צפו בוידאו בלעדי: מה עושים כל ראש חודש סלבס לצד פשוטי עם בתוך דירה במעלות ההר מירון? תיעוד מיוחד

את המצלמה שלנו היינו צריכים להסתיר בתוך כמה שכבות על מנת שהר' מזרחי לא יחשוב שאנחנו תימהוניים, מה זה הדבר הזה? הוא שואל את מ.ר. הצלם שלנו? ואנחנו לא ענינו, אלא פשוט צילמנו מהר כמה שאפשר לפני שהוא יזרוק אותנו בטענה שאנחנו משוגעים!!!

הצצה נדירה למקום שחוץ מיראת שמים טהורה וקדושה ורבי שמעון בר יוחאי אין לאף אחד רשות להכנס.

"ממזרח שמש"

סיפור חיים מרתק של הרב משה מזרחי שליט"א בן השבעים בלי עין הרע אך נראה כצעיר בן 30

על מצוות הכנסת אורחים אמרו חז"ל: "גדולה הכנסת אורחים יותר מקבלת פני שכינה". הסיפור שלפנכם לא מדבר על איזה איש מפורסם, קשה להבחין בו, בהחלט קשה, מי שרוצה להיטיב ולראות, טוב יעשה אם יתקרב ממש עד כדי מרחק נגיעה. מדוע? לא, הוא איננו רזה ושדוף, בכלל לא. ויתכן שהוא אפילו יקפיד עלינו כשישמע כי הוא מוזכר בכתבה הזאת.

ערב ראש חודש אייר אנחנו עולים לציון התנא רבי שמעון בר יוחאי במירון כמנהג המוני בית ישראל בכל ערב ראש חודש, .(יצאנו לשם סיקור ורעיונות עם כמה אישים העושים לילות כימים למען היום הגדול ביותר שלהם בשנה ל"ג בעומר) התפללנו מנחה וערבית עם ההמונים, אך בסיום חבר מספר לנו על משהו שאנחנו חייבים לראות לטעום ופשוט לספר ולפתוח צוער לעולם של האיש המרתק הזה, נפשנו היתה זקוקה לטעום משהו אז נעתרנו לו בשמחה.

נסענו לכיון ביתו השוכן במעלות ההר מירון, נכנסנו למקום, פסטורלי, מדהים, יש בו את כל מה שאדם במקום בודד צריך, אך החיים כאן הם בלי השיכלולים של היום, הכל נראה איך שחיו אבותינו פעם, עם באר מים, עדרי צאן וכבשים, אף המים שבדוד המים מתמלאים ממי גשמים.

במקום הזה הכל פתוח לרווחה, השולחנות ערוכים מכל טוב הארץ, פיתות חמות מהטאבון, סלטים מכל הגוונים, הכל מעשי ידיו להתפאר של בעל המקום הרב מזרחי.

 

תיכף כשבאנו הוא מקדם אותנו בברכת "שלום עליכם וחודש טוב יהודים יקרים", ומאיץ בנו "שבו לאכול, מה להגיש לכם", אנו יושבים מופתעים ולא מאמינים למראה עינינו, "תאכלו כמה שתרצו", הוא מבקש מאיתנו, מה נאמר, האנשים שמתקבצים שם כל חודש הם מפורסמים. נגידים. ואנשים פשוטי עם. והם מספרים לנו שם שנכנסים לשם רעבים ויוצאים כמו מביתו של כלבא שבוע.

צפו בתיעוד וידאו בלעדי:

מי אתה הרב מזרחי?

כדי לענות לשאלה הזאת, עלינו לילך עשרות שנים אחורה, הרב מרדכי מזרחי דמות לא ידועה בעיר צפת, בעל תשובה, מקים בית בישראל, האיש נוסע יום אחד ברכבו, לפתע יריות פילחו את הדממה, הרב מזרחי רואה כי כל פניו מלאות בדם, וכי זגוגיות רכבו התנפצו לרסיסים, הוא הובהל לבית החולים, ברוך ה' הוא התאושש לאט לאט, היו אלו פורעים ערבים ימ"ש.

