כתבי יד נדירים של גדולי הדורות האחרונים

תגליות היסטוריות מעניינות במכירה הפומבית הקרובה של מורשת מכירות פומביות: חתימתו של רבנו בעל האור החיים הקדוש, כתי"ק של רבי נתן מברסלב

לאחר שהקמע מידיו הקדושות של ר' ישעיל'ה מקרסטירער נמכר במכירה הפומבית הקודמת במחיר שיא של 160,000 דולר בבית המכירות הפומביות 'מורשת', התרגשות גדולה בעולם היודאיקה לקראת המכירה המיוחדת שתתקיים בי"ג סיון התשע"ז בבית מורשת בירושלים.

 

גם במכירה זו, מועמד למכירה פומבית קמיע מכתב יד קודשו של הצדיק רבי ישעיל'ה מקרסטירער זיע"א. בקרב חובבי היודאיקה נרשמה בימים האחרונים תכונה רבה כאשר ההערכה היא שהקמע יימכר במחיר דומה למחירו של הקמיע שנמכר במכירה הקודמת ואולי אף למעלה מכך.

 

בנוסף, במכירה הפומבית הקרובה, הנחשבת למכירתVIP  ייחודית, ניתן למצוא תגליות היסטוריות, כתבי יד וחפצי יודאיקה מאוספים פרטיים שיועמדו לראשונה למכירה פומבית.

 

בעיון בקטלוג המרשים יש לציין ניתן למצוא ספר עם חתימת בעלות, שע"פ הערכת המומחים, היא חתימת יד קדשו של רבנו בעל האור החיים הקדוש זיע"א; דף בכתב יד קודשו של רבי נתן מברסלב מתוך ספרו ליקוטי הלכות; מכתב השדרו"ת של גדול רבני מרוקו המלוב"ן רבי עמרם בן דיוואן זיע"א ועוד.

 

באוסף המרשים מצאנו גם מכתבים אותנטיים בכת"י של מרנן גדולי הדור הקודם החפץ חיים זצוק"ל, רבי יצחק אלחנן ספקטור מקובנא זצוק"ל, החזון איש זצוק"ל, האדמו"ר ר' יואליש מסאטמר זצוק"ל האדמו"ר ר' איצק'ל מפשווארסק זצוק"ל, בעל הבית ישראל מגור זצוק"ל והאדמו"ר הבבא מאיר זיע"א ועוד.

 

בין כתבי היד ניתן למצוא דרשות בכתב יד קודשו של בעל הבן איש חי; אוטוגרף מבעל הכף החיים זצ"ל. ספר של המקובל האלוקי רבי יהודה פתייא זצ"ל, כתב יד 'לחם תודה' מגדול רבני תימן מורי יחיא צלאח מהרי"ץ זצ"ל.

 

פריט מעניין והיסטורי שלא היה ידוע עד כה מועמד אף הוא למכירה פומבית. מדובר בדף בקבלה מעשית להוצאת השד מן האדם שהיה בשימשו של המקובל הרב מרדכי שרעבי זצוק"ל.

 

כמו כן, ניתן למצוא במכירה הפומבית את הטלית והכיפה של האדמו"ר הבבא סאלי זיע"א, את גביע הקידוש של זקן המקובלים רבי יצחק כדורי זיע"א, תפילין כשרות למהדרין שנכתבו ע"י הסופר של גדולי ישראל רבי יהודה אשר ראטה זצוק"ל שגדולי ישראל דיברו רבות בשבחו של סופר ירא שמים זה. התפילין נבדקו ע"י שני מכוני סת"ם ונמצאו כשרות למהדרין.

 

כמו כן ספרים חשובים משנות הש' ומהדורות ראשונות כדוגמת סט שלם של ספר הזוהר, שו"ת הריב"ש ועוד.

 

בית המכירות הפומביות "מורשת" נוסד בשנת 2014 ע"י אסף העצני וניסים ורטה וקיים עד כה ארבעה עשר מכירות פומביות שנחלו הצלחה גדולה בקרב אספני האמנות והיודאיקה.

 

בית המכירות מקבל להערכה פירטי יודאיקה בודדים ואוספים שלמים למכירה ומקיים מכירות פומביות של יודאיקה, ספרי קודש, כתבי יד, ספרי תורה, מגילות, הגדות, כלי כסף, חנוכיות, גביעים לקידוש, כתרים, רימונים וטסים לספר תורה וכן כל חפץ אחר הקשור ליהדות ולבית היהודי; אומנות יהודית ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.