כנסת על המזוודות: ועל הבחירות לנשיאות – טורו של אבי רוזן

השבוע היה ניתן לחשוב כי הכנסת הפכה למיני טרמינל היה זה יו"ר הכנסת חה"כ יואל (יולי) אדלשטיין  שניהל מסע ומתן מול חברות התעופה במטרה להוציא דיל טוב לנסיעה לדרום אפריקה להלוויה של נסלון מנדלה.

אז סוף טוב הכל טוב וב"ה משלחת שכללה את יו"ר הכנסת ואת חברי הכנסת פנינה תמנו- שטה, דב ליפמן, גילה גמליאל, ניצן הורביץ. עשתה את דרכה במטוס קטן מנתב"ג לדרום אפריקה. במחיר סמלי של 100,000 $ . ככה זה שבישראל רוצים לחלוק כבוד אחרון לאיזה מהפכן בדרום אפריקה ההלוויה שהייתה נראת יותר  כמו הפנינג נשיאים וראשי ממשלות בעבר ובהווה. ואם לשפוט על פי התמונות זה היה נראה יותר כמו יום חג. ולא כמו יום אבל לאומי.

אלא שלצד הנסיעה המתוקשרת התחוללה לה סערה של ממש גורמים בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו הביעו אי נחת נוכח הביקורת התקשורתית על החלטתו שלא לצאת לטקס האשכבה של נלסון מנדלה. "כאשר נתניהו היה אמור לנסוע, נשמעה נגדו ביקורת על בזבוז כספים," אמרו הגורמים, "וכשאינו נוסע מתוך התחשבות בעלויות הגבוהות הכרוכות בכך, מעבירים עליו ביקורת שבהיעדרו מהטקס נפגע שמה של המדינה. אין גבול לצביעות." והאמת שקוראי המדור יעידו שמים וארץ שנתניהו לא זכה כאן להנחה קלה. לא חסכתי את שבט לשוני ונתניהו נהנה לא אחת מארסנל המילים שלי. גם שהוטחו בו דברים קשים הם היו עניינים. אבל הפעם חברי הגזימו. מה שלא יעשה נתניהו הוא פשוט יותקף ד"ר חיים שין הטיב להגדיר זאת בצורה הטובה ביותר :"ייסע יחטוף- לא ייסע גם יחטוף". כותרת קצרה אבל מדויקת.   בסביבת  ראש הממשלה אמרו: "ראש הממשלה לא אמר בשום שלב שהוא נוסע, ולכן גם לא ביטל את נסיעתו לטקס האשכבה או להלוויה. כשחשבו   שרה"מ ייסע, טענו שהוא מבזבז שבעה מיליון. כששמעו שהוא לא נוסע, ביקרו אותו על כך שהוא פוגע בתדמית ישראל. הביקורת היחידה נגדו היא אישית, לא עניינית."

דבר אחד יצא מזה טוב ישראל מבינה היום כי לא ניתן לשלוח ראש ממשלה ונשיא מדינה במטוס רגיל. מנדלה קירב אותנו צעד נוסף לרכישת מטוס שישמש בדיוק לנסיעות שכאלה.

הממשלה צפויה   לאשר ביום ראשון הקרוב את הקמתה של וועדה ציבורית, שתבחן רכישת מטוס ממלכתי לסמלי השלטון. מדובר במטוס רשמי בסגנון "אייר פורס ,"1 המשמש את נשיא ארה"ב בנסיעות רשמיות, אשר יעמוד לרשותם של רה"מ, נשיא המדינה ויו"ר הכנסת במסעות מדיניים שהם מקיימים באופן תדיר. במטוס ממלכתי מסוג זה יוצבו כל אמצעי הביטחון והקשר הדרושים לנסיעות של ראשי מדינה.

לוועדה זו, שבראשה יעמוד השופט בדימוס אליעזר גולדברג, יוענק   גם מנדט לבחינת הקמת מבנה משותף עבור משרד ומעון רשמי לראש הממשלה. אם תתקבל החלטה כזאת, ההערכה היא כי ייקח חמש שנים להקים את המבנה המשולב.

נסיעתו של יו"ר הכנסת נפלה עליו בהפתעה גמורה. מי שהיה אמור לייצג את המדינה היה זה נשיא המדינה פרס. אין כמו פרס באירועים כאלו הוא פשוט חי מזה. אבל מה לעשות האיש כבר מזדקן לנו והוא בן 90 ונאלץ לשהות בבית הנשיא בשל מחלת השפעת.

