כששלחתם SMS: צפו באיום האמיתי: "הטלפון הנייד"

מלחמות סייבר? תשכחו מזה.  האיום האמיתי נמצא בתוך  הכיס או בכף היד. מה שהפך בשנים האחרונות לידידו הטוב ביותר של האדם, יכול להפוך  בקלות לנשק, כשהוא נופל לידיים הלא נכונות.

ויקי (שם בדוי), שנפלה קורבן לתוכנית ריגול, סיפרה על התרמית. "הייתי בתהליכי גירושים. הגרוש שלי היה בעצם מנותק ממני. אבל מכל האימיילים שלי איתו, הבנתי שהוא מודע לדברים שהוא לא אמור לדעת. עם מי אני נפגשת, ומתי. אם איחרתי לגן של הילדה – הוא ידע. מרגיש נורא. פשוט הרגשתי כאילו אני הולכת ערומה", סיפרה.
בשלב הזה ויקי פנתה למשרד חקירות, והם חיפשו אחר מכשירי ציתות בביתה וברכבה, ואחרי שלא מצאו שם כלום, הם גילו תוכנת ריגול באייפון שלה. "אנשים לא צריכים חוקר פרטי. כל אחד נכנס לאינטרנט, קונה תוכנת ריגול, ותוך 20 שניות זה בטלפון של בן הזוג, או אצל מי שרוצים להאזין. התוכנה יכולה לעשות הרבה יותר דברים ממה שאני יכול לעשות", סיפר מרקוס סיפוקובס, עובד בחברת "מציאות חקירות פרטיות".

"פנתה אלי לקוחה, שקיבלה אייפון מהעבודה, אחרי שכבר הייתה פרודה. ישבה בבית קפה עם חברה, ומישהו ביקש לרגע שיחת טלפון. הוא התנהג כאילו הוא מחייג, והוא התקין לה את התוכנה תוך עשר שניות בבית הקפה", הוסיף סיפוקובס.

"מחיר התוכנה שתעקוב אחריכם – 3,500 שקלים"

בשיחה של חדשות 2 עם נציג מכירות של "ספיי-פון",  ציין  הנציג את המחירים של תוכנות הריגול: "יש את התוכנה הבסיסית שהיא כוללת אס אם אסים, הקלטה של שיחות, הקלטה של סביבה, מיקום ותמונות ב-3,500 שקלים. ויש את התוכנה היותר מתקדמת, שהיא גם כוללת את כל האפליקציות, שזה אומר סקייפ, וייבר, פייסבוק, וואטסאפ, שהיא עולה 4,750 שקלים".
המוכר לא חשב פעמיים לפני שהוא הציע את התוכנה למכירה, ואף הסביר את תהליך ההתקנה. "מקבלים את האפליקציה באימייל. נכנסים מהטלפון של המטרה, מורידים ומתקינים, או שאני אשלח את התוכנה כמסמך מצורף לאימייל, ואז נכנסים לאימייל מהטלפון של המטרה ומורידים".
עו"ד נמרוד קוזלובסקי, מומחה למשפט וטכנולוגיה, הסביר למה זה כל כך קל לעקוב אחרי אדם. "זה כמעט הפשע המושלם. זה מזמין שהוא אנונימי, זה מבצע הפעולה שהוא אנונימי, כאשר גם החומרים שנגנבו נמצאים בסופו של דבר ברשת במקום לא מזוהה. במקרה כזה, לרשויות החקירה יש יכולת כמעט אפסית להגיע למבצע. רק אם לוקחים את הטלפון לבדיקה מעבדתית, ניתן לגלות שיש בו תוכנה חשודה", אמר.
"מערכת ההגנה הטובה ביותר לא תעמוד בפרץ כאשר האיש הנושא את הסמאטרפון עושה טעויות בסיסיות מאוד מתוך זלזול", הסביר אבי וייסמן, יו"ר הפורום הישראלי לאבטחת מידע . "לקבל או להוריד משחקים בצורה חסרת אחריות, היעדר סיסמה, פתיחה של מיילים וקבלה של חברים למערכות ולרשתות בלי שום אבחנה. זה מאוד מאפיין אותנו במדינת ישראל", אמר.
ובכל זאת יש כמה צעדים שיכולים לעזור לנו להגן על עצמנו. בראשם – הורדה של אפליקציית אנטי וירוס, שסורקת את המכשיר. בנוסף, כדאי להימנע מפתיחה של לינקים חשודים, לא להשאיל את הטלפון לזרים, ולא להוריד אפליקציות לא מוכרות.

מומלץ לגלוש רק ברשתות WIFI מאובטחות, וחשוב לשים לב לסימני אזהרה שיכולים לאותת לנו שמשהו בטלפון אינו כשורה. צג מהבהב, סוללה שנגמרת במהירות חשודה או תעבורה חריגה באינטרנט הסלולארי. והכי חשוב – לזכור שהבעיה האמיתית היא הגורם האנושי. טעות שלנו בשיקול הדעת, עלולה לעלות לנו במחיר של הפקרת הפרטיות.

צפו באדיבות רשת:

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.