור או הבחורה לעתיד בתמונה, יכול/ה לפסול את ההצעה כי הוא בוחן/נת את התמונה בזכוכית מגדלת, ואז הוא פוסל אין ספור הצעות. בנוסף, יש בחורים מקטלגים סוג של בחורה מדמויות המוכרות יותר בז'אנר החילוני.

 כמה בחורים דורשים?

בחורים לא דורשים. אין להם פריוולגיה לדרוש יותר מהבחורות כי הם לא יותר מוצלחים מהן. כשיש להם כמה הצעות אז יותר נמשכים לגשת להצעה המובחרת שמציעה יותר מבחינה פיננסית. ככל שהבחור מתבגר מציעים לו פחות כסף – כי המבחר של בחור ברמה שלו גודל והמציאות מראה שככל שהוא יותר טרי וחדש בפרק השידוכין ההצעות הפיננסיות יותר גדולות בשביל לגשת להצעה המובחרת. וככל שמתבגר בגילו הוא ניגש להצעות פחות שוות, העיקר שהיא מוצלחת בשאר הסעיפים.

לשאלתנו, האם יש כיום יותר רווקות הוא משיב: "מאז ולתמיד ישנם יותר רווקות  מרווקים הנתון לא השתנה מפעם"

(צילום: לוסי מארצ' \ פלאש 90)

סיפור על שידוך שזכור לך?   

הצעתי לאמא של בחור הצעת שידוך. אם הבחור ביררה לדעת איפה מתקיימת החתונה של חברה שלה – שהיא תוכל לבוא ולצפות במועמדת. לאחר בירור, נודע שבעוד יומיים יש חתונה באולמי ווגשל והיא אמורה להשתתף בחתונה. כצפוי, אם הבחור מתייצבת בחתונה ושואלת את אחת החברות 'מי זו פלונית' והחברה מצביעה לה על שם הבחורה שנקבה. בעת חזרתה לביתה היא מתקשרת אליי ומודיעה לי חגיגית: 'צר לי לאכזב אותך אבל היא לא נראית לי מתאימה לבני'. מיד אני שואל 'בכל אופן למה??', אז היא אומרת לי שהיא מאוד נמוכה וכו' וכשהיא מסיימת להתנצל בפניי, אני שואל אותה:  'את בטוחה שראית את המיועדת?' והיא עונה: "שכן". אמרתי לה שהיא טועה, כי לפי כל הנתונים שבפניי שום פרט אינו תואם. אמרתי לה שאני בודק את העניין וחוזר. מיד התקשרתי לאם הבחורה והשמעתי באוזניה את הדברים שנאמרו לי, ומה שמתברר שיש למועמדת חברה באותו שם באותה כיתה ובשעה שאם הבחור הייתה בחתונה המועמדת כלל לא הגיעה לחתונה, את המידע החדש העברתי  לאם הבחור שנדהמה למשמע אוזניה. היא אמרה שאולי "משמים" לא רוצים שאראה אותה, וכבר נקבעה באותו ערב פגישה למחרת בין הזוג.

לאחר כמה פגישות ביניהם החליטו לסגור. כעת הגיע זמן ההורים לשבת ולסדר את ענייני הכספים. כמובן שלאחר מו"מ ארוך ומפרך הסתדרו ובשעטו"מ הרימו כוסית לחיים. בשעת לילה מאוחרת אני מקבל טלפון מאם הבחור, כולה מרוגשת ומודה ואומרת לי 'שתדע לך, שאם אני הייתי רואה אותה בחתונה המדוברת הזוג לא היה נפגש!'.

לסיום הוא מסיק: "ששידוך שצריך להתקיים לא התפרק לעולם – יש מנהיג לבירה. כמאמר הפתגם המפורסם: "כשהשידוך האמיתי יגיע לא ישאלו את השכן המלכלך……"

שדכנית נוספת מירושלים עמה שוחחנו מקטלגת לפי עדות: הבעיה נפוצה בעיקר בציבור הליטאי שם יש לבחורים דרישות מפורזות, אצל הספרדים מסתפקים בחצי – חצי, כמו גם אצל החסידים. בנוגע לבעיית הרווקות היא אומרת: אצל התימנים יש יותר בחורות, גם כן בספרדים יש הרבה מבוגרות, גם בליטאים הבנים מרגישים את עצמם על הגובה –  עושים טובה שמדברים איתך. עד כמה קשה? "יש בחורות שלא מצאו את הזיווג שלהן – התעסקתי עם מקרים רבים בהם נערות שהתבגרו והגיעו לגיל 52. כזאת היא נחמה (שם בדוי) היא מתגוררת בירשלים (40) וכבר ראתה הכול חוץ מ"חתן".

  עם כמה בחורים נפגשת?

"נפגשתי עם מעל 300 בחורים", נוקבת נחמה במספר שמדהים אותנו. היא מספרת לנו על הפגישה ההזויה ביותר שהיה לה. "בחור בדייט ראשון, החזרתי אותו ברכב שלי עד הבית. הוא היה קונקרטי, בלי להתבלבל הוא הציע טבעת. הייתי נורא במבוכה והתקשתי להשיב לו "שמוקדם מידי".