אז אם לא פרס אז נתניהו. אלא שאחרי שביבי חטף על הראש בסוף השבוע עם חשבון המים המנופח עלות זרי הפרחים נרות ריחניים ועלות הקפה הוא החליט מטעמי צניעות להשאיר את הנסיעה הזאת ליולי אדלשטיין.

אדלשטיין עתיד לצאת בעוד פחות מחודש לפולין בראש משלחת בת 60 חברי כנסת. המשלחת  תיסע לביקור במחנות ההשמדה בפולין. מדובר ביוזמה של אדלשטיין על מנת לזכור את קדושי השואה. 60 חברי כנסת יפוצלו בין מספר מטוסים מטעמי ביטחון. ובכך נזכור ולא נשכח את קדושי השואה.

לרשימת המטיילים שלנו ברחבי העולם מצטרף לו מטייל נוסף העונה לשם נפתלי בנט. מסתבר כי בנט חובב מסעות וטיולים לא קטן בעבר הוא השמיע ביקרות על כך שחברי הממשלה מעדיפים להסתובב בעולם במקום לטפל בסוגיות שעל הפרק, אך מסתבר שהוא השר שנמצא הכי בחו"ל לפי נתונים שחשף אתר וואלה עולה כי  נפתלי בנט הוא השר שטס הכי הרבה פעמים לחו"ל וצבר למעלה מחודש מחוץ לגבולות הארץ מאז השבעת הממשלה.

לשם השוואה, יאיר לפיד צבר 11 ימי חו"ל בלבד, בעוד בנט שהה 32 ימים בחו"ל. יעדי טיסותיו של בנט לחו"ל כוללים שבעה ימים בסין, שמונה ימים בהודו, תשעה ימים בארה"ב והיום חתם בנט שמונה ימים באינדונזיה ואוסטרליה.

השר לענייני יחסים בינלאומיים, אסטרטגיה ומודיעין, יובל שטייניץ, הגיע למקום השני עם 30 ימים בחו"ל. ובמקום השלישי השרה ציפי לבני שאחראית על המשא ומתן עם הפלסטינים ושהתה 24 ימים בחו"ל.

בלשכתו של שר הכלכלה אמרו :"השר עוסק בעבודה שוטפת מול משרד החוץ, הסברה בתקשורת הזרה וכן קידום הכלכלה הישראלית בעולם, מה שמביא את השר לקיים מרתון פגישות ברחבי העולם לשם "יצירת צמיחה ומקומות עבודה חדשים במשק".

בנט זה אח ובתגובה שלו שיש בה פרגון מחד ודאגה משפחתית מאידך דאג לעקוץ  את ציפי לבני ומאמציה להניע את השיחות בין ישראל לפלסטינים ובמשפט זה בחר לסיים את התגובה:"השר יתגייס גם בעתיד לכל משימה שיידרש. אגב, בשום נסיעה השר לא מצא את עצמו בפגישות עם אבו מאזן כדי לדבר על חלוקת ירושלים״.

השר עצמו, אשר נחת הבוקר מסבב פגישות באינדונזיה ואוסטרליה, פרסם עם הגעתו תגובה צינית :"בנט מכחיש את הטענות נגדו כאילו הוא מבזבז את כספי משלמי המיסים כדי לטייל בעולם ו"מזכיר" לעורכי וואלה כי לא חסר לו כסף לאחר האקזיט שעשה טרם כניסתו לפוליטיקה, וממנו הרוויח 145 מיליון דולר".

בהמשך הדברים, מפרט בנט את סדר יומו "הרצחני", כהגדרתו, כדי לקדם הסכמי סחר עם מדינות שונות, ביניהן אף אינדונזיה, המדינה האיסלמית הגדולה בעולם. הסטטוס מציג קצב עבודה אינטנסיבי ובנט מנצל היטב את המומנטום ומסכם את הדברים בהצהרה לאומה כי "אמשיך לעבוד מאד קשה בשבילכם, גם אם התקשורת תבקר אותי על 'טיוליי' על חשבונכם. אני מבטיח להמשיך לעשות מה שטוב לעם ישראל, ולא להיות מושפע מכותרות עיתונים. אם צריך לטוס, אטוס. כמה שצריך. לא אתן לעיתונאים קטנים לעצור אותי מלפעול למענכם".

בנט לא נעצור אותך  תמשיך לטייל בעולם לנו זה לא מפריע אבל למה על חשבון משלם המיסים?!

