כשרעיית הרב כדורי שפכה לו את הדיו

פעם אחת הרב ישב לכתוב קמיע עם שמות הקודש, שזה דבר שלוקח לפחות שעה, והרבנית שדאגה לשלום הרב שיאכל ויתחזק, קראה לרב שיאכל. משנוכחה לראות שהרב לא שמע אותה מכח ריכוזו בקמיע, דפקה הרבנית על שולחן הכתיבה לעורר את הרב, אך לדאבון לב, הדיו שעל השולחן נשפך על הקמיע שנכתב במאמץ רב. {במשנת הרב לרגל ההילולא}

פרשת וארא
"אמונה באלוקים" – הרב יצחק כדורי זצוק"ל
בפרשת שמות קראנו שמשה ניגש אל הקב"ה וטוען "למה הרעותה לעם הזה, למה זה שלחתני" שהרי פרעה רק הקשה את חיי עם ישראל. ועתה בפרשת השבוע התורה פותחת בפסוק "וַיְדַבֵּר אֱלֹהִים אֶל מֹשֶׁה וַיֹּאמֶר אֵלָיו אֲנִי ה'" וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם אֶל יִצְחָק וְאֶל יַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדָּי וּשְׁמִי ה' לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם". ראיתי פירוש נפלא על פסוק זה בשם המלבי"ם: הקב"ה מוכיח את משה רבינו ואומר לו וארא אל האבות הקדושים אברהם, יצחק ויעקב בא-ל ש-ד-י שהיה להם צרות רבות ממידת הדין עד שהוכרחי לקוראי בשם ש-ד-י שיאמר לצרותם די, וכמו שאברהם אבינו הושלך לכבשן האש והיה נע ונד כל ימי חייו עד לעת זקנתו וה' ברכו בכל. יצחק היה סומא בעיניו וחשוב כמת, ויעקב בחיר האבות-היו צרותיו רבות. ושמי ה' –שזה מידת הרחמים, לא נודעתי להם ומכל מקום לא הרהרו אחר מידותי וכיצד אתה מתרעם!?- אבל לעם ישראל אתגלה במידת הרחמים, בזכות האבות הקדושים ואשמע את נאקתם.

ממדרש זה למדים אנו יסוד גדול: הקב"ה מחבב ואוהב את מי שלא מתלונן, מי שלא מהרהר אחר מידותיו ומבין שכל מה שקורה לו – הכל בגזירת עליון ואפילו אם מידת הדין קצת מתוחה עליו. וראו נא את דברי המדרש (רבה פרק ו' פרשה ד') "וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם, אָמַר לוֹ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לְמשֶׁה חֲבָל עַל דְּאָבְדִין וְלָא מִשְׁתַּכְּחִין, הַרְבֵּה פְּעָמִים נִגְלֵיתִי עַל אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדַּי וְלֹא הוֹדַעְתִּי לָהֶם כִּי שְׁמִי ה' כְּשֵׁם שֶׁאָמַרְתִּי לְךָ, וְלֹא הִרְהֲרוּ אַחַר מִדּוֹתָי, אָמַרְתִּי לְאַבְרָהָם "קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ וגו' ,בִּקֵּשׁ לִקְבֹּר שָׂרָה וְלֹא מָצָא עַד שֶׁקָּנָה בְּדָמִים, וְלֹא הִרְהֵר אַחַר מִדּוֹתָי, אָמַרְתִּי לְיִצְחָק "גּוּר בָּאָרֶץ הַזֹּאת כִּי לְךָ וּלְזַרְעֲךָ וגו', בִּקֵּשׁ לִשְׁתּוֹת מַיִם וְלֹא מָצָא, אֶלָּא "וַיָּרִיבוּ רֹעֵי גְרָר עִם רֹעֵי יִצְחָק", וְלֹא הִרְהֵר אַחַר מִדּוֹתָי. אָמַרְתִּי לְיַעֲקֹב "הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ וגו', בִּקֵּשׁ מָקוֹם לִנְטוֹת אָהֳלוֹ וְלֹא מָצָא עַד שֶׁקָּנָה בְּמֵאָה קְשִׂיטָה, וְלֹא הִרְהֵר אַחַר מִדּוֹתַי וְלֹא שְׁאָלַנִי מַה שְּׁמִי כְּשֵׁם שֶׁשָּׁאַלְתָּ אַתָּה, וְאַתָּה תְּחִלַּת שְׁלִיחוּתִי אָמַרְתָּ לִי "מַה שְּׁמִי", וּלְבַסּוֹף אָמַרְתָּ "וּמֵאָז בָּאתִי אֶל פַּרְעֹה". וְעַל זֶה נֶאֱמַר: ו"ְגַם הֲקִמֹתִי אֶת בְּרִיתִי, שֶׁנִּתְּנָה לָהֶם כְּמוֹ שֶׁאָמַרְתִּי לָהֶם שֶׁאֶתֵּן לָהֶם אֶת הָאָרֶץ וְלֹא הִרְהֲרוּ אַחֲרָי. וְגַם אֲנִי שָׁמַעְתִּי אֶת נַאֲקַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לְפִי שֶׁהֵן לֹא הִרְהֲרוּ אַחֲרָי." גם לחיי המשפחה שלנו אם נכניס לראש שלנו שצריך לקבל הכל באהבה ולא נהרהר "למה ה' עושה לי את זה"? "זה לא מגיע לי!" ונדע שאין ייסורים בלי עוון וכל מה שקורה בבית זה בדקדוק רב, הבית הזה יצליח והילדים יצליחו ויקימו משפחה לתפארת.

