לאחר הביקורת: נתניהו השעה את ההסכם עם המסתננים

לאחר הביקורת הרבה מימין וגם משר האוצר כחלון, ראש הממשלה החליט להשעות את מתווה המסתננים אליו הגיע להסדר יחד עם שר הפנים אריה דרעי והאו"ם

 

לאחר הביקורת הרבה מימין וגם משר האוצר כחלון, ראש הממשלה החליט להשעות את מתווה המסתננים אליו הגיע להסדר יחד עם שר הפנים אריה דרעי והאו"ם. נתניהו ודרעי ספגו ביקורת רבה על ההסכם שהיה אמור להותיר בישראל אלפי מסתננים.

בפוסט שכתב רה"מ הוא הסביר: "בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ״מדינה שלישית״ הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה.

בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה.

במצב זה החלטתי לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים.

עם זאת, אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב. לכן החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר.

"בינתיים אני משעה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים אביא את ההסכם לבחינה מחודשת", כתב רה"מ.

בישיבה שהתקיימה היום במשרד ראש הממשלה עם מובילי המאבק לגירוש המסתננים הוצג כי המדינות השלישיות אשר איתן הגיעו להסכם בנושא המסתננים נסוגו מההסכם וכי הוצע הסכם עם האו"ם לפיו מדינות המערב יקלטו 16,250 מסתננים, וכי ישראל תקלוט מספר דומה (לא כולל הילדים). מספר של 6000 נוספים לא התקבלה החלטה לגביהם.

שפי פז ממובילי המאבק הביעה את התנגדותה הנחרצת למהלך ואמרה כי "ההסכם הוא ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה. ההצעה הזו הוגשה לראשי המאבק כעובדה מוגמרת והוצגה כ"ניצחון" תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק."

גם שר האוצר  משה כחלון  התנגד למתווה. בעמוד הטוויטר שלו הוא הסביר: "שמעתי היום לראשונה על החלטת ראש הממשלה לסגת מהחלטת הממשלה על הוצאת המסתננים מישראל. המתווה המוצע אינו מספק. היקף המסתננים שיקבלו מעמד של תושבות זמנית גדול ובלתי מתקבל על הדעת. על הממשלה להתכנס ולחשב מסלול מחדש."

השר ישראל כ״ץ מסר בתגובה להסכם מסתנני העבודה עם האו״ם: אלה לא התוצאות להן ציפינו. טובת תושבי דרום ת״א ויתר אזרחי ישראל חייבת להיות בראש וראשונה לנגד עינינו. מדיניות הממשלה, כפי שנקבעה,היא לא לאפשר למי שלא הוכר כפליט להישאר בישראל, וכל הסדר שמתבצע חייב להיות במסגרת מדיניות זו.
יש לברך על הסכמתן של מדינות שונות לקלוט חלק מסתנני העבודה לישראל, אבל לא להתנות זאת בהתחייבות ישראלית להעניק מעמד ולאפשר לחלק אחר להישאר בישראל. יש להמשיך בפעילות כוללת על מנת ליישם את מדיניות הממשלה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.