אלי בן דהן (2)

בשבוע שעבר פרסמתי כאן רשימה על סגן שר הדתות אלי בן דהן. בן דהן הוכתר כאן 'כלוזר' חסר יכולת בסיסית לנהל את המשרד ולהוביל אותו להישגים. אני עדיין סבור כך חיזוק לדברי קיבלתי בסוף השבוע לאחר כינוס חירום מיוחד שערכו ראשי ישיבות ההסדר וישיבות גבוהות בירושלים. דברי הרבנים הוכיחו יותר מכל כי בן דהן הולך ומקבע את מעמדו ככישלון פוליטי של הציונות הדתית.

מקורביו של בן דהן  מספרים לי שיש לו תוכנית עבודה מסודרת ובימים הקרובים יוחלפו כל ראשי המועצות הדתיות המזוהים עם ש"ס.

הצעד הראשון אותו מתכנן בן דהן לעשות יהיה בעיר הבירה ירושלים לפי מידע שקיבלתי עולה כי בן דהן מייעד לתפקיד את עו"ד הרצל יחזקאל שהיה מועמד מספר 2 של הבית היהודי לרשימה לעיריית ירושלים.  אלא שבלשכת בן דהן דוחים את העניין וטוענים כי מדובר בידיעה חסרת שחר ובשמועה שלא מחזיקה מים. בלשכתו אומרים שבן דהן לא מתכנן למנות את יחזקאל לתפקיד.

עד שיסיים בן דהן את 'תוכנית המינויים' משגר לנו בן דהן הודעה וכך הוא כותב:"בעקבות דיון סוער בנושא מירוץ הסמכויות: "אגיש היום הצעת חוק עניינית שמבוססות על מסקנות ועדת שנהב; גל החקיקה האחרון בנושא דת ומדינה הוא פופוליסטי." סגן השר לשירותי דת, הרב בן דהן, הנחה את חברי סיעתו, עם סיום הועדה, להגיש היום הצעת החוק על מנת למנוע  את  המירוץ המתקיים בין בני זוג הבאים להתגרש. הצעת החוק מבוססת על מסקנות ועדה ממשלתית בראשות השופט יצחק שנהב שעסקה בנושא בשנים האחרונות, והגישה את מסקנותיה בשנת 2005, אולם מאז לא נעשה דבר עם המסקנות . על פי מסקנות הועדה, בני זוג המעוניינים להתגרש יחויבו להגיע להליך של יישוב סכסוך לפני כל דיון בדיני משפחה.

 סגן השר מתח ביקורת על ח"כ עליזה לביא ואמר כי "גל החקיקה האחרון בנושא דת ומדינה הוא פופוליסטי, ונראה כמו תכנית ריאליטי תחת השם המירוץ  לקריאה הטרומית".הצעת החוק של בן דהן באה בתגובה להצעת חוק אחרת של ח"כ לביא בנושא, שפוגעת במעמדם של בתי הדין הרבניים.לדברי בן דהן,  "ח"כ לביא טוענת שאני ח"כ "נעלם", רק לביא שכחה  שהמציאות בשטח היא שנפגשתי איתה וגם עם כל ח"כ שביקש, עם חלקם אף שעות ארוכות."

ולסיום אמר לי חבר שיש דברים שבן דהן כן יודע לסדר ולעזור תשאלו לדוגמא את יצחק לוי. לוי היה בעבר שר חינוך ותחבורה איש מפד"ל כתבת תחקיר שראתה אור בעיתון מעריב  מגלה כי בן דהן פועל למינוי יצחק לוי לתפקיד ראש מינהל גיור.

אני לא מאשים את בן דהן חוג המכרים שלו מצומצם ולכן הוא לא מכיר עוד אנשים שיכולים לשמש בתפקיד.

בחירות לנשיאות (2)

יש עוד זמן אבל בטורי עסקתי בנושא בהרחבה אז תרשמו בבקשה לפניכם את השמות הבאים אליהם פנה נתניהו בבקשה כי יואילו להתמודד על נשיאות המדינה לאחד קוראים משה ניסים, ולשני פרופ' משה ארנס. ארנס מורו ורבו של ביבי  עת שירת נתניהו כשגריר באו"ם. ומשה ניסים היה שר אוצר ומשפטים.

אגב ניסים דחה את ההצעה ארנס טרם נתן תשובה.

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון יום ליום

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.