וכך כתב מוהרא"ש זצ"ל בקונטרס "זוג מוצלח": "בני ובנותי היקרים, כשמכניסים את הקב"ה בתוך הבית- אז אתם הזוג המוצלח כי בבית ששורה בו השכינה ותמיד מדברים ומערבים את הקב"ה הן לטוב והן להפך כיש ח"ו נזק- יודעים שהכל מהקב"ה. וכן כשהולך בטוב נותנים תודה להקב"ה ,אז זה זוג מוצלח… החיים אינם קשים כ"כ כמו שחושבים אם מתנהגים על פי התורה ועושים את רצונו יתברך. ואם חלילה לא עושים רצונו- אז החיים קשים מאוד, לכן בנו ביתכם על פי רצונו של ה' יתברך ותהיו זוג מוצלח" עכ"ל הקדושה.

קוראים יקרים! במוצאי שבת קודש בכ"ט לחודש טבת, יחול יום האזכרה של מו"ר סבי הגדול הרה"צ "זקן המקובלים" הרב יצחק כדורי זצוק"ל זיע"א. כמה נאים דברי חז"ל "שלא הרהר אחר מידותי" לצדיק הזה, מעולם לא התרעם על ה' יתברך אלא תמיד צחק כשמו "יצחק" וידוע ליודעי ח"ן שיצחק זה "גבורה" והוא תמיד קיבל כל מה שקורה באהבה וגם בבית, מעולם לא התרעם על אשתו הרבנית סבתי הגדולה "שרה" ע"ה ותמיד היה נוהג כלפיה במאור פנים ובחיוך תמידי. וכפי שסיפרו תלמידיו: שפעם אחת הרב ישב לכתוב קמיע עם שמות הקודש, שזה דבר שלוקח לפחות שעה, והרבנית שדאגה לשלום הרב שיאכל ויתחזק, קראה לרב שיאכל. משנוכחה לראות שהרב לא שמע אותה מכח ריכוזו בקמיע, דפקה הרבנית על שולחן הכתיבה לעורר את הרב, אך לדאבון לב, הדיו שעל השולחן נשפך על הקמיע שנכתב במאמץ רב. לפני שנמשיך נחשוב כיצד אנו היינו מגיבים אם נוות ביתינו הייתה שופכת בטעות כוס תה על דף שישבנו לכתוב במשך זמן לא מועט… חלקנו אולי היו נוזפים בה "תשימי לב למה שאת עושה!" אך אדם עניו כמו הצדיק הגיב אחרת … הוא פשוט התחיל לצחוק ואמר "היא יודעת מה שהיא עושה" וקם לאכול בלי להתרעם אפילו פעם אחת על שפיכת הדיו. איי איזה אנשים היו בדורינו סה"כ לפני 10 שנים, ועתה חבל על דאבדין ולא משתכחין, מי יתן לנו חליפתו מי יתן תמורתו. נסיים בדברי בעל הטורים: "וארא אל אברהם"- סופי תיבות "אלם" "שעשו עצמם אילמים ולא הרהרו אחר מידותי" כך היה חכם יצחק שתקן נראה כאילם אך לא הרהר אחר מידותיו של ה' יתברך אלא קיבל הכל באהבה ובצחוק של שלום. ה' יזכנו שנלך בדרכיו ונזכה לבית של שלום באהבה ובחיבה בקדושה וטהרה וכפי שהיה מברך "ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום" אמן כן יהי רצון!
שבת שלום ומבורך!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.