לאחר הפרסומים נגדו: ח"כ יעקב פרי התפטר מהכנסת

על רקע פרסום התחקיר המביך בעובדה – חבר הכנסת יעקב פרי הגיש לפני זמן קצר מכתב התפטרות ליו"ר הכנסת

לפני דקות אחדות חבר הכנסת יעקב פרי הגיע ללשכת יו"ר הכנסת והגיש את התפטרותו מהכנסת ה- 20, פנינה תמנו שאטה הבאה בתור ברשימה – והיא תחליף את פרי.

מגישת התכנית "עובדה", אילנה דיין, צייצה בטוויטר כי בתכנית הכינו תחקיר נוסף על פרי שהיה אמור להיות משודר. "יעקב פרי הקדים התפטרות לתחקיר חדש", היא כתבה.

פרי מצדו סיפר כי לאור הפרסומים המגמתיים, החליט לעזוב את התפקיד: "לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור בטחונה של מדינת ישראל וכמו כן על הערכים אותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת

ח"כ פרי אמר בצאתו מהכנסת כי "מעולם לא הסתרתי את העובדה כי בעיות לב מנעו ממני להשלים שירות צבאי מלא. בחודשים האחרונים מנסים גורמים שונים לקעקע את אמינותי ופועלי רב השנים למען מדינת ישראל. כל חיי נלחמתי, פעלתי ואף נפצעתי במסגרת תפקידי בשירות הבטחון הכללי. לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור בטחונה של מדינת ישראל וכמו כן על הערכים אותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת".


תגובת לפיד ויש עתיד: אנו מכבדים את החלטתו של פרי להתפטר מהכנסת. פרי שירת יותר מ 30 שנים בשב"כ במהלכן אף נפצע קשה וחזר לשרות. תרומתו של פרי למאבק בטרור ולביצור בטחונה של מדינת ישראל עוד יעמדו לזכותו שנים רבות.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב: "תרומתו של חבר הכנסת פרי למען בטחונה ישראל היא מהחשובות שידעה מדינת ישראל. אני מעריך את החלטתו של יעקב פרי המשקפת את ערכי יש עתיד והנורמות הציבוריות שחרטה על דגלה."

פרי בצאתו מהכנסת

תחקיר עובדה חשף בשעתו מי הדליף לאריה דרעי מידע סודי על האזנות סתר בעת שנחקר במשטרה בפרשת דרעי הראשונה – בה נכנס לכלא. בתחקיר הלא ייאמן מתגלה עוצמתו של דרעי כשהיה צעיר בן 30, הוא ניהל קשרים חובקי עולם שהגיעו, כך מסתבר עד מטה השב"כ – שהתגייס לסייע לו ככל הנראה לחלץ אותו מפרשת השוחד.

עמרי אסנהיים יוצא לגלות אחר המסמכים, ההקלטות ובדיקת הפוליגרף המדהימה, שמגיעה עד לצמרת השב"כ. בבדיקה התברר כי ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, נכשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו. למרות זאת, פרי לא הוענש ולא ננקט כלפיו כל צעד משפטי

בשנת 1991 עד המדינה בפרשת דרעי, יעקב שמואלביץ', נפגש עם מקורבו של השר שנחשד במתן שוחד, משה וינברג, שלמרבה ההפתעה היה בקיא בנהלים להאזנות סתר ויכול לדעת למי מאזינה המשטרה. הוא הסביר לבן שיחו שהמשטרה אינה יכולה לבצע האזנות בעצמה אלא רק דרך השב"כ, שמקצה לה קווים לפי בקשתה. הדבר, אמר, נודע למקורבי דרעי מאנשי שב"כ.

למרות הדליפה, אנשי המשטרה החליטו שלא להציף את החשד להדלפה מתוך רצון שלא לפגוע בחקירת דרעי. וגם בשל החשש להתעמת מהשב"כ. היועץ המשפטי לממשלה אז, מיכאל בן יאיר, הקים ועדת לבדיקת הנושא רק לאחר 4 שנים. ההערכה היא כי אנשי השב"כ תיאמו את עדויותיהם ובכך מסמסו את החקירה שהיתה מכורה מראש. עורך הדין אלי זהר הואשם אך למרות הכל – ההמלצה להעמידו לדין לא יושמה.

בעקבות הפרסום, נאלץ פרי להתמודד מול התקשורת בכדי להסביר את פשר נסיבות האירוע המסתורי.

אם שאלתם: מה היה האינטרס של השב"כ לעזור לדרעי? העיתונאי שמעון ריקלין כתב בדף הטוויטר שלו: "יעקב פרי כראש שב״כ ניצל את מעמדו כדי להציל את הסכמי אוסלו ואת ממשלת רבין. ולכן הדליף לדרעי. איזו תועבה. מבינים חברים? זו שחיתות!!!" ריקלין צייץ עוד: "השתיקה של הבראנזה על מעשיו של פרי מלמדת עד כמה עמוק הריקבון. עד כמה מבחינתם זה טבעי שאם עובד ציבור עובר על החוק, אבל לטובתם, אז הכל סבבה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.