כמונה מעות • צעירי הצאן נבחנים אצל הגראי"ל (וידאו)

מחזה מרגש במעונו של מרן הגראי"ל שטיינמן: ילדי ת"ת נבחנו דקות ארוכות על החומר הנלמד וברכו: "ברוך שחלק מחכמתו ליראיו". וגם, מדוע מקדיש הגראי"ל מזמנו לבחינת ילדי ישראל?

מחזה שגרתי אך מרגש במעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן: ילדי תלמוד תורה ממרכז הארץ הגיעו למעונו של הגראי"ל להיבחן על החומר הנלמד, קודם המבחן ברכו התלמידים פה אחד את הברכה הנהוגה לברך כשרואים את גדול הדור: "ברוך שחלק מחכמתו ליראיו".

[vimeo 130751215 w=500 h=281]

ובנושא המבחנים, סיפר החברותא של מרן ראש הישיבה, הגאון רבי משה יהודה שניידר כי הגראי"ל התבטא לא מכבר, שהקב"ה משלם לו מידה כנגד מידה, היות ובילדותו היה מפריע למרן הרב מבריסק זצוק"ל בלילי שבת ובשבת אחה"צ, כשהיה יושב לבדו על בליטה היוצאת מכותל בית הכנסת הגדול בבריסק, ומבקש ממנו לבוחנו. לכן נענש עכשיו שצריך לבחון תלמידים.. וכשנשאל רבינו למה חושב שזה הפריע לבריסקר רב, אמר הרי כך הי' שקוע במחשבותיו בלימוד, ואני הפרעתי לו לחשוב".

הרב שניידר הוסיף כי בעניין המבחנים הזכיר הגראי"ל כי פעם ישב אצל מרן החזו"א זצוק"ל ובאמצע שדיבר אתו הגיעו תלמידים מת"ת להיבחן, והתנצל לפניו החזו"א שמפסיק באמצע שמדבר אתו, אך זה ת"ת דרבים. ואומר הגראי"ל שהי' נוכח במבחן החזו"א, ושם לב שהחזו"א שואל שאלות קלות ביותר. וכך גם נוהג הגראי"ל עם התלמידים, ומסביר שחשוב שהתלמידים יצאו עם הרגשה טובה, שהצליחו במבחן".

לפניות לכתב: ar0544335347@gmail.com

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. באמת מבחן קל ביותר תשובות בדרך כלל נכונות,ללא תיקונים גם כשיש צורך..אמנם את התלמידים יש רגישות לתקן במעמד כזה..אך את המלמדים זו חובה(רב הונא מדבר על שבועה שאינו ברשותו,ולא שאינו ברצונו אין כזו שבועה בגמ׳)…..לא חשוב הרמה…..העיקר הברכה בהתחלה,כאשר דורות לא נשמע כזו ברכה במחוזותינו….מזכיר את יחי המלך….

  מושק׳ה גורבצ׳וב |
  הגב
 2. התמונה מחזק אותי, ותמיד כשקוראים את דברי הגדולים האמיתים, מכניס תחושת שלווה ומתיקות. ומנגד, כשקוראים את הצעירים המתלהמים, אלו שחושבים שאם הם יבחרו מילים קשות ומכוערות הם ייחשבו "תקיפים" ומגיני הדת, מקבלים קרירות מהמגזר. חבל על המחלוקות, רואים בפרשת קורח, מחלוקת זה הגרוע ביותר, ברוך המקום ברוך הוא…. ברוך שנתן תורה…….