אך לאחר המקרה הנורא, הוא הבין שכנראה השי"ת רוצה לייעד אותו לתפקיד אחר, לאט לאט החל לחזור בתשובה בהדרגה, ואף החליט לעלות לציון רבי שמעון בר יוחאי במירון, לשאת תפילה והודיה על הנס הגדול שאירע עמו, כשסיים התפילות הרגיש רעב עז וחיפש דבר מה לטעום להשיב את נפשו, אך לא היה בנמצא.

על אתר הוא החליט כי זאת הסיבה שבגינה עלה למירון, ההחלטה נפלה, הוא מכר מחצית מרכושו וקנה שטח בודד במעלות מירון, שם הקים כמין אוהל וצריף, ואח"כ בנה שם את הבית, מאז מקום זה משמש להכנסת אורחים כל דכפין ייתי וייכול, ובפרט הוא עורך סעודות ראש חודש לעשרות יהודים, אשר באים וסועדים נפשם לשובע כשהוא ובנו עומדים עליהם לדאוג לבל יחסר להם דבר, אח"כ עושים שם חפלה כל הלילה עם דרבוקות ומיני כלי זמר, משתתפים גם רבנים חשובים, כמו הגאון הרב גריינמן, האדמו"ר מסטיטשין ועוד אישים חשובים

הגאון הרב ישעי' גרינימן שליט"א נואג לבוא מדי חודש בחזור מרבי שמעון בר יוחאי זיע"א לביתו של הרב מזרחי להשתתף גם בסעודת ראש חודש, כשהוא מלווה בבני ביתו שגם משתתפים בסעודה המיוחדת לכבוד ראש חודש.

 

הרב מזרחי מקושר לתנא רבי שמעון בר יוחאי בדביקות עזה, ומאז הוא נמצא במירון ומתפלל ולומד שם ואינו עוזב את הציון הקדוש כל השבוע, ורק אחת לכמה שבועות חוזר לביתו שבצפת, האיש הוא תלמיד חכם ומלא באהבת התורה.

מחקה את אברהם אבינו

כמו כל דבר אחר גם כאן הגנטיקה משחקת תפקיד. דמותו של היהודי הראשון, האבא של כולנו, אברהם אבינו, נקשרת עם שתי תכונות בולטות, הקשורות אחת בחברתה: האחת, אמונה לוהטת בקב"ה; והשנייה, נדיבות-לב בלתי-מוגבלת ורצון עז לגמול חסד, להכניס אורחים, לעזור לזולת.

 

מספר לנו שם אדם שהרב מזרחי מספר תמיד שהוא משתדל ללכת בדרכי אברהם אבינו:

אברהם אבינו מלמד אותנו לא לאבד את האמונה, לא לסטות מן השביל שבחרנו לנו ומאמונותינו הכנות. אם אנו מאמינים שזהו הדבר הנכון לעשותו, אזי זה אכן הדבר הנכון, גם אם לא נראה שנקבל על כך כל תמורה בעתיד הקרוב.

אברהם אבינו מזכיר לנו ש"יהודי צריך לעשות את מה שהוא צריך לעשות", בלי קשר לתוצאות. בין שנראה את פירות עמלנו ובין אם לאו, הרי שאם זה הדבר הנכון לעשותו, עלינו להמשיך בעשייתו.

אנו תוהים כיצד ניתן להעביר את ההרגשה הייחודית הזו. הרגשה שיש מי שדואג ונותן ביד רחבה, כזה הוא הרב מרדכי מזרחי אשר מקיים את:  'איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק'.

מדהים לראות את בנו שעומד יחד עם אביו במסירות נפלאה להגיש לכל מי שמגיע מרק עם בשר חם ומשובח. סעודה דשנה ומשביעה.

 

אנקדוטה מעניינת סיפר לנו בחור ישיבה אחד, כי פעם ראה את המגיד מישרים רבי אלימלך בידרמן בחתונה, היה זה יום נישואי בתו של הרב מרדכי מזרחי, שהתקיימה בבני ברק, רבי אלימלך בידרמן כשראה את דמותו ההדורה של הרב מזרחי קם ממקומו והחל להביט בפליאה ובעין מלאה סקרנות על מעשיו של הרב מזרחי, וביציאתו סיים בהתפעלות: "רק לראות את היהודי הזה איך שהוא רוקד בחיות ובהתלהבות קודש וכל כולו חי את רשב"י ואת מירון, הכל היה כדאי לבוא ולשמוח בחתונה".

 

 

 

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.