כשחסידי חב"ד וסטמאר רקדו ביחד עם הקוזקים באוזבקיסטן

במרכז טשקנט שבאוזבקיסטן נחנך מקווה טהרה חדש – בהשתתפות רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר והנגיד ר׳ לוי לבייב שהגיעו במיוחד. השניים קיימו פגישות עם ראשי השלטון והמופתי, לטובת יהודי המדינה, במסגרת ח״י שנים ל׳קונגרס יהדות בוכרה׳

במרכז טשקנט שבאוזבקיסטן נחנך מקווה טהרה חדש – בהשתתפות רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר והנגיד ר׳ לוי לבייב שהגיעו במיוחד. השניים קיימו פגישות עם ראשי השלטון והמופתי, לטובת יהודי המדינה, במסגרת ח״י שנים ל׳קונגרס יהדות בוכרה׳

מאז הוקם 'קונגרס יהדות בוכרה' לפני 18 שנה, הוא פועל גדולות ונצורות בקרב ולמען היהודים הבוכרים בכל העולם – ובכל תחומי החיים היהודיים, רוחניים וגשמיים כאחד. פירות ההשקעה והעמל פרוסים בכל מקומות מושבותיהם של היהודים הבוכרים בקהילות רבות בארץ הקודש, בארה"ב ובערים שונות במדינת אוזבקיסטן – כחזונו של יוזם ומייסד הקונגרס, הנגיד החסידי ר' לוי לבייב.

כינוסם השנתי של רבני וראשי הקונגרס, נערך בירושלים וסיומו היה בראשית השבוע בעיר טשקנט בירת אוזבקיסטן, ביומיים מרוממים שעברו על המשתתפים הנכבדים שבאו ונקבצו יחד. אליהם הצטרפו יהודים מקומיים, בראשות רבה של אוזבקיסטן ושליח חב"ד הרב ברוך אברמצייב.

רבה של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר, הגיע ממוסקבה בראש משלחת נכבדה, כדי לקחת חלק בשרשרת האירועים המרגשים. אלו החלו בקביעת מזוזה בבית הכנסת 'גרבנובה' שבמרכז העיר טשקנט, אשר שופץ וחודש וכלה בחנוכת מקווה טהרה חדש ומפואר 'מי אולגה' במרכז העיר.

במפגש עם המופתי הראשי וראשי הממשל, דן הרב לגבי יחס השלטון אל הקהילה היהודית ואל כלל יהודי המדינה והובעה תודה מיוחדת על יחסם המכובד וההוגן לחיים יהודים מלאים, הבאים לידי ביטוי בפעילות היהודית הענפה במדינה. בבוכרה, נציין, חיו במשך מאות שנים דורות של יהודים יראי-שמים וכעת – לאחר 70 שונות קומוניזם – חזרה עטרה ליושנה.

גולת הכותרת של האירועים, הייתה בחנוכת מקווה הטהרה 'מי אולגה' לזכותה של מרת אולגה לבייב, רעייתו של הנגיד ר' לוי לבייב. המקווה נבנה בשיא ההידור והיופי בתרומתו, יחד עם 'קרן מקוואות' בראשות הרה"ח ר' אברהם מאיר שווארץ מווילמסבורג, אשר ידיו רב לו להרבות טהרה בקרב ישראל. הרב שווארץ הגיע אישית להשתתף במעמד, יחד עם קבוצת ידידים אשר נטלו חלק יחד בהקמת המקווה, וכן בתרומתם של 'ועידת רבני אירופה', 'קרן מרומים' בראשות ר' יצחק מירלשווילי, ותורמים נכבדים נוספים.

את מעמד הפתיחה פתח יו"ר איגוד הרבנים של העדה הבוכרית הרב הלל חיימוב ובהמשך נשאו דברים רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר, הנגיד ר' לוי לבייב, הרב א"מ שווארץ, רבה הראשי של העדה הבוכרית בארה״ב וקנדה הרב ברוך בבייב ורבה של אוזבקיסטן הרב ברוך אברמצייב.

היממה הגדושה הסתיימה בסעודת מצווה, ומושב הצעדה גדול בהשתתפות אורח הכבוד ראש ממשלת אוזבקיסטן מר עבדולה ארפיוב, שר החוץ מר עבדול עזיז קמילוב, כעשרים שגרירים ממדינות שונות העולם, מנכ"ל קרן אור אבנר השליח הרב דוד מונדשיין, מנכ"ל קונגרס יהודי בוכרה הרב יהודה בלוי ומשלחת נכבדה מישראל, ארה״ב ואוסטריה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.