  גם אני שמעתי שהשבוע חס ושלום מסוגל למחלוקת, וגם שמעתי שהרב שניידר החבורתא של מרן הגרי"ל שליט"א סיפר, כי “בפתיחת השבוע, כבר נראה רבינו הגרי”ל שליט”א מודאג מאוד לא יכול לישן כו', היות והשבוע זה פרשת “קורח”, ואמר “סאיז נישט פריילאך…” זה לא שמח… וכך יודעים כל הנכנסים לרבינו, כבר הרבה שנים, כי בימים אלו חושש רבינו מאד, עפ”י המבואר בספר תולעת יעקב, שיש השפעה לפרשת השבוע לימי השבוע, ואומר שהניסיון הראה שהרבה חיכוכים.. נתעצמו בימים אלו, והלוואי ונזכה שיעבור השבוע בשלום ושלווה בתוך בני ישראל”.

  וכן כתוב בעלון ‘פרי חיים’ שמופץ באינטרנט מדי שבוע כתב שם הרב שניידר, כי במהלך מבחן לילדי ת”ת מחיפה במעונו של מרן הגראי”ל שליט”א, נשא דברים בגנות הכנסת לימודים זרים לתוככי הישיבות הקדושות: ובפרת לבנות הבית יעקוב בא"י, “והוסיף שצריך כל בן תורה ללכת לישיבה שלומדים אך ורק “תורה”, ובמקום שלומדים דברים אחרים, לא יכול להיות שידע ש”ס ופוסקים, והוסיף מרן שהלוואי שיידע את הדף הראשון שלא ישכח, שלא ישכח את הדף שלמד היום”.

  ועוד הוסיף מרן הגראי”ל שליט”א שהוא מתנגד לגמרי לפסק של גדולי מועצת התורה החסידים, לגבי מה שחיללו שם שמים ויצאו נגד הפסק הידוע של פוסק הדור רבינו עט”ר מרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל שעמד בזמנו כחומה בצורה, וקרא לקיים כנסים מיוחדים שבהם ייקרא הציבור החרידי לחזק את ידיהם של מנהלי הסמינרים, לבל ייכנעו לשלל לחצים ופיתויים, שתכליתם להחדיר השתלמויות אלה. והביע דעתו נגד רעיון שעלה לפיו יבוצעו השתלמויות לתואר שני אקוויוולנטי (השווה לדרגת אם.איי. אקדמית) והורה רבינו עט”ר מרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל שאין להסכים בשום פנים ואופן לפירצה זו של שמד בפועל” ואעפ”כ המועצת של החסידים התירו השבוע לנשים חרדיות ללמוד לימודים אקדמיים, בסמינרים של בית יעקוב, לשם קבלת תואר שני (M.A) נגד פסק של פוסק הדור רבינו עט”ר מרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל,

  מרן הגראי”ל שליט”א הוסיף: “ממילא צריך לדעת לשאוף ללמוד תורה במקום שלומדים רק תורה! ולהיזהר לא ליפול במקום ששולחים התלמידים להתייצב בלשכת הגיוס, ולא ללמוד דברים אחרים חוץ מתורה בגלל שזה לא טוב לנשמה! מרן הוסיף שאסור ללמוד צרפתית, ואין שום מצוה ללמוד צרפתית, ואין שום מצוה ללמוד אנגלית וכו’. כל אחד צריך להיות תלמיד חכם, לדעת את כל התורה כולה, וכל יום חייבים ללמוד חומש, גמרא, הלכה-למעשה, גם חייבים ללמוד-מוסר כל יום, ולידע כל התורה, זה מה שצריך לדעת כל בן תורה. יה”ר שהקב”ה יעזור שכל אחד מכם ישתדל בזה, ויזכה לזה, באמת ובדביקות בשם יתברך, והלואי ונזכה שיעבור השבוע בשלום ושלווה בתוך בני ישראל בלי מחלוקת.

  {ואני הקטון שבקטנים מוסיף לדברי מרן שליט"א: והיא שעמדה לאבותינו ולנו שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותינו אלא שבכל דור ודור עומד המן חדש, קבוצת עמלקים, ערב רב, לכלותנו והקב"ה מצילינו מידים של המנהיגים המשמידים אותנו, עצוב אבל זה המצב }

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב