כ-150 אלף חרדים חתמו על עצומת "חשמל כשר"

כ- 150 אלף בני תורה חרדים כבר הצטרפו לעצומה הקוראת לחברת החשמל להעסיק גויים שיפעילו את החשמל בשבת. לחתימה על העצומה -כנסו

כ- 150 אלף בני תורה חרדים כבר הצטרפו לעצומה הקוראת לחברת החשמל להעסיק גויים שיפעילו את החשמל בשבת ובכך יימנעו מהפעלת גרנטורים בשבת קודש. בשבוע האחרון פתחו קבוצת עיתונאים ברדיו קול ברמה וקו הסקופים, יחד עם הרב בנימין חותה בקמפיין שקורא לחברה להעסיק גויים בשבת.

העצומה התקבלה בקורת רוח ביהדות החרדית, ועל העצומה חתמו מעל 10 אלף חרדים בני תורה שנענים לקריאת הקודש כאן תוכלו לחתום על העצומה המבורכת.

בשיעורו השבועי קרא מרן ראש הישיבה הרב מאזוז להצטרף ליזומה אותה הגה הגאון הרב בנימין חותה שליט"א, המבקשת להצטרף לעצומה שמית, הדורשת מחברת החשמל לעבור לעובדים נכרים ביום השבת.

בדבריו אמר מרן ראש הישיבה: "נכון שלמעשה אנחנו מתירים שימוש בחשמל, מפני כל מיני תירוצים והסברים, של חולים, ומקרים של פיקוח נפש, אך על כל היישובים יש קושיות ודוחקים. הרעיון הזה הוא דבר מבורך, אם חברת החשמל תראה שלמעלה ממאה אלף צרכנים דורשים מעבר לעובדים דרוזים, היא תבין כי זה דבר חשוב עבורנו ותקבל את זה".

את דבריו סיים מרן ראש הישיבה: "תביאו לי ואני גם אחתום זה דבר גדול, כל מי שיצטרף השבת תעמוד לו מליצת יושר".

ואכן הערב הגיע לידיו של מרן ראש הישיבה קריאתו של הגאון הרב בנימין חותה, ומרן ראש הישיבה הוסיף במקום "אני מצטרף לכל האמור ויישר כחכם!"

נושא החשמל התחיל לפני קרוב למאה שנה כבר לפני קום המדינה. כשאז חברת חשמל החלה לשווק חשמל לכל בית בישראל, כבר אז התעוררו גדולי ישראל בראשות מרן החזון איש זיע"א שהזהיר על כך לבל ישתמשו בחשמל המיוצר בידי יהודים רח"ל ביום השבת, דבר זה בהתחלה השתרש בעיקר בקהילות של תלמידי החזון איש אך בהמשך זה אף השתרש בבתי יהודים רבים שמקפידים על זה מידי שבת ושבת עד היום.

במהלך הדורות, יהודים רבים השתמשו בתחליפים לחשמל כגון במנורות העובדים על גז הנקרא לוקסים (כמו שיש בביהכנ"ס לדרמן עד היום), כמו כן, אנשים רבים דאגו לארגן בשכונות חרדיות גנרטורים פרטיים המספקים חשמל ללא חשש חילול שבת, יהודים רבים אשר גרים באזורים נטולי גנרטור משתמשים בשבת בתחליפים כגון מצברים או תאורות חירום.

במהלך השנים עלה רעיון זה של החלפת העובדים היהודים בחברת חשמל לגויים ביום השבת מספר רב של פעמים על ידי רבנים ועסקנים שונים שנושא זה קרוב לליבם ואף יהיו מוכנים לשבת בחושך בשבת אם לא יהיה להם תחליף אחר כגון גנרטור. אך הרעיון כשל.

במהלך השנה האחרונה עלה רעיון חדש על שולחנם של גדולי ישראל: והיא: לצרף את הגנרטורים האזורים ולסעף אותם לחברת חשמל, וכך ירוויחו שחברת החשמל תוכל להוסיף עוד גנרטורים גם באזורים אשר עדיין לא קיים בהם היום גנרטור וכן שיוכלו לפקח על מחירי הגנרטור הפרטיים. כמו כן עלה שורה של הצעות לשפר נושא זה ואף שיהפך לחוקי הנחת הגנרטורים. דבר זה נשקל רבות ואף התקיימו פגישות רבות סביב נושא זה הן בבתי גדולי ישראל והן באסיפה עם גדולי הדיינים של בתי הדין של הגר"נ קרליץ והגר"ש וואזנר.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. למען קדושת השבת

    יישר כח גדול, כולם להצטרף ולצרף כמה שיותר אנשים במספר 6665*

    רפאל |
    הגב