סיפור נוסף היה לה בפגישה במלון בתל אביב. הגעתי לפגישה והבחור שולף לי בלי להתבלבל "במבה וקולה", שזה היה הזוי. עד היום כשאני נזכרת בזה אני צוחקת.

פגישות עם 300 בחורים (צילום: נתי שוחט\פלאש 90)

את לא חושבת שפספסת את הרכבת?

99 אחוז מהבחורים לא התאימו לי כבר מהפגישה ראשונה, היו כאלו שניסתי, אחוז אחד אולי התאים.

 לא מתחרטת על בחור אחד שהורדת?

אולי אחד, כי אז הייתי צעירה – עם דרישות גבוהות. בדיעבד,  כיום, הייתי לוקחת אותו. אני לא מאשימה את עצמי –נשים יש להם תבונה ואינטליגנציה שאין לגברים, כשהייתי צעירה סברתי שהם לא ברמה שלי, כיום, אני רואה את זה באופן שונה. יש הרבה זוגות שאחד משלים את השני.

איך את מתמודדת?

יש לי  אמונה בבורא, שהכול לטובה, יש לי הרבה  חברות, ואני גם משתדלת להנות מהרווקות – לא שאין לי מצבי שבירה, אבל בכללי: אני מתמודדת יפה, ומתפללת להשם בכל ליבי  שאמצא את הזיווג המתאים לי.

ובנימה אישית: כותב השורות מציין בדיוק היום 12 שנים ליום הנישואים – החל היום בי"ב תמוז. אצא יחד עם רעייתי להודות  לה' על היום שבו קרענו את קריעת  ים סוף, נחשוב ונתפלל בדרך על כל אלו שטרם מצאו את המיועד/ת להם. לכו ותקרעו את הים.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בחורים בטלנים על דאטפת אטפוך וסוף מטיפייך יטופון

  בסופו של דבר כל בטלן שדרש דירה יהיה לו בנות,

  וכשהוא יצטרך לשלם לבטלן כיוצא בו, שיאות לקחת את בתו המתבגרת.

  הוא יכה על חטא על שקיצר את ימיו של חמיו ז"ל.

  וסופו יהיה כחמיו.

  זכרו שהעולם עגול….

  ששון |
  הגב
 2. בזכות הרבנית יפה כהן התארסתי, תודה לה'.

  אני מכירה היטב את כל הקושי שבשידוכים, הייתי מעוכבת שידוך כמה שנים, ואינכם מבינים כמה זה היה קשה.
  אבל עכשיו תודה לה' יתברך שמו אני מאורסת עם בחור איכותי ומהממם, ואת אירוסינו אנחץי זוקפת לזכותה של הצדיקה המפורסמת הרבנית יפה כהן מבני ברק, שללא דרישת תמורה, יעצה לי וברכה אותי, וברכתה התממשה, ובכלל מאז שהייתי אצלה כל מה שהרגשתי שהכל סגור בפני, הכל נפתח לי ומאז חיי השתנו לטובה.

  יעל |
  הגב
 3. הייתי צעירה עם דרישות גבוהות....

  פה טמון הכלב
  הגאווה והיהירות אם כל חטאת
  ההרגשה שאני ואפסי עוד מביאה אל פי שחת את כל חסרי המודעות ששוכחים בזמן אמת (תקופת השידוכים) את כללללל התורה כולה שוכחים שקצת ענווה לא הזיקה מעולם… שוכחים שהשלמות נמצאת רק בגן עדן ועוד ועוד שכחות קשות הגורמות להם פעם אחר פעם לשוב הביתה בידיים ריקות אל ההורים שבורי הלב שלעיתים הם הם אשר טמטמו את נפשם של הבן או הבת וגרמו להם לחשוב שעד שלא יופיע האביר על הסוס הלבן אין חתונה
  רבותי
  בטענות כל אחד יבוא אך ורק אל עצמו
  בחור שבישיבה פימפמו לו מה שפימפמו יבואו הוריו וייאפסו לו את המח
  וכו וכו
  לבכות אחר כך שלא מוצאים …. לעיתים עלול להיות מעט מידי ומאוחר מידי
  אני מתעסקת בשידוכים ומרימה ידיים מעוצמת הזעזוע מהורים הורסים!!

  רובי |
  הגב
 4. זה שוד ואפילו רצח

  לדרוש סכומים כאלה, ומה כבר הבחור שווה ללמוד הוא יודע אבל אין לו יראת שמים אמונה ומידות טובות

  יהודי אמיתי |
  הגב
 5. לסגור!?

  כמה דוחה המילה לסגור בהקשר של שידוך, כאילו שמדובר על איזה עסק שנסגר.

  יהושזל |
  הגב
 6. שטויות

  שטויות במיץ עגבניות
  בחור מחברון דורש מיליון חחחחחח
  מישהו פה לא עשה שיעורי בית

  י.ז |
